پاندمی بعدی جهان از کدام نقطه آغاز خواهد شد؟

حالا که همه گیری کرونا و جهش های جدید این ویروس تمام دنیا را درگیر خود کرده است، محققان نگران از شیوع پاندمی بعدی ابراز نگرانی کرده اند.

ویروس‌هایی که ناگهان از انتقال حیوان به حیوان به انتقال حیوان به انسان رسیده‌اند، باعث ایجاد تعداد زیادی همه‌گیری شده‌اند. از ابولا تا زیکا تا ویروس سارس-کووید-2 که در خفاش‌ها وجود داشت، جزوه این نوع از ویروس‌ها می‌باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLscience، ما می‌دانیم که در طول تاریخ تعداد زیادی ویروس از حیوانات به انسان‌ها انتقال یافته است و احتمالا این روند ادامه پیدا خواهد کرد، اما همچنان عواملی که موثر بر منشا جغرافیایی این ویروس‌ها است، کمتر واضح و قابل مشاهده می‌باشد.

از کدام نقطه جهان، همه‌گیری بعدی شروع خواهد شد؟

دانستن آنکه این ویروس‌ها از کجا پخش می‌شوند به ما کمک می‌کند که فهم بهتری در عوامل موجود در پشت انتقال ویروس از گونه‌های مختلف پیدا کنیم. اما با اینحال شناسایی منشا ویروس‌های کار بسیاری دشواری است، چراکه جابه‌جایی انسان‌ها آن هم در این عصر بسیار مداوم و گسترده می‌باشد و این موضوع به این معنا است که اولین مورد بیماری می‌تواند در هزاران منطقه باشد.

عموما ویروس‌های این چنینی در مناطقی ظهور پیدا می‌کنند که انسان‌ها و حیوانات با یکدیگر تلاقی نزدیک دارند، برخوردهای متعدد میان انسان‌ها با حیوانات یا حشرات شانس اینکه ویروس بتواند از چرخه یک گونه فراتر رفته و به دیگر گونه‌ها انتقال پیدا کند، افزایش می‌یابد. انسان‌ها همواره در معرض ویروس‌ها هستند، بیشتر این مواجهات منجر به بن بست برای ویروس‌ها می‌شود، چراکه آنها قادر نمی‌شوند که به انسان‌ها انتقال پیدا کنند و ندرتا پیش میاید که ویروس بتواند خود را با بدن میزبان جدید مطابقت داده و آن را بیمار کند تا به این طریق فرد ناقل دیگرانی را نیز مبتلا کند.

همه‌گیری یا اِپیدِمی بروز بیش‌ازحد یک بیماری یا عارضه در جمعیتی معین را گویند. اپیدمی شیوع سریع بیماری عفونی به تعداد زیادی از افراد در یک جمعیت خاص در یک دورهٔ زمانی کوتاه، معمولاً دو هفته یا کمتر است. به عنوان مثال، در عفونت‌های مننژوکوک، میزان ابتلا در بیش از ۲۵ مورد در ۱۰۰٬۰۰۰ نفر طی مدت دو هفتهٔ متوالی یک بیماری همه‌گیر محسوب می‌شود.

اپیدمی به هر بیماری قابل انتقال یا غیرقابل انتقال یا هر چیزی که سلامتی انسان و حیوانات را به خطر بیندازد، چنانچه موارد ابتلای آن بیش از حد انتظار باشد، گفته می‌شود. به عنوان مثال چون بیماری آبله به‌طور کلّی در دنیا ریشه‌کن شده اگر یک مورد بیمار مبتلا به آبله مشاهده گردد می‌گویند که اپیدمی آبله رخ داده‌است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 95115

مطالب مرتبط :
ویروس کرونا

پس از انتقادات گسترده :

تایید اولین آزمایش چالش انسانی COVID-۱۹ در جهان توسط انگلیس

این چالش عمداً افراد را به ویروس کرونا آلوده می کند تا دریابد که دوز مورد نیاز ویروس کرونا برای بیمار شدن شخص چه مقدار است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب