فعال حوزه اجتماعی:

۲۲ آسیب اجتماعی در کشور شناسایی شده است/بیشترین آسیب اجتماعی کشور در بخش اعتیاد است

فعال حوزه اجتماعی با اعلام اینکه ۲۲ آسیب اجتماعی در کشور شناسایی شده است، گفت: بیشترین آسیب اجتماعی کشور در بخش اعتیاد است.

 

سیدآیت‌الله موسوی در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری استان مازندران، در ارتباط با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و تاثیر آن در کل جامعه اظهار کرد: اگر بخواهیم به مشکلات اجتماعی بپردازیم، باید این را بدانیم که تمامی مشکلات مانند زنجیر به هم متصل هستند.

وی تصریح کرد: کاهش آسیب های اجتماعی با هدف ایجاد جامعه ای ایمن، سالم و پویا نیازمند شناخت مسیرهای درست و آسیب شناسی راه حل های اجرایی و آگاهی رسانی صحیح و به موقع است، گرچه برخی از چالش های اجتماعی هرگز به طور كامل قابل برطرف شدن نیست، اما می توان آثار آن را به حداقل رساند.

فعال حوزه اجتماعی خاطر نشان کرد: 22 آسیب اجتماعی در كشور وجود دارد، اما رهبر انقلاب اسلامی در حوزه مدیریت آسیب‌های اجتماعی یك طرح تقسیم‌ كار ملی را به وزارت كشور پیشنهاد دادند و برای حل این معضل 5 اولویت را مشخص كردند؛ اولویت نخست، اعتیاد به مواد‌مخدر، دومین اولویت حاشیه‌نشینی و ساماندهی این مهم، سومین اولویت بحث طلاق، چهارمین اولویت مفاسد اخلاقی و پنجمین اولویت احصای مناطق بحران‌خیز در كشور بود.

 وی خاطر اضافه کرد: در حوزه مواد مخدر ما با بیشترین آسیب‌های اجتماعی مواجه هستیم، از طرفی هم خود مواد مخدر در بروز آسیب‌های مختلف تاثیر‌گذار است.

موسوی ادامه داد: وقتی درباره مواد مخدر حرفم می‌زنیم، در واقع این زنجیره‌های آسیب‌های اجتماعی هستند که هنگام مواجهه با آسیب مواد مخدر باید مورد توجه قرار بگیرند. تاثیر اعتیاد بر طلاق، خشونت‌های خانوادگی، فرار و حتی ارتکاب جرائم بر هیچ کس پوشیده نیست. به همین دلیل باید به حوزه مسائل اجتماعی نگاهی همه‌جانبه داشت.

 این فعال حوزه اجتماعی یادآور شد:حل مشکلات اجتماعی با نگاه جزیره‌ای امکان‌پذیر نیست. شما زمانی می‌توانید حوزه اجتماعی را تقویت کنید که نگاه همه جانبه به موضوع بیندازید.

وی یادآور شد:  سیاستگذاری‌ها در سطح کلان کشور، هم در سطح اجرا و هم تبیین برنامه‌ها باید به موضوع سلامت اجتماعی به‌عنوان مساله اصلی و تاثیر‌گذار در کنترل آسیب‌های اجتماعی توجه کرد.

موسوی با اعلام اینکه در کنار آن هم باید برنامه‌ریزی برای توسعه و افزایش سرمایه اجتماعی و رضایت از زندگی و تقویت هویت فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد و اینکه در تصمیم‌گیری‌های سایر حوزه‌ها از جمله حوزه‌های سیاسی و اقتصادی باید تاثیراتش بر حوزه‌های اجتماعی را لحاظ کنیم، افزود:  داشتن پیوست اجتماعی در تدوین طرح‌ها و لوایح اجتماعی کشور ضرورتی اجتماعی است.

وی ادامه داد: نکته بعد نگاه واقع‌بینانه به حوزه اعتیاد، مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی است، ما باید در این حوزه نگاه اجتماعی‌مان را تقویت کنیم. اما دو مولفه در دو گروه برای کنترل و کاهش مواد مخدر تاثیر‌گذار است، دو گروه مردم و تشکل‌های غیردولتی هستند و دو مولفه یکی مسئولیت‌پذیری یا مشارکت‌جویی و دیگری مطالبه‌گری اجتماعی در این حوزه بسیار اثرگذار است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲:۴۱

شناسه خبر: 95069

مطالب مرتبط :
موسوی

هشدار فعال اجتماعی نسبت به گسترش حاشیه نشینی در مازندران

فعال اجتماعی در استان مازندران نسبت به مسئله گسترش مسئله حاشیه نشینی در مازندران هشدار دارد

۲۱

رییس سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور در وبینار سراسری با روسای ادارات منابع طبیعی و صداوسیمای استانها:

عناصر اصلی آب و خاک از ضروریات امنیت غذایی است

​رییس سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور در وبینار سراسری با روسای ادارات منابع طبیعی و صداوسیمای استان گفت: آب و خاک منشا تولید و معیشت مردم است که باید نسبت به آن حساس باشیم.

نخبه بسیجی موسوی

به همت نخبه بسیجی استان تهران ابداع شد؛

کیت تشخیص آزمایشگاهی ژنوتیپ ویروس پاپیلومای انسانی

سید محمد امین موسوی کارشناسی ارشد ژنتیک گرایش سلولی مولکولی از نخبگان بسیج علمی استان تهران با ارائه طرح کیت تشخیص آزمایشگاهی ژنوتیپ ویروس پاپیلومای انسانی در پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری حضور دارد.

سکوت در بیمارستان

یادداشت/

خوره اعتماد

از مهمترین خوره های اعتماد تبعیض و اختصاصی سازی، حاشیه های امنیت ظالمانه و دست اندازی های با پشتوانه است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب