عشایر نماد اقتصاد مقاومتی و نمونه بارز تولید کالای ایرانی

عشایر در امنیت غذایی و معیشت پایدار، نقش بی بدیلی دارند که این مهم را می توان نماد اقتصاد مقاومتی و نمونه بارز تولید کالای ایرانی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، یکی از راهبردهای مهمی که امروزه با توجه به شرایط کشور از نظر تحولات سیاسی و اقتصادی اعم از تحریم ها توسط مقام معظم رهبری تبیین و ابلاغ گردیده، مکانیزم های پدافند غیرعامل در سازمان های دولتی می باشد.

با توجه به این شرایط مدیریت امور عشایری که وظیفه ساماندهی امورات مربوط به عشایر و تولیدات آنان را برعهده دارد از سازمان هایی است که می تواند گام های مهمی را در زمینه پدافند غیرعامل در مواجهه با تهدیدها و آسیب های پیش رو بردارد.

 در عصر حاضر يکي از راه هاي دفاع از امنيت مرزها، روي آوردن به پدافند غيرعامل و اجراي اصول و مباني آن است. تمامي نهادها، سازمان ها، نيروها و حتي مردم عادي نيز مي توانند در پدافند غيرعامل نقش موثري برعهده بگيرند.

جامعه عشايري کشورمان نيز که يکي از سه جامعه شهري، روستايي و عشايري را تشکيل مي دهد. از لحاظ عامل مهم موقعيت انساني، آحاد افراد جامعه عشايري به دليل نوع ساختار اجتماعي و عناصر تشکيل دهنده شخصيت فردي و اجتماعي داراي ويژگي هاي منحصر به فردي مي باشند و در تمام دوران حيات سياسي و اجتماعي، آماده دفاع از دين، ملت و مملکت بوده اند.

پدافند غيرعامل نه تنها مي تواند سطح توانمندي عشایر، بلکه موجب افزايش امنيت و آگاهي در بين آن ها شود.

امروزه تهديدات دشمن در خصوص کاهش آستانه تحمل مردم و کاهش پايداري ملي پيچيده تر شده است و از اين نظر، مهم ترين راهبرد آگاهي رساني وآگاهي بخشي به مردم در مقابل روش ها و شيوه هاي دشمنان است. بنابراين براي مقابله با تهديدهاي جديد دشمنان بايد سطح آگاهي مردم به خصوص جامعه عشايري که داراي ويژگي هاي خاصي در ابعاد انساني، جغرافيايي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي مي باشند، نسبت به اين تهديدها افزايش پيدا کند.

روح الله بهرامی، مدیرکل امور عشایر استان فارس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: حرکت، جوهره جامعه عشایر اســت. اقتصاد جامعه عشایری، برخلاف اقتصاد مصرفی جامعه شــهری و اقتصــاد نیمه تولیدی ـ نیمــه مصرفی جامعه روستایی، تمام اعضای خانوار از کودک تا بزرگسال، در فرایند تولید دخیل هستند.

وی افزود‌: نوع معیشتی که بالاترین نرخ اشتغال و پایین ترین نرخ بیکاری را در خود جای داده  اســت و به نوعی، نقش "پدافند اقتصادي" اين جامعه انکار ناشدني است.

اگرچه بیان توضیحات در مورد اقتصاد تولیدمحور بر همگان روشن است، مهندس بهرامی یاد آور شد: اقتصاد عشایر،  نیاز به سیستم پشــتیبانی تولید دارد تا ضمن تداوم رونق آن، در شرایط امروزی که اقتصاد نفتی به پاشنه آشــیل کشور تبدیل شده است، کمک حال کشور باشد.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به  تمرکز بر فعالیت های حمایت گرانه و تغییر شیوه تولید از یک نظام سنتی به یک نظام با مقتضیات زمانی عصر ارتباطات گفت: تولید و صادرات کالای ایرانی عشــایر با جهت گیری به ســمت  اقتصاد دانش محور و در نهایت، ایجاد ارزش افزوده جهت جامعه عشایر را در پی داشته باشد.

وی با تاکید بر نقش عشایر در این بین، خاطر نشان کرد: زنان که نیمی از جامعه ارزشمند تولیدگر عشایر را تشکیل می دهد، نیاز به توانمندسازی اقتصادی دارند. اگرچه فعالیت های پشتیبانی سازمان امور عشــایر در قالب تســهیلات ارزان قیمت ماده 52 قانون الحاق 2 ، اعتبارات خشکســالی ماده 10 و 12 و تجهیز شبکه تعاون های عشایری و تشکیل و تثبیت صندوق های خرد زنان در حال انجام است.

