شبیه سازی دینامیک سیالات مولکولی توسط دانشمند کرمانی / کیفیت علمی مقاله ها را فدای تعداد زیاد انتشار می کنیم

علی محبی در خصوص طرح های پژوهشی اجرا شده ، گفت : حذف یون آهن از محلول الکترومینینگ مس سرچشمه به کمک رزین بوده است که کاری تجربی محسوب می شود مانند الاینده های خطوط گاز که هم اندازه گیری و هم مدلسازی آن انجام شده است.

علی محبی استاد تمام مهندسی شیمی که نام وی در لیست 2 درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفته است،  در گفتگو با خبرنگار علم وفناوری کرمان عنوان کرد: انتشار بیش از 100 مقاله علمی و پژوهشی در معتبر ترین مجلات بین المللی سبب قرارگرفتن نام بنده در این لیست شده است.

وی افزود: بنده مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه صنعتی شریف کسب کردم و کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران و مقطع دکتری را نیز در دانشگاه شیراز به اتمام رساندم، به جز انتشار 100 مقاله علمی، 7 طرح  پژوهشی را نیز به عنوان مجری انجام داده ام.

این دانشمند اذعان کرد: هفت مرتبه به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه در گروه فنی و مهندسی شناخته شده ام که 2 مرتبه آن در سطح استانی بوده است و  بیش از 50 پایان نامه در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد به عنوان استاد راهنما راهنمایی کرده ام و مولف دو کتاب هستم و  نیز 2 کتاب را ترجمه کرده ام و 7 فصل کتاب در انتشارات  بین المللی اشپرینگر و وایلی به صورت مولف فعالیت کرده ام .

محبی اذعان کرد: دانشمندان برتر 2 درصد جهان بر اساس یک سری از مولفه هایی شناخته می شوند که این معیار ها توسط دانشگاه استنفورد امریکا درجه بندی و تنظیم شده اند. یکی از این شاخصه ها H-Index یا شاخص هرش است که بر اساس میزان ارجاعات به مقالات یک نویسنده از سوی دیگر نویسندگان است.

وی افزود: تخصص اصلی بنده در رشته مهندسی شیمی و نفت است که مقالات بنده بیشتر در شاخه انرژی (نفت و گاز) مورد توجه قرار گرفته اند.

این دانشمند ایرانی-کرمانی ادامه داد: کشور ایران در سال های اخیر در چاپ مقالات علمی در سطح خاورمیانه همیشه جایگاه اول و یا دوم را داشته است که کشور ترکیه همیشه رقیب ایران در خاورمیانه بوده است. ایران از نظر انتشار تعداد مقالات در خاورمیانه وضعیت خوبی دارد ولی از نظر تعداد ارجاعات به مقالات چندان وضعیت مناسبی ندارد.

استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان تاکید کرد: در مسیر علم همیشه مشکلات فراوانی وجود داشته است که مهمترین آن می تواند چاپ و انتشار مقالات با کیفیت باشد و در مجلات بین المللی چارک اول و یا دوم منتشر شوند لذا یکی از معضلات اصلی در مقالات منتشر شده از سوی ایران این است که بعضی مقالات چاپ شده کیفیت بالایی ندارند.

وی اذعان کرد: مقاله ای که کیفیت خوب  و بازخورد مناسبی نداشته باشد مورد توجه قرار نمی گیرد و تنها تعداد مقالات را افزایش می دهد.  مواردی بوده که بنده دو پایان نامه را باهم ترکیب کرده ام تا یک مقاله با کیفیت در یک مجله معتبر چاپ شود.

این دانشمند کرمانی ابراز کرد: 3 طرح پژوهشی برای شرکت گاز استان کرمان، 2 طرح پژوهشی برای کارخانه سیمان کرمان، یک طرح پژوهشی برای مجتمع مس سرچشمه و یک طرح پژوهشی برای سازمان هوا فضا انجام داده ام.

محبی افزود: همکاری بین صنعت و دانشگاه باید توسعه پیدا کند متاسفانه در حال حاضر اعتمادی بین این دو حوزه وجود ندارد نه دانشگاه به صنعتی ها و نه صنعت گران به دانشگاهیان، در برخی مواقع یک پروژه صنعتی در دانشگاه انجام می شود اما صنعت پذیرای این پروژه نیست و ان را اجرا نمی کند که در این خصوص صنعت باید ریسک پذیر باشد که به جای ادامه در حیات سنتی خود ایده های نو را پیاده کند تا صنعت پیشرفته ای داشته باشیم.

وی اذعان کرد: صنعت گران و حوزه صنعت باید دید خود را نسبت به پروژه های تحقیقاتی دانشگاه ها تغییر دهند زیرا اگر می خواهیم یک اقتصاد پویا و پیشرفته را شاهد باشیم باید این دو حوزه آشتی مسالمت آمیزی را آغاز کنند که در این خصوص حرکت رو به رشد شرکت های دانش بنیان نشان می دهد که همین دانشگاهیان حرکتی نو را با ترکیب دو عرصه علم و عمل ایجاد کرده اند.

علی محبی در پایان خاطر نشان کرد: در مبحث کرونا مشخص شده همین تعداد فارغ التحصیل چطور با ایجاد شرکت های دانش بنیان دور یکدیگر جمع شدند وبا به کار گیری علم شان توانستند کارهای بزرگی را در تولید محصولات مورد نیاز کشور در این برهه انجام دهند لذا اساس یک کشور علم است اگر پایه های علمی یک کشور در دو عرصه صنعت و دانشگاه مستحکم شود بی شک در آینده کشوری پیشرفته خواهیم داشت، ضمن اینکه دانشگاه هم رشته هایی را که به صورت کاربردی موردنیاز هستند دایر کند تا در کنار علم، مهارت ایجاد شود ونیاز کشور را نیز مرتفع سازد .

انتهای پیام / طهماسبی

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95052

مطالب مرتبط :
مولکول

مولکول مصنوعی ذخیره سازی داده های قوی تر DNA را ارائه می دهد

محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین (UCI) در حال توسعه روش هایی برای ذخیره مقادیر زیادی از داده ها روی رشته های DNA مصنوعی هستند که بسیار سخت تر از DNA طبیعی هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب