تولید اعداد تصادفی صد برابر سریعتر از فنآوری های فعلی

دانشمندان دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور ، دانشگاه ییل و کالج ترینیتی دوبلین سیستمی را ایجاد کرده اند که می تواند اعداد تصادفی را بیش از صد برابر سریعتر از فن آوری های فعلی تولید کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ اعداد تصادفی برای اهداف مختلفی تولید کلیدهای رمزگذاری داده و رمزهای عبور یکبار مصرف (OTP) در فرایندهای روزمره برای تقویت امنیت ارائه می شوند. در حال حاضر، از رایانه ها برای تولید اعداد تصادفی استفاده می شود. رویکرد ارزان و موثر است. با این حال، آنها در برابر حملات آسیب پذیر هستند، زیرا هکرها در صورت کشف الگوریتم مورد استفاده برای تولید اعداد، می توانند توالی اعداد آینده را پیش بینی کنند.

اکنون دانشمندان دانشگاه فنی  نانیانگ سنگاپور ، دانشگاه ییل و کالج ترینیتی دوبلین سیستمی را ایجاد کرده اند که می تواند اعداد تصادفی را بیش از صد برابر سریعتر از فن آوری های فعلی تولید کند.

The NTU-designed system records light patterns

این سیستم از لیزری به طول حدود یک میلی متر استفاده می کند. لیزر دارای یک حفره مخصوص به شکل ساعت شنی الگوهای تصادفی ایجاد شده توسط اشعه های نور را منعکس و در تعامل با یکدیگر در حفره ایجاد می کند.

با خواندن الگوها، سیستم همزمان چندین سری اعداد تصادفی تولید می کند.

دانشمندان دریافتند که این سیستم توالی اعداد منحصر به فردی ایجاد می کند، یعنی هیچ دو توالی عددی تولید شده با استفاده از سیستم یکسان نیست. لیزر مورد استفاده دانشمندان از نظر انرژی نیز قابل استفاده است و با هر پریز برق خانگی قابل استفاده است. فقط به یک جریان آمپر (1A) نیاز دارد.

Professor Wang Qijie

یکی دیگر از مزایای این سیستم جدید این است که می تواند در هر ثانیه حدود 250 ترابایت بیت تصادفی تولید کند. این بدان معنی است که این سیستم صد برابر سریعتر از مولدهای فعلی اعداد تصادفی مبتنی بر رایانه است.

دکتر  Zeng Yongquan، یکی از محققان دانشکده علوم فیزیکی و ریاضیات  NTU، که سیستم لیزر را طراحی کرده است، گفت: سیستم ما از تولیدکنندگان اعداد تصادفی فعلی پیشی می گیرد، زیرا این روش می تواند توالی های تصادفی بیشتری از اطلاعات را حتی با سرعت بیشتری تولید کند

دانشمندان اکنون منتظر آماده سازی این فناوری برای استفاده عملی هستند. آنها قصد دارند لیزر را در یک تراشه جمع و جور قرار دهند که اعداد تصادفی تولید شده را مستقیماً در رایانه تغذیه کند.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95044

مطالب مرتبط :
کشف سلول استخوانی

دانشمندان استرالیایی گزارش کردند؛

کشف سلول استخوانی جدید روزنه امیدی برای درمان بیماری‌های اسکلتی

دانشمندان در استرالیا با بردن میکروسکوپ به ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده‌اند، سلول جدید تعدادی از ژن‌های منحصر به فرد را روشن می‌کند، این امید جدیدی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کند.

استاد صیاد پدر تقویم ایران

سال ۱۴۰۰ آغاز قرن ۱۵ نیست!

استاد صیاد محقق پیشرو تقویم و رویت هلال ماه: چون آغاز قرن اول هجری از آغاز فروردین سال یکم هجری شروع شده پس سده دوم هجری از سال ۱۰۱ هجری شروع شده است پس لاجرم قرن ۱۵ هجری هم از سال ۱۴۰۱ شروع می شود و این یک قرار داد است.

اینترنت اشیاء

نقش اینترنت اشیاء در دنیای کسب و کارامروز

اینترنت اشیاء فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌‌گیری را در سازمان بهبود می‌بخشد و ارزش کسب‌وکار را به‌شکلی چشمگیر افزایش می‌دهد..

​شرکت ۵۰ نفر از دانش آموزان روستای حاجی آبادبیرجند در پالایش سلامت

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فن آوری ناحیه مقاومت بسیج سپاه بیرجند:

​شرکت ۵۰ نفر از دانش آموزان روستای حاجی آبادبیرجند در پایش سلامت

​قاسم نیا گفت: ۵۰ نفر از دانش آموزان روستای حاجی آباد بیرجند با حضور مربیان بهداشت و تربیت بدنی مورد پایش سلامت قرار گرفتند.

زمینه‌های همکاری دانشگاه فنی شهید مهاجر با صاایران مشخص شد/ اصفهان پتانسیل قطب الکترونیک و توسعه صنعت نرم و سبک را دارد

در نشستی؛

زمینه‌های همکاری دانشگاه فنی شهید مهاجر با صاایران مشخص شد/ اصفهان پتانسیل قطب الکترونیک و توسعه صنعت نرم و سبک را دارد

در نشست دانشگاه فنی شهید مهاجر با مسئولان صاایران، باب همکاری دانشگاه با حوزه‌های مختلف صاایران بررسی و مشخص شد، دانشگاه بر وجود دانشجویان و فارغ التحصلان بسیار نخبه اشاره و تاکید دارد و شرکت صنایع الکترواپتیک صاایران هم بزرگترین شرکت الکترونیکی کشور است، این شرکت می تواند بعنوان قطب الکترونیک اصفهان معرفی و بجای صنعت‌های سنگین، صنعت نرم و سبک را در اصفهان توسعه داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب