ریاضیدانی با نظریات اینشتین ثابت کرد سفر در زمان ممکن است+عکس

ایده جابجایی در گذشته و آینده و حرکت به سالها پیش یا سالهایی در آینده همواره ایده ای جذاب اما تخیلی و غیرممکن تصور میشود. حالا دانشمندان امکان چنین امری را اثبات کرده اند.

دو ریاضیدان ادعا کردند ناسازگاری منطقی موجود در سفر در زمان وجود خارجی ندارد و بنابراین به ‌صورت نظری این امکان وجود دارد یک نفر قادر باشد به گذشته بازگشته و واقعیت را تغییر دهد. با این وجود علاقه‌مندان به سفر در زمان ممکن است یافته‌های این ریاضیدانان را نا امید کننده بدانند.چراکه راهی برای انجام آن مطرح نشده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، اگر ما زمان را بعد چهارم تصور کنیم. آنگاه طبیعی خواهد بود که بپرسیم چرا نمی‌شود در داخل این بعد حرکت کرد. «ژرمن توبار» دانشجو افتخاری دانشگاه « کویینزلند» در این رابطه می‌گوید: « نظریه عمومی نسبیت انیشتین وجود حلقه‌های زمانی و سفر در زمان را پیش‌بینی می‌کند. به این معنا که یک رویداد می‌تواند به یک صورت هم در گذشته و هم در آینده اتفاق بیافتد.»

ریاضیات نشان می‌دهد که سفر در زمان منطقا محتمل است گرچه راه انجام دادن آن همچنان مشخص نیست

همواره در جهت انکار سفر در زمان، بسیاری به پارادوکس پدربزرگ اشاره می‌کنند. منظور از این پارادوکس این است که اگر یک مسافر زمان مانعی در ایجاد آشنایی پدربزرگ و مادربزرگ خود کند، خود به این صورت نمی‌تواند وجود داشته و به‌دنیا بیاید و درهمین‌جهت قادر نخواهد بود مانعی برای برخورد پدربزرگ و مادربزرگ خود باشد.

بسیاری از  نویسندگان فیلم‌ها و داستان‌های علمی-تخیلی مسافران زمان داستان خود را با این مشکل رو به رو می‌سازند. به گونه‌ای که تمام این مسافران همواره مراقبند که به‌شکلی رویدادها و اتفاقات گذشته را تغییر دهند که این تغییر و تحول نتواند مانع و سدی برای سفر خود و حتی وجود خودشان شود.

با این که از قرن نوزدهم، سفر در زمان همواره موضوع داستان‌های علمی-تخیلی بسیاری بوده‌است و نیز سفر یک طرفه در فضا با استناد به پدیدهٔ پارادوکس زمانی مبتنی بر سرعت در تئوری نسبیت خاص (که در پارادوکس‌های دوقلو تشریح شده‌است) و نیز پارادوکس زمانی جاذبه‌ای در نسبیت عام، تقریباً امکان‌پذیر است.

اما هنوز این که قوانین فیزیک امکان بازگشت به زمان گذشته را می‌دهند یا نه مجهول مانده‌است.این نظریه توسط آلبرت انیشتین مطرح شده بود و گفته بود که اگر جسمی بتواند بیشتر از سرعت نور حرکت کند به سفر در زمان می‌پردازد. تاکنون امکان‌پذیر بودن بازگشت در زمان به دلیل اصل واقعیت هم‌اکنون مردود است. به هر وسیله‌ای — چه تخیلی و چه فرضی — که برای سفر در زمان به کار رود عموماً ماشین زمان گفته می‌شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 95105

مطالب مرتبط :
ریه

شناسایی فرآیندهای فیزیکی که موجب خس خس ریه می شود

تیمی از مهندسان فرآیندهای فیزیکی "خشونت آمیز" را که در داخل ریه ها کار می کند و باعث خس خس می شود، شناسایی کرده اند، وضعیتی که تا یک چهارم جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

فیزیکدان

پارادوکس سفر در زمان حل شد+عکس

سفر در زمان را شاید صرفا مختص داستان ها و فیلم های علمی تخیلی بدانید! اما حالا یک فیزیکدان به نتایج جذابی درباره این موضوع رسیده است

فیثا

باور به انسان بودن لوبیاها منجر به مرگ ریاضیدان مشهور شد+عکس

شاید ما فیثاغورث را به دلیل قضیه ای که به نام خودش ثبت شده بشناسیم. اما بد نیست کمی هم با باورهای عجیب و غریب این فیلسوف یونانی آشنا شوید

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب