برای نخستین بار در کشور؛

خط تولید کربن اکتیو میله‌ای راه اندازی شد

با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل برای نخستین بار در کشور خط تولید کربن اکتیو میله‌ای راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ کربن فعال دارای اندازه منافذ و اشکال مختلفی هستند که این عامل موجب کاربرد گسترده آن در تصفیه گازها، آب و فاضلاب شده است. کربن فعال کاربردهای گسترده صنعتی در زمینه بهبود بو، طعم و رنگ آب و هوا و حذف آلودگی های آب، فاضلاب، هوا و گازهای مختلف دارد. با گسترش آلودگی های محیط زیستی، کربن فعال به عنوان یک جاذب موثر برای تصفیه منابع آبی مختلف مانند آب آشامیدنی، آب های زیرزمینی، آب صنعتی و فاضلاب ها عمل می کند.

کاربردهای عمده کربن اکتیو در صنایع آب برای از بین بردن رنگ، بو و مزه غیردلخواه از آب در تصفیه فاضلاب کارخانه ها و پالایشگاه های گاز، پتروشیمی ها و پالایشگاههای نفت، شیرین سازی گاز، صنایع غذایی، صنایع دارویی، خالص سازی داروها و روغن های خوراکی و صنعتی، صنایع قند، صنایع دفاع و در تصفیه هوا و گازها به کار می رود. بازیافت حلال ها و مواد شیمیائی نیز از کاربردهای عمده کربن اکتیو است و همچنین از این نوع فیلتر ها در صنعت آب جهت حذف کلر آزاد و همین طور حذف کدورت و رنگ و بو می توان استفاده کرد.

کاربرد کربن اکتیو

کربن اکتیو دارای ساختار متخلخل و حفرات زیادی می باشد و سطح فعال بیشتر از 1000m2/g دارد. حفرات کربن فعال بر اساس سیستم دسته بندی IUPAC به سه دسته حفرات میکرو (Micropores بین 0.2-1 نانومتر)، حفرات مزو (Mesopores بین 1-25 نانومتر) و حفرات ماکرو (Macropores بزرگتر از 25 نانومتر) تقسیم می شوند. ساختار متخلخل کربن اکتیو نقش مهمی در تعیین ویژگی ها و عملکرد کربن اکتیو به عنوان جاذب دارد. 

کربن اکتیو گرانول در مقایسه با کربن اکتیو پودری سایز ذرات نسبتا بزرگتر و در نتیجه سطح خارجی کوچکتر دارند. به دلیل سرعت بالای نفوذ گازها و مایعات این نوع کربن برای جذب گازها وبخارها مناسب ميباشد. کربن گرانول برای تصفيه آب، بوزدایی وجداسازی مواد موجود در جریانها و نيز در حوضچه های اختلاط سریع استفاده مي شوند. کربن فعال گرانول در سایزهای 20×8، 40×20، 30×8 برای استفاده در فاز مایع و سایزهای 6×4، 8×4، 10×4 برای استفاده در فاز بخار ساخته ميشوند.

انواع کربن فعال (اکتیو)

انتخاب نوع مناسب اکتیو کربن به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی ماده آلاینده بستگی دارد. کربن بر اساس ویژگی های سطحی، رفتار شیمیایی و فیزیکی، و روش تهیه به انواع مختلف تقسیم بندی می شود که می توان به کربن فعال قرصی (کربن فعال pellet)، کربن اکتیو پودری، کربن اکتیو گرانولی، و کربن اکتیو میله ای اشاره کرد. فرم های متداول کربن اکتیو شامل کربن اکتیو پودری، کربن اکتیو گرانول و کربن اکتیو میله ای (یا کربن اکتیو کبریتی) می باشد.

کربن اکتیو پودری یا پودر کربن فعال سایز کمتر از 1 میلی متر و قطر متوسط بین 0/15 – 0/25 میلی متر دارد. مزیت مهم کربن فعال پودری مقدار بالای سطح فعال در واحد حجم است، اما به دلیل اندازه ریز ذرات افت فشار بالایی را ایجاد می کند.

کربن اکتیو پودری-Powder

کربن فعال پودری به صورت ذرات کربن فعال باقی مانده بر روی غربال مش 50 (0/297 میلیمتر) تعریف مي شوند. این گروه کربن از مواد ریزتر کربن خرد یا آسياب شده که 95-100% آن از غربال ذکر شده عبور مي کنند، ساخته شده اند. ASTM ذراتی که از غربال مش 80 (0/177 میلیمتر) عبورمي کنند را دراین گروه طبقه بندی مي کند.

کربن اکتیو گرانول سایز 40×20 از ذراتی تشکیل شده است که در محدوده مش 20 تا 40 هستند و از مش شماره 20 (0/84 میلیمتر) عبور می کنند اما بر روی غربال استاندارد آمریکایی شماره 40 (0/42 میلیمتر) باقی می مانند و عبور نمی کنند. محبوبترین نوع کربن فاز آبی، سایزهای 30×8 و 40×12 هستند که به دلیل ایجاد تعادل مناسب بین پارامترهای سایز، مساحت و افت فشار در این نوع کربن گرانول می باشد.

کربن اکتیو گرانولی-Granulates

متداول ترین سایز کربن مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب کربن ها ۴۰*۱۲ و ۳۰*۸ هستند. دلیل این موضوع سطح ویژه، دانه بندی ذرات و افت فشار مناسب این نوع کربن در فیلتر های کربنی است. البته باید توجه داشت که استفاده ار کربن اکتیو میله ای نیز متداول است. این نوع از کربن از فشرده سازی کربن پودری توسط دستگاه اکسترودر (Extruder)  تولید می شود.

کربن اکتیو کبریتی-Pellets

راه اندازی خط تولید کربن اکتیو میله ای 

بابک پردل رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، در حاشیه راه‌اندازی نخستین خط تولید کربن اکتیو میله‌ای(گرانول) با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل اظهار کرد: این خط تولید برای نخستین بار در کشور با ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰ تن، به‌عنوان یکی از هسته های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل راه‌اندازی و تحویل خریدار شد.

خط تولید کربن اکتیو میله‌ای در اردبیل راه‌اندازی شد

وی افزود: این شرکت که سابقه ساخت دستگاه‌ها و ماشین‌آلات فیلر بونکر، میوه خشک‌کن، کوره تحت خلأ، برش و خم میلگرد را دارد برای دستیابی به دانش فنی این خط تولید سه ماه تلاش و تحقیق و بالغ‌بر ۲ میلیارد ریال هزینه کرده و قادر است سالانه تعداد ۳۰ عدد از این خط تولید را روانه بازار کند.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل درباره مشخصات این خط تولید گفت: این خط تولید شامل سه بخش اصلی خشک‌کن، میکسر و اکسترودر است که خشک‌کن آن با پنل ویژه و سیستم گرمایش بهینه ساخته شده و راندمان زمانی بسیار مطلوبی دارد. این خط تولید با مبدل حرارتی سه جداره خود احتمال تماس گازهای احتراق با محتویات داخل خشک‌کن را به صفر می‌رساند و کربن اکتیو بدون هیچ‌گونه آلودگی در آن خشک می‌شود.

پردل ادامه داد: میکسر این خط با ظرفیت ۸۰ کیلوگرم با موتور الکتریکی ۱۱ کیلووات و گیربکس شفت مستقیم برای تولید خمیر کربن اکتیو همگن طراحی شده و با توجه به درصد بالای آب در خمیر کربن اکتیو، میکسرهای عادی قادر به اختلاط کامل مواد آن نیستند. اکسترودر این خط ویژه کربن اکتیو بهینه شده دارای سیستم هیدروموتور و ظرفیت ۶۰ کیلوگرم در ساعت مجهز به کاتر اتوماتیک و کنترل دار برای تولید میله‌های یک شکل و یک اندازه کربن اکتیو، طرح سیستم ماردون این اکسترودر ویژه کربن اکتیو ساخته شده است.

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳:۰۴

شناسه خبر: 95061

مطالب مرتبط :
ماسک سه بعدی

تولید نسل جدید ماسک چهارلایه در استان مرکزی

شرکت دانش بنیان در اراک موفق به تولید ماسک سه بعدی شد.

حجت الاسلام رستمی

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور:

ایران ۲ درصد حجم تولید دانش دنیا را دارد/ غربی ها به لحاظ علمی رقبای جدی پیدا کرده اند

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور گفت: ایران با وجود برخورداری از یک درصد جمعیت جهان ۲ درصد حجم تولید دانش دنیا را داشته و از نظر تولید مقالات علمی باارزش نیز ۳.۵ درصد تولید علم دنیا را دارد.

شرکت دانش بنیان ازن سازان پاسارگاد

به همت نخبگان بسیج علمی استان تهران صورت گرفت؛

گاز ازن جایگزین ضدعفونی کننده های پر خطر و سرطان زا

شرکت ازن سازان پاسارگاد به عنوان یک شرکت دانش بنیان، تولیدی نوع یک در راستای پیشگیری از بروز سرطان در کشور اقدام به جایگزین نمودن گاز ازن به جای ضد عفونی کننده های پر خطر و سرطان زا در بخش های مختلف صنعت نموده است . این مجموعه از نخبگان دانشگاهی و فارغ التحصیلان در رشته های مدیریت کسب و کار، اگرواکولوژی ، مهندسی آب ، مهندسی شیمی ، الکترونیک ، باکتری شناسی ، پزشکی ، شیلات ، برق و الکترونیک با هدف فعالیت برروی تکنولوژی های جدید و نیاز روز صنعت کشور، اقدام به بومی سازی تکنولوژی ازن نموده است.

ترویج اندیشه علمی

عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی بسیج دانشجویی:

تحقق ۸ طرح دانش بنیان طی دوسال/ چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی با حمایت های مالی چشمگیرتر است

علی سهیلی عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی پژوهشی ناحیه بسیج دانشجویی و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، با بیان این که مرکز رشد حسان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان از دوسال پیش فعالیت خود را با ۱۴ طرح آغاز کرد که الان ۸ طرح به مرحله آزمایشگاهی و تجاری رسیده، سه شرکت دانش بنیان و سه هسته فناور هم دارد، گفت: چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی و روحیه پژوهشگری با حمایت های مالی چشمگیرتر بسیج دانشجویی و بسیج علمی است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب