ساخت تلسکوپ دابستونی

یک نخبه بسیجی روشنفکر در جهت رفع نیاز دانش آموزان المپیاد نجوم دست به ساخت تلسکوپ دابستونی زد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ نخبه بسیجی ۳۵ ساله تهرانی که دارای مدرک دکتری فوتونیک است با توجه به بالا بودن هزینه تهیه تلسکوپ دابستونی که نیاز جامعه و همچنین نیاز دانش آموزان المپیادی نجوم برای استفاده از آن بود تصمیم به بومی سازی و ساخت تلسکوپ دابستونی با ابعاد ۸ اینچی می‌کند که بهترین نوع این تلسکوپ برای رصد آسمان شب و اجرام اعماق آسمان است.

این تلسکوپ که ساده ترین نوع تلسکوپ دابستونی می‌باشد شروع کار این بسیجی متعهد و انقلابی است که در قدم اول با هدف آشنایی با مکانیک و فناوری تلسکوپ شروع به ساخت می‌زند و هدف نهایی وی ساخت تلسکوپ های پیشرفته، موتوردار و با مقرهای استوانه ای و رصدخانه ای بزرگ و با دقت خیلی بالا است که بتوان با آن تصاویر را از اعماق آسمان گرفت.

این نخبه بسیجی گفت: اپتیک این تلسکوپ به دلیل هزینه های بالایی که دارد در داخل کشور به تعداد محدودی تولید می‌شود؛ اما میکانیک این تلسکوپ در سال جاری (۱۳۹۹) بومی سازی شد و به تعداد ۲۰ عدد نیز تولید کرده ایم.

این تلسکوپ از برنامه های رصدی تا استفاده های دانش آموزان المپیادی کاربرد دارد و هر چه مدل آن پیشرفته تر می‌شود تخصصی و حرفه ای تر می‌شود و حتی برای رصدهای حرفه ای نجومی هم قابل استفاده می‌شود.

گفتنی است تلسکوپ دابستونی نخستین بار توسط یک ستاره شناس آماتور به نام جان دابستون ساخته شد و از سال ۱۹۶۰ میلادی به بعد، استفاده از آن به واسطه وی، در بین مردم رواج یافت.

تلسکوپ دابسونی در واقع یک تلسکوپ نیوتنی است که بر روی یک استقرار سمت-ارتفاعی نصب شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴:۴۶

شناسه خبر: 95135

مطالب مرتبط :
مهدی سخنگو رتبه برتر در جشنواره جهادگران علم و فناوری

مهدی سخنگو رتبه برتر در جشنواره جهادگران علم و فناوری

مهدی سخنگو مدیر مرکز رشد شهید طهرانی مقدم در جشنواره جهادگران علم و فناوری در سطح کشور رتبه برتر را کسب کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب