IVF مؤثرترین شکل فناوری کمک باروری است/ کاهش بودجه درمان ناباروری ۱۴۰۰

لقاح آزمایشگاهی (IVF)، مخفف In Vitro Fertilization به معنی "بارور ساختن تخمک در آزمایشگاه" است و شامل یک سری اقدامات پیچیده است که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی و کمک به بارداری استفاده می‌شود که برای اولین‌بار این روش در سال ۱۹۷۸ انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ لقاح آزمایشگاهی (IVF)، مخفف In Vitro Fertilization به معنی "بارور ساختن تخمک در آزمایشگاه" است و شامل یک سری اقدامات پیچیده است که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی و کمک به بارداری استفاده می‌شود که برای اولین‌بار این روش در سال 1978 انجام شد.

 لقاح ساده تخمک زن با اسپرم مرد در آزمایشگاه، صورت می‌گیرد و پس از لقاح، جنین را تا مرحله‌ای معین در آزمایشگاه پرورش داده و سپس این جنین را از طریق گردن رحم (سرویکس) به رحم زن وارد می‌سازند. یک دوره کامل IVF حدود سه هفته طول می‌کشد. بعضی اوقات این مراحل به قسمت‌های مختلف تقسیم می‌شوند و روند کار می‌تواند طولانی‌تر شود.

شانس افراد برای داشتن یک کودک سالم با استفاده از IVF به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، از جمله سن و علت ناباروری و علاوه بر این، IVF می‌تواند وقت‌گیر، گران باشد. اگر بیش از یک جنین به رحم شما منتقل شود، IVF می‌تواند منجر به حاملگی با بیش از یک جنین شود.

لقاح آزمایشگاهی (IVF) درمانی برای ناباروری یا مشکلات ژنتیکی است. IVF به‌عنوان یک درمان اصلی برای ناباروری در زنان بالای 40 سال پیشنهاد می‌شود.

روند IVF به چه صورت است؟

چرخه IVF معمولاً به شرح زیر است:

 

آی وی اف چیست ؟ مهمترین مسائلی که باید درباره " اي وي اف " بدانید | ویکی سراآی وی اف چیست ؟ مهمترین مسائلی که باید درباره " اي وي اف " بدانید | ویکی سرا

    بازیابی تخمک: اولین مرحله در IVF شامل بازیابی تخمک است. بعد از اینکه زن از داروهای باروری برای تقویت و تخمک استفاده کرد، دکتر منکر تخم‌ها را خارج می‌کند تا برای لقاح در آزمایشگاه IVF آماده شود.

    انتخاب اسپرم: زن و شوهرهایی که از اسپرم همسر مرد استفاده می‌کنند، معمولاً همان روز روش بازیابی تخمک نمونه اسپرم تهیه می‌کنند.

    لقاح: بعد تخمها با اسپرم آماده و مرتب شده بارور می شوند. تخمها در آزمایشگاه IVF به مدت 1 تا 3 روز یا 4 تا 5 روز برای انتقال بلاستوسیست کنترل می شوند تا مشخص شود کدام جنین بیشترین شانس را برای کاشت موفقیت آمیز دارند.

    انتقال جنین: جنین‌شناسان باتجربه آزمایشگاه IVF یکی دو بهترین جنین را برای انتقال انتخاب می‌کنند. سپس جنین‌ها را با کاتتر هدایت شده توسط سونوگرافی درون رحم قرار می‌دهند. احساسات حین عمل شبیه احساس پاپ‌اسمیر است. جنین‌های با کیفیت خوب که در چرخه IVF اول استفاده نمی‌شوند، می‌توانند برای استفاده بعدی منجمد شوند.

    بارداری: پس از انتقال جنین به رحم زن، منتظر می‌مانند ببینند که آیا جنین با موفقیت کاشته می‌شود و به یک بارداری سالم تبدیل می‌شود یا خیر. در این موارد، بارداری به طور طبیعی با برخی نظارت‌های اضافی در مراحل اولیه ادامه می‌یابد. ممکن است اولین تلاش موفقیت آمیز نباشد و به چرخه‌های IVF اضافی نیاز باشد.

روش آی وی اف چه روشی است و مزایای آن چیست؟

روش IVF به زوجین نابارور کمک می‌کند صاحب فرزند شوند اما چیزی که دراین‌رابطه مسئله بسیاری از مردم ایران و حتی در جهان است هزینه‌های درمان ناباروری است، باتوجه‌به این‌که عموماً یک دوره درمان، به نتیجه نمی‌رسد و لازم است دوره‌های درمانی چندین بار تکرار شود، هزینه بالایی به خانواده‌ها تحمیل می‌شود. مطابق با آمار رسمی وزارت بهداشت حدود ۳/۵ میلیون زوج در کشور، نابارور بوده که ۲۲ درصد از جمعیت زوجین در سن باروری را تشکیل می‌دهند.

میزان ناباروری در دهه 60 حدود 8 درصد، دهه 80 حدود 12 درصد و در دهه 90 به 21 درصد رسیده است. آیا وقت این نرسیده است که مسئولین برای این موضوع چاره‌اندیشی کنند؟ مسئولین چاره‌اندیشی که نمی‌کنند سال‌به‌سال شاهد کم شدن بودجه درمان ناباروری در لایحه بودجه هستیم، در بودجه سال نیز ۱۴۰۰ از بودجه بیمه درمان ناباروری کم شده است.

ناباروری می‌تواند عوارض بسیاری داشته باشد و بر زندگی زوجین تاثیرهای منفی بسیاری داشته باشد گاهی باعث ازهم‌پاشیدگی کانون گرم یک خانواده یا مشکلات روحی و افسردگی برای زوجین شود و یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود این مشکل برطرف شود استفاده از فناوری‌های روز در بحث علوم پزشکی است. بسیاری از مردم ایران را به‌عنوان مقصد IVF خود انتخاب می‌کنند چراکه کلینیک‌های IVF ایران از جدیدترین فناوری‌ها برخوردار هستند اما مشکلی اصلی این روش، هزینه‌های این روش است اگرچه این هزینه‌ها نسبت به سایر کشورها کمتر است اما باید دولت حمایت‌های بیشتری از این قشر آسیب‌دیده داشته باشد تا شاهد ازهم‌پاشیدن کانون گرم خانواده‌ها نباشیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95055

مطالب مرتبط :
https://i.guim.co.uk/img/media/۸b۵e۳۴۵۵cd۸۲۳۳aab۹۴۱۱c۸۶۳۰c۸۸۳c۴a۹۱۴e۲۷۳/۰_۴۱۵_۶۷۲۰_۴۰۳۲/master/۶۷۲۰.jpg?width=۴۴۵&quality=۴۵&auto=format&fit=max&dpr=۲&s=۳۲۵c۲۹f۷۰۶c۶۰b۳۷۳f۴a۰۸۵۹۰b۲d۹۹۰۷

یک مطالعه جدید و جامع نشان می‌دهد؛

افزایش تولد دوقلوها در جهان/نقش تکنولوژی IVFدر افزایش باروری ها

یک مطالعه جدید و جامع نشان می‌دهد تولد دوقلوها در سراسر جهان، در حال افزایش است، محققان ۱۰۰ کشور را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند و از سال ۱۹۸۰ رشد قابل توجهی در تولد دوقلو را مشاهده کردند، از هر ۴۲ نفر یک نفر هم‌اکنون دوقلو متولد می‌شود.

دکتر پرداختی

معاون علوم تحقیقات وفناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمان خبر داد:

روش نوین محققان کرمانی در درمان سوختگی قرنیه چشم

دکتر عباس پرداختی گفت : استان کرمان به واسطه تحقیقات پیشرو در عرصه سلول های بنیادین برای اولین بار در جهان توانسته است نتایج تحقیقاتی خوبی را در درمان سوختگی قرنیه چشم بر روی ۶ بیمار در فاز اول بدست آورد و فاز دوم را نیز با تعداد بیماران بیشتری اغاز کرده است لذا امیدواریم بتوانیم به صورت پروتکل درمانی در کل کشور گزارشات تکمیلی را ارسال کنیم .

باروری

واکسن های کرونا باعث ناباروری نمی شوند

پست های اخیر در شبکه های اجتماعی ادعا کرده است که واکسن های کرونا ویروس تازه تأیید شده باعث ناباروری می شوند.

ناباروری

کرونا و ناباروری: جدیدترین مطالعات چه می گویند؟

عوارض جانبی ابتلا به کووید ۱۹ طیف گسترده ای مشکلات جسمی حرکتی گوناگون را شامل می شود. حالا از بررسی ارتباط این بیماری با ناباروری بخوانید.

۱۲۳۴

استان اردبیل قطب درمان ناباروری کشور

ناباروری یکی از معضلاتی است که برخی از خانواده‌ها با آن درگیر هستند و به‌ناچار برای تشخیص نوع ناباروری و درمان می‌بایستی که به مراکز درمان ناباروری مراجعه نمایند.

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

نوزادی که تازه در تنسی متولد شده است می تواند ادعا کند که بزرگترین نوزادی است که تاکنون به دنیا آمده است، از این نظر که طولانی ترین جنین منجمد شده است که با موفقیت در یک تولد زنده به دنیا آمده است وتقریباً هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب