محققان پاسخ دادند :

آیا احساس درد می تواند نشان دهنده ی یک عامل خطر عمده برای آلزایمر باشد؟

یک مطالعه ی جدید نشان داده است که چگونه آستانه های مختلف درد می تواند نشان دهنده ی افزایش خطر آلزایمر باشد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از خراسان جنوبي و به نقل از Newatlas، با توجه به دشواری در تشخیص آلزایمر، دانشمندان در حال بررسی انواع راه ها در مورد تکنیک هایی هستند که ممکن است بیماری را در مراحل اولیه آن نشان دهد و تحقیقات جدید در دانشگاه تنسی یک مثال جالب توجه در این زمینه است. نویسندگان این تحقیق نحوه ی تغییر احساس درد را در افراد مستعد ابتلا به این بیماری بررسی کرده اند و برخی تفاوت های مفید را که امیدوارند بتوانند روزی به یک ابزار تشخیصی ارزان تبدیل کنند، تحریک کرده اند.

 

مطالعات اخیر نشان داده است که یک عامل اصلی خطر ابتلا به آلزایمر وجود یک نوع ژن به نام APOE4 است، به طوری که احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در کسانی که یک نسخه از آن را حمل می کنند، سه برابر بیشتر از افراد عادی است. این مطالعه ی جدید با هدایت دکتر ری رومانو از دانشگاه تنسی، راه چگونگی تشخیص این نوع بیماری را که بسیار ساده تر از انجام آزمایش ژنتیک است، کشف کرد.

 

 

دانشمندان 49 فرد مورد آزمایش و از نظر شناختی سالم را انتخاب کردند که 12 نفر از آنها دارای گزینه ی APOE4 بودند. این گروه تحت تحریک درد حرارتی قرار گرفتند، در حالی که آستانه ی درد همراه با احساس ناخوشایندی آنها تحت کنترل بود. رومانو معتقد است که این اولین مطالعه ی بررسی رابطه بین درد و APOE4 در افراد سالم است.

 

این آزمایش نشان داد که کسانی که نوع پرخطر این بیماری را دارند نسبت به گروه دیگر حساسیت به میزان قابل توجهی کمتری نسبت به درد داشتند، اما در نتیجه احساس ناخوشایندی بیشتری داشتند. از آنجا که این افراد از نظر شناختی سالم بودند، این احتمال استفاده از احساس درد به عنوان یک روش ارزان و غیرتهاجمی برای تشخیص آلزایمر قبل از بروز هرگونه علائمی را ایجاد می کند که تمرکز اصلی محققان در این زمینه است. اما این مطالعه حجم نمونه ی کمی داشت و هنوز سوالات زیادی برای پاسخ دادن وجود دارد.