وی اضافه کرد‌‌: اما سیستم پشتیبانی تولید این جامعه که در تولید غذای کشور نقش دارد، نیاز به یک بازنگری در تئوری ها و برنامه ریزی و اجرای اقدامات، متناسب با تغییرات و الزامات بیرونی است.

مدیر کل امور عشایر فارس در ادامه یادآورد شد: از منظر دیگر، زندگی عشایری، نماد "اقتصاد مقاومتی" و نمونه بارز "تولید کالای  ایرانی" اســت و اين جامعه به علت زندگي در عرصه هاي مرتعي، حافظان اصلی منابع طبیعی و محیط زیست و به نوعي نماد "جامعه سبز" بوده و به علت توانمندي توليدي آن ها، در "امنيت غذایی و معيشت پايدار" کلان و خرد کشور نقش بي بديلي دارند.

روح الله بهرامی عنوان کرد: عشــاير اســتان فارس به عنوان یک نمونه بزرگ از جامعه عشــایر کشــور، با حضور در بیش از 1240 استقرارگاه عشــایری در سطح استان "حافظان امنيت سرزميني" می باشند .

 مهندس بهرامی به نقش عشایر در پدافند غیر عامل اشاره کرد و گفت:  نقش "پدافند غيرعامل" ويژهاي دارند که مي بايست در برنامه ريزي هاي اســتاني و ملي، به اين جايگاه آنها توجه ويژه گردد و این جامعه، ذخیره ژنتیکی فرهنگی کشــور و اســتان بوده که نقطه جذاب ديگري از "پدافند  فرهنگي" جامعه عشاير فارس است.

وی در پایان اضافه کرد: در اين بين، اين جامعه در قالب 23 شرکت تعاونی و يک اتحادیه تعاونی های عشایری متشکل شده و مشارکت اجتماعی زنان  در قالب تقریبا 88 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری، زمينه سازي و اجرا شده است که به عنوان يک "سرمايه اجتماعي" عظيم استاني به شمار مي روند.

جایگاه عشایر و ایلات از نظر پدافند غیرعامل در مناطق مرزی و دورافتاده بسیار مهم است و اهمیت بسیاری برای امنیت کشور دارند. عشایر میراث‌داران و حافظان مواریث کهن، آداب و رسوم و سنن کشور و دایره‌المعارف فرهنگ ما هستند و به دلیل انطباق و سازگاری بالای عشایر با محیط زیست و داشتن کمترین خسارت و بیشترین نفع، می‌توان عشایر را پرچم‌ داران حفظ محیط زیست دانست.

 عشایر به دنبال آب و برای به دست آوردن علوفه جابه‌جا می‌شوند، این شیوه از دیرباز دنبال می‌شد لذا می‌توان آن‌ها را محققان بومی دانست.

 عشایر با جمعیت کم اثرگذاری بسیار زیادی را در جامعه دارند به‌گونه ‌ای که هر یک نفر از جامعه عشایر گوشت قرمز ۱۶ نفر را تأمین می‌کند که این نکته مهمی در راستای اقتصاد مقاومتی و اهمیت این موضوع در میان عشایر است.

 

گزارش از سمن رخ صهبانیا جعغربیگلو

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 95040

مطالب مرتبط :
صهبانیا

خبرنگار علم و فناوری برگزیده جشنواره ملی چلچراغ شد

سمن‌رخ صهبانیا، خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان فارس در بخش متن رادیویی در دومین جشنواره ملی چلچراغ برگزیده شد.

عشایر دانش آموزان

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

عشایر و اینترنتی که در دسترس نیست

پوشش اینترنتی در مناطق عشایری و صعب العبور مناسب نیست و در بهترین حالت ۴۰درصد دانش آموزان عشایر فارس از آموزش مجازی بهره مند می شوند.

عشایر

نقش عشایر در تولیدات انواع اجناس و کالاها؛

از صنایع دستی تا گوشت قرمز با عشایر فارس

جامعه عشایری کشور به عنوان هدف سوم کشور، بعداز جامعه شهری و روستایی شناخته می‌شوند، که براساس اسناد موجود از سال ۱۳۴۵ تا به امروز در کشور حضوری فعال، بخصوص در عرصه اقتصادی داشته اند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب