محققان دانشکده پزشکی ییل گزارش کردند:

بازسازی سلول‌های عصبی با سرکوب ژن‌های خاص محقق شد

محققان دانشکده پزشکی ییل با استفاده از یک صفحه عظیم ۴۰۰ ژن موش، ۴۰ ژن را شناسایی کردند، محققان با سرکوب آن ژن‌ها، توانستند آکسون‌های آسیب دیده را در مدل موش گلوکوم، موش‌هایی که تحت له شدن عصب بینایی قرار داشتند، دوباره تولید کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از genengnews، محققان دانشکده پزشکی ییل با استفاده از یک صفحه عظیم 400 ژن موش، 40 ژن را شناسایی کردند که بازسازی آکسون را در سلول‌های سیستم عصبی مرکزی خنثی می‌کند. محققان با سرکوب آن ژن‌ها، توانستند آکسون‌های آسیب دیده را در مدل موش گلوکوم، موش‌هایی که تحت له شدن عصب بینایی قرار داشتند، دوباره تولید کنند. سرکوب یکی از ژن‌ها، ژن سیتوکین اینترلوکین(IL-22)22 به ویژه در ارتقا بازسازی اثبات شد.

 

استفان ام. استریت ماتراستاد مغز و اعصاب وینسنