برای نخستین بار در کشور؛

کارخانه تولید آنتی بیوتیک های دامی در کهگیلویه و بویراحمد ساخته می شود

رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای نخستین بار در کشور کارخانه تولید آنتی بیوتیک های دامی، گیاه پایه و آفت کُش های گیاهی در شهرک صنعتی چاربیشه گچساران از توابع این استان ساخته می شود.

سید محمدقائم کاظمی بیدک روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت:  ساختمان سازی و سوله سازی این طرح فناورانه و دانش بنیان در حال انجام بوده و میزان پیشرفت فیزیکی آن نیز بین 40 تا 50 درصد است. 

وی افزود: برخی از مهمترین اهداف اجرای این طرح فناورانه و دانش بنیان شامل جایگزینی داروهای آنتی بیوتیک شیمیایی با استفاده از گیاهان دارویی در صنعت طیور، تأمین بخشی از نیاز دارویی کشور در صنعت طیور و کاهش وابستگی به واردات داروهای شیمیایی برای کنترل عفونت ها در صنعت طیور است. 

رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تولید محصولات اُرگانیک و گوشت سفید سالم، دستیابی به دانش فنی فرمولاسیون و تولید حداقل پنج داروی جایگزین آنتی بیوتیک های مصرفی در صنعت طیور و پنج آفت کُش گیاهی برای مصرف در گلخانه های صیفی جات و سبزی جات نیز از دیگر اهداف اجرای این طرح فناورانه و دانش بنیان در استان است.        

کاظمی بیدک عنوان کرد: این کارخانه با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های موجود در کهگیلویه و بویراحمد در حوزه گیاهان دارویی و از سوی زیرمجموعه های حوزه پژوهشی جهاد دانشگاهی استان ساخته می شود. 

وی ابراز داشت: تاکنون دانشگاه ها، محققان و پژوهشگران متعدد کهگیلویه و بویراحمد در حوزه گیاهان دارویی فعالیت کرده اند. 

رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تنها نهاد و سازمان استان که در این زمینه به صورت نوآورانه و فناورانه اقدام می کند جهاد دانشگاهی بوده و یک کار مهم و شاخص محسوب می شود. 

کاظمی بیدک اظهار داشت: جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه آموزش اقدام به ارائه آموزش های کوتاه مدت و بلندمدت می کند. 

وی افزود: دوره های آموزشی کوتاه مدت جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد در 2 بخش آموزش های آزاد و آموزش های تخصصی و اداری در حال برگزاری است. 

رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: هم اینک یک مرکز آموزشی، فرهنگی وابسته به جهاد دانشگاهی این استان در شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه مستقر است. 

کاظمی بیدک عنوان کرد: یک مرکز آموزشی، پژوهشی وابسته به جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد با محوریت نفت و گاز نیز هم اینک در شهر گچساران مرکز شهرستان گچساران در حال فعالیت است. 

وی ابراز داشت: نخستین مرکز دانشگاه علمی، کاربردی کهگیلویه و بویراحمد که سال 1386 افتتاح شد متعلق به جهاد دانشگاهی این استان است. 

کاظمی بیدک گفت: این دانشگاه تاکنون بین 10 تا 15 هزار دانش آموخته در کد رشته های مختلف داشته و هم اینک نیز 10 کد رشته در آن در حال تدریس است.

انتهای پیام/    

 

زمان انتشار: شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸:۴۷

شناسه خبر: 95050

مطالب مرتبط :
سوزاک

دانشمندان بیان کردند :

درمان سوزاک مقاوم به چند دارو در موش ها با کمک آنتی بیوتیک یکبار مصرف

برخی از سویه های ایجاد کننده ی سوزاک Neisseria gonorrhoeae در برابر آنتی بیوتیک های متعدد مقاوم هستند.

کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI طراحی و ساخته شد

به همت محققان اصفهانی؛

سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای برای نمونه آزمایشگاهی MRI طراحی و ساخته شد

محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

کشف سلول استخوانی

دانشمندان استرالیایی گزارش کردند؛

کشف سلول استخوانی جدید روزنه امیدی برای درمان بیماری‌های اسکلتی

دانشمندان در استرالیا با بردن میکروسکوپ به ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده‌اند، سلول جدید تعدادی از ژن‌های منحصر به فرد را روشن می‌کند، این امید جدیدی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کند.

عفونت ادراری

به تازگی رخ داد :

درمان و عدم بازگشت عفونت ادراری با واکسن های مثانه

محققان واکسنی تولید کرده اند که دستگاه ادراری را پاکسازی می کند.

حجت الاسلام رستمی

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور:

ایران ۲ درصد حجم تولید دانش دنیا را دارد/ غربی ها به لحاظ علمی رقبای جدی پیدا کرده اند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور گفت: ایران با وجود برخورداری از یک درصد جمعیت جهان ۲ درصد حجم تولید دانش دنیا را داشته و از نظر تولید مقالات علمی باارزش نیز ۳.۵ درصد تولید علم دنیا را دارد.

کرونای انگلیسی چیست؟

​نخستین مورد کرونای انگلیسی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی یاسوج گفت: نخستین بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد.

مای اسمارت ژن

دکتر نشتاعلی:

مای اسمارت ژن استارتاپی در حوزه تحلیل داده‌های ژنتیکی

دکتر دامون نشتاعلی بیان کرد: مای اسمارت ژن استارتاپی در حوزه تحلیل داده‌های ژنتیکی می‌باشد که با برقراری ارتباط بین سه علم به روز هوش مصنوعی، تحلیل داده و روانشناسی استعدادهای رفتاری خاص هر فرد را شناسایی می‌کند.

سورنا ستاری

معاون علمی رئیس جمهوری از مرکز رشد سلامت دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بازدید کرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی یاسوج گفت: سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به همراه حسین کلانتری استاندار استان و معاونان وی از مرکز رشد سلامت این دانشگاه بازدید کرد.

مقاومت آنتی بیوتیک

سلامت انسان ها در معرض خطر جدی تری از کرونا+عکس

همواره از خطرات مقاومت آنتی بیوتیکی گفته میشود. حالا در یک بررسی جدید محققان از تغییر رفتار باکتری ها برای مقاومت درباره آنتی بیوتیک ها پرده برداشته اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب