محققان دانشگاه ویسکانسین گزارش کردند:

پیوند اتولوگ علائم پارکینسون را معکوس کرد

محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسن گزارش کرده‌اند که سلول‌های عصبی رشد یافته از سلول‌های خود میمون‌ها را به مغز آنها پیوند زده و حرکت ناتوان کننده و علائم افسردگی مرتبط با بیماری پارکینسون را تسکین داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از genengnews، محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسن گزارش کرده‌اند که سلول‌های عصبی رشد یافته از سلول‌های خود میمون‌ها را به مغز آنها پیوند زده و حرکت ناتوان کننده و علائم افسردگی مرتبط با بیماری پارکینسون را تسکین داده‌اند.

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده سیستم عصبی است که بر حرکت تأثیر می‌گذارد. علائم و نشانه‌ها می‌توانند برای هر کسی متفاوت باشند، اما می‌توانند شامل لرزش، عضلات سفت و سخت و از دست دادن حرکات خودکار باشند. مشکلات اضافی ممکن است شامل افسردگی، مشکلات شناختی، مشکلات خواب و موارد دیگر باشد. بیماران به طور معمول با داروهایی مانند L-DOPA تحت درمان قرار می‌گیرند تا تولید دوپامین را افزایش دهند. با این حال، این اثر دوام ندارد و بیماری به دلیل نداشتن دوپامین کافی و مواجه شدن با عوارض جانبی دارو باز می‌گردد.

یافته‌های آنها در ژورنال نیچر مدیسن در مقاله‌ای با عنوان "درمان پیوند اتولوگ رفتارهای افسردگی و حرکات میمون‌های پارکینسون را کاهش می‌دهد" منتشر شد.

محققان نوشتند: "تخریب نورون‌های دوپامین (DA)  در مغز میانی زمینه‌ساز پاتوژنز بیماری پارکینسون (PD) است." "مکمل DA از طریق L-DOPA علائم حرکتی را کاهش میدهد اما از دست دادن تدریجی نورونهای DA جلوگیری نمیکند."

محققان نشان دادند که طی یک دوره دو ساله بدون سرکوب سیستم ایمنی، میمون‌های ‌ تخریب نورون‌های دوپامین که پیوند اتولوگ انجام می‌دهند، بهبودی از علائم حرکتی و افسردگی را به نمایش می‌گذارند.

سو چون ژانگ متخصص علوم اعصاب دانشگاه ویسکانسین مدیسن  و استاد علوم اعصاب و مغز و اعصاب، که در آزمایشگاه مرکز وایزمن آن سلول‌های مغز را رشد داده است، سال‌ها صرف یادگیری نحوه شماره‌گیری سلول‌های اهدا کننده از یک بیمار به یک سلول سلول بنیادی کرده است، این سلول‌ها تقریباً قدرت رشد به هر نوع سلول در بدن را دارند.

ژانگ اظهار داشت: "این ایده بسیار ساده است." "هنگامی که سلول‌های بنیادی دارید، می‌توانید نوع مناسبی از سلول‌های هدف را به روشی سازگار تولید کنید. و هنگامی که آنها از فردی به وجود می‌آیند که می‌خواهید آنها را پیوند دهید، بدن آنها را به عنوان بدن خود تشخیص داده و از آنها استقبال می‌کند. "

مارینا امبرگ محقق پارکینسون توضیح داد: "ما از طریق مشاهده و آزمایشات بالینی نحوه راه رفتن حیوانات، نحوه گرفتن قطعات غذا، نحوه تعامل آنها با مردم را ارزیابی کردیم" و همچنین با تصویربرداری PET میزان تولید دوپامین را اندازه‌گیری کردیم.  "ما علائمی می‌خواستیم که شبیه مرحله بالغ بیماری باشد."

محققان با استفاده از MRI ​​در زمان واقعی، میلیون‌ها نورون تولید کننده دوپامین و سلول‌های پشتیبانی کننده را به جسم مخطط، ناحیه‌ای از مغز که به دلیل پارکینسون از دوپامین تخلیه می‌شود، تزریق کردند. نیمی از میمون‌ها پیوندی را که از سلول‌های بنیادی توانمند ناشی از خود ساخته شده بود دریافت کردند و نیمی از میمون‌ها، پیوند آلوژنیک، سلول‌های دیگر میمون‌ها را دریافت کردند.

 

محققان مشاهده کردند که میمونهایی که از سلول‌های خود پیوند شدند، پس از شش ماه در حال پیشرفتهای چشمگیری بودند. طی یک سال، سطح دوپامین آنها دو برابر و سه برابر شد.

امبرگ خاطرنشان کرد: "حیوانات اتولوگ بیشتر حرکت می‌کنند." "در جاهایی که قبل از ایستادن به قفس نیاز داشتند، خیلی روانتر حرکت می‌کردند و غذا را خیلی سریع‌تر و راحت‌تر می‌گرفتند."

میمون‌هایی که سلول‌های آلوژنیک دریافت کردند، هیچ افزایش پایدار دوپامین یا بهبود قدرت یا کنترل عضلات را نشان ندادند.

یون لونگ تائو ، PhD ، دانشمندی در آزمایشگاه ژانگ و اولین نویسنده مطالعه ، افزود: "آنها می توانند آزادانه رشد کنند و در جسم مخطط بسیار دورتر شوند." "در میمونهای آلوژنیک، که پیوندها به عنوان سلول های خارجی توسط سیستم ایمنی بدن درمان می شوند، آنها برای جلوگیری از گسترش آکسونها مورد حمله قرار می گیرند."

امبرگ گفت: "اگرچه پارکینسون به طور معمول به عنوان یک اختلال حرکتی طبقه‌بندی می‌شود، اما اضطراب و افسردگی نیز نوعی معمولی است." "در حیوانات اتولوگ، ما شاهد گسترش آکسون از پیوند به مناطقی هستیم که با آنچه مغز احساسی نامیده می‌شود ارتباط دارد."

این یافته‌ها گام مهمی به جلو برای درمان بیماری پارکینسون برداشته است. محققان امیدوارند که نتایج بتواند آنها را به سمت کاربردهای بالینی سوق دهد..

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.genengnews.com/news/treating-parkinsons-disease-with-individualized-brain-cell-grafts/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95108

مطالب مرتبط :
پارکینسون

کشفی قابل توجه در دنیای پزشکی :

تشخیص پارکینسون با دقت بالا به کمک سواب های پوستی بدون درد

دانشمندان دانشگاه منچستر در حال بررسی چگونگی استفاده از سواب های پوستی بدون درد برای تشخیص پارکینسون بوده اند و اکنون به کشف قابل توجهی دست یافته اند.

 بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند:

بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند: زنی در میشیگان پس از پیوند دو ریه آلوده از اهدا کننده‌ای که مشخصاً به ویروس عامل بیماری پناه داده است، به کووید۱۹ مبتلا شد و بعد از دو ماه درگذشت - علی رغم اینکه اهداکننده هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد و در ابتدا آزمایش منفی داشت.

ویرایش ژن استنشاقی عفونت‌های آنفلوانزا و کرونا را هدف قرار می‌دهد

یک فناوری دور از ذهن محقق شد؛

ویرایش ژن استنشاقی عفونت‌های آنفلوانزا و کرونا را هدف قرار می‌دهد

تیمی از محققان انستیتوی فناوری جورجیا و دانشگاه ایموری برای جلوگیری از تکثیر ویروس آنفولانزا و ویروس عامل کووید۱۹ در موش‌ها، یک روش درمانی مبتنی بر ویرایش ژن ایجاد کرده‌اند.

بازسازی سلول‌های عصبی با سرکوب ژن‌های خاص محقق شد

محققان دانشکده پزشکی ییل گزارش کردند:

بازسازی سلول‌های عصبی با سرکوب ژن‌های خاص محقق شد

محققان دانشکده پزشکی ییل با استفاده از یک صفحه عظیم ۴۰۰ ژن موش، ۴۰ ژن را شناسایی کردند، محققان با سرکوب آن ژن‌ها، توانستند آکسون‌های آسیب دیده را در مدل موش گلوکوم، موش‌هایی که تحت له شدن عصب بینایی قرار داشتند، دوباره تولید کنند.

کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI طراحی و ساخته شد

به همت محققان اصفهانی؛

سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای برای نمونه آزمایشگاهی MRI طراحی و ساخته شد

محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر  را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT گزارش کردند:

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT بر طبق یک مطالعه گزارش کردند: اگر شما یک حامل APOE۴ هستید، پس اگر کولین کافی مصرف نکنید، عواقب وخیم‌تری به دنبال خواهید داشت. حامل‌های APOE۴ بیشتر در معرض کمبود کولین هستند. این ژن توسط حدود ۱۴٪ از جمعیت عمومی، اما تقریباً نیمی از بیماران آلزایمر، آن را حمل می‌کنند.

ایجاد شبکیه‌ای که بینایی نابینایان را باز می‌گرداند

تیمی از مهندسان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان؛

ایجاد شبکیه‌ای که بینایی نابینایان را باز می‌گرداند

تیمی از مهندسان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان گزارش کردند: ایمپلنت شبکیه جدید همراه با عینک‌های هوشمند مجهز به دوربین و یک میکرو رایانه با تحریک سلول‌های شبکیه چشم، بینایی را برای افراد نابینا فراهم می‌کند.

کشف سلول استخوانی

دانشمندان استرالیایی گزارش کردند؛

کشف سلول استخوانی جدید روزنه امیدی برای درمان بیماری‌های اسکلتی

دانشمندان در استرالیا با بردن میکروسکوپ به ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده‌اند، سلول جدید تعدادی از ژن‌های منحصر به فرد را روشن می‌کند، این امید جدیدی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کند.

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

توسط محققان آلمانی؛

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

محققان آلمانی از فناوری مشابه دو واکسن کووید۱۹ (Pfizer/ BioNTech) و (Moderna) اما به روش دیگری استفاده کرده و واکسن mRNA برای درمان بیماری MS مانند موش را ایجاد و آزمایش کردند، آنها اعلام کرده اند نتایج دلگرم کننده است اما ترجمه یک روش درمانی شبیه بیماری MS در موش‌ها ساده نیست و تحقیقات بیشتری لازم است.

کرونای انگلیسی

کاهش علائم بیماری کرونا با ویتامین «ب ۶»

نتایج یک بررسی که به تازگی انجام شده نشان می دهد ویتامین «ب ۶» با اثرات ضدالتهابی و تقویت سیستم ایمنی بدن قادر به کنترل طوفان سیتوکین و ترومبوز بوده و می‌ تواند کاهش دهنده علائم بیماری کرونا باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب