صلح یا خرچنگ ها

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان در میان زنان است. تشخیص زودهنگام آن احتمال موفقیت در درمان را افزایش میدهد.در این مطلب قصد داریم شما را با این بیماری و راه های پیشگیری و درمان به موقع آشنا کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ بافت سینه به علت آناتومی و بافت نرمی که دارد از مناطق پر ریسک برای ابتلا به سرطان هست، یادگیری روش صحیح درسته معاینه توسط خود فرد و مراجعه منظم به پزشک و انجام ماموگرافی می تواند ریسک ابتلا را تا حد زیادی پایین بیاورد.برای خانم های بالای 40 سال انجام ماموگرافی هر شش ماه یک بار ضروری است. 

 

عوامل موثر در بروز سرطان سینه:

-سابقه سرطان سینه در خانواده و بستگان نزدیک

-عدم زایمان

-اولین زایمان بعد از 30 سالگی

-اولین قاعدگی قبل از 12 سالگی

-یائسگی بعد از سن 55 سالگی

-چاقی بعد از یائسگی

-سابقه برخی از توده های خوش خیم پستان

-سابقه تابش اشعه زیاد به قفسه سینه

-ابتلا قبلی به سرطان در سایر قسمت های بدن

 

چگونگی معاینه سینه توسط خود فرد:

برای معاینه سینه باید در حالي‌كه لباسهاي خود را در آورده‌ايد در مقابل آينه بايستيد و به هر يك از پستانهايتان به طور جداگانه نگاه كنيد. به اندازه، شكل، رنگ، حاشيه‌ها و جهت سینه ها و نوك سینه هايتان توجه نماييد.

هنگام معاینه سینه دستهايتان را بلند كرده و بالاي سرتان قرار دهيد و همانگونه كه از يك سمت به سمت ديگر به آرامي مي‌چرخيد به سینه هايتان نگاه كنيد.دستهايتان را محكم به كمرتان فشار دهيد و شانه‌هايتان را به جلو بياوريد. اكنون به هر يك از سینه هایتان به طور جداگانه نگاه كنيد.حالا دست راست خود را بلند كرده و به پشت سرتان قرار دهيد. با استفاده از انگشتان دست چپ، شروع به لمس پستان راست نماييد. این مرحله از معاینه سینه بهتر است در حمام و در حاليكه دستها صابوني هستند انجام شود. از كنار خارجي پستان شروع به لمس كردن نموده و بصورت دايره‌اي، كل سینه را معاينه و لمس نماييد تا به نوك سینه برسيد. سپس ناحيه بين سینه و زير بغل و در آخر،‌ زير بغل را معاينه نماييد. سپس اين كارها را براي پستان چپ خود انجام دهيد.

در صورت لمس هرگونه برجستگی نیاز هست که شما برای بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید. اما سعي كنيد به خاطر داشته باشيد كه از هر 10 توده‌اي كه در سینه پيدا ميشود 9 تاي آن غيرسرطاني است. حتي اگر توده‌اي كه در پستان شما وجود دارد سرطاني هم باشد، شكي نداشته باشيد كه تشخيص زودرس و به موقع و درمان مناسب آن، باعث افزايش احتمال معالجه كامل آن خواهد شد.

معاينه سینه توسط پزشك

اگر در طي معاينه سینه، پزشك متوجه وجود توده‌اي در پستان شود، معايناتش را در آن نقطه بيشتر متمركز كرده و سعي مي‌كند با انگشتانش، اندازه توده را مشخص نمايد. بعد از معاينه پستانها، پزشك معمولاً غدد لنفاوي زير بغل و  قسمت تحتاني گردن را معاينه مي‌كند. در انتها با توجه به تشخیص پزشک آزمایش های تخصصی و به احتمال زیاد انجام ماموگرافی تجویز می شد.

در صورتی که در ماموگرافی توده تشخیص داده شود، از توده نمونه برداری انجام می شود تا خوش خیم یا بدخیم بودن و اندازه و محل دقیق آن مشخص شود و پس از آن بنا به تشخیص پزشک متخصص جراحی جهت برداشت بافت توده و انجام مراحل درمان که شامل شیمی درمانی و رادیو تراپی هست انجام می شود.

 

انتهای پیام/

 

منبع: https://www.beytoote.com/

https://drnafisi.com  

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲:۴۴

شناسه خبر: 95074

مطالب مرتبط :
پلاکت

درمانی جدید برای سرطان :

ترکیب گرما و ایمنی درمانی، راهکار نابودی سرطان به وسیله ی پلاکت های خون اصلاح شده

محققان آکادمی علوم چین (CAS) با ترکیب دو نوع روش درمانی تجربی، روش جدید و جذابی را برای مبارزه با سرطان ایجاد کرده اند. ماده ی مخفی آنها ایجاد حلقه ی بازخورد با استفاده از پلاکت خون اصلاح شده است.

سرطان

توسعه اپلیکیشنی که به بهبود بیماران سرطانی کمک می‌کند

در دنیای مدرن از هر ابزار و امکاناتی برای مقابله با بیماری ها استفاده می‌شود. حالا یک اپلیکیشن جدید میتواند به بهبود وضعیت بیماران سرطانی کمک کند.

ایران در میان سرآمدان علم نوین سلول های بنیادی

گام به گام تا پایان سرطان؛

ایران در میان سرآمدان علم نوین سلول های بنیادی

با وقوع انقلاب اسلامی در کشورمان رشد تولید علم و پژوهش در رشته های نو ظهور مانند سلول های بنیادی آنقدر توسعه یافته که ایران در این حوزه و پزشکی باز ساختی در جایگاه چهاردهم دنیا و اول کشورهای اسلامی قرار دارد.

روشن دل

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان خبر داد

طراحی و راه اندازی بانک نمونه بیولوژیک بیماران مبتلا به سرطان در گلستان

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: بانک نمونه بیولوژیک بیماران مبتلا به سرطان در گلستان راه اندازی شد.

آسیب سفرهای طولانی در فضا به سلول های بدن فضانوردان

آسیب سفرهای طولانی در فضا به سلول های بدن فضانوردان

در ادامه خبرهای بد برای فضانوردان، یک مطالعه جدید توسط مرکز جامع سرطان جورج تاون لومباردی نشان می دهد که سفر به فضا به دلیل تغییر در گرانش و تابش، می تواند باعث اختلال در عملکرد میتوکندری سلول شود.

دامپزشکی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

علت تلفات ۱۰ هزار پرنده شکاری میانکاله اعلام شد/روند تلفات پرندگان میانکاله در حال کاهش است/پایان بحران تلفات پرندگان را در روزهای آینده اعلام می‌کنیم

رئیس سازمان دامپزشکی مازندران، گفت:علت تلفات ۱۰ هزار پرنده شکاری در میانکاله بیماری بوتولیسم بوده و روزهای ‌آخر تلفات پرندگان در میانکاله را طی می‌کنیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب