خبری امیدوارکننده :

مدرکی جدید در درمان بیماران آسیب نخاعی به کمک سلول های بنیادی

تحقیقات جدید جزئیات ۱۳ مورد را نشان می دهد که سلول های بنیادی آزمایشی در درمان ضایعات نخاعی، ایمن و موثر است.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از خراسان جنوبي و به نقل از Newatlas، تجزیه و تحلیل دقیق از 13 مورد از موارد آزمایشی نشان داده است که تزریق وریدی سلولهای بنیادی منجر به بهبود عملکرد حرکتی قابل توجهی در بیمارانی می شود که از ضایعه ی نخاعی رنج می برند. این تحقیق همچنین نشان می دهد که درمان جدید ایمن بوده و بدون هیچ عارضه ی جانبی عمده ای ثبت شده است، اما برای تأیید بیشتر کارآیی به آزمایش های بالینی بزرگتری نیاز است.

 

در سال های اخیر تعدادی از روش های درمانی مختلف با سلول های بنیادی با هدف درمان آسیب های نخاعی ایجاد شده است. بسیاری از آزمایشات حیوانی نشان داده اند که این روش های درمانی می توانند به ترمیم نخاع آسیب دیده کمک کنند، با این حال هنوز انجام آزمایش ایمنی و تایید اثربخشی در انسان در روزهای اولیه قرار دارد.

 

 

سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC) مشتق شده از مغز استخوان نتایج امیدوار کننده ای را در آزمایشات اولیه انسان نشان داده اند. مطالعات قبلی این سلول ها را به صورت تهاجمی مستقیم به نخاع تزریق می کردند، اما تحقیق جدید بررسی کرده است که درمان بی خطرتر از طریق تزریق داخل وریدی چقدر ایمن و موثر است.

 

این مطالعه که در مجله ی Clinical Neurology and Neurosurgery منتشر شده است، نزدیک به 13 مورد آزمایش درمانی را که منجر به تایید بحث برانگیز درمان برای استفاده بالینی در ژاپن در سال 2019 شده است، شرح می دهد.

 

در سال 2014، ژاپن یک سیستم تأیید سریع را ارائه داد که امکان استفاده ی مشروط و محدود به استفاده از داروهای تجدید پذیر تجربی را تا زمانی که اطلاعات اولیه ایمنی ارائه شده است، فراهم می کند.

این تأیید سریع درمان با سلول های بنیادی در ژاپن که Stemirac نامیده می شود، مورد انتقاد کارشناسان بین المللی در آن زمان قرار گرفت. این مطالعه ی جدید شامل اولین داده های بالینی است که از موارد آزمایش مقدماتی منتشر شده است که منجر به تأیید سریع ژاپنی شده است و مطمئناً نشانه های امیدوار کننده ای در مورد درمان با سلول های بنیادی آزمایشگاهی در ترمیم آسیب های نخاعی ارائه می دهد. با این حال آزمایشات بالینی هنوز فاقد مدارک قوی و مستدل است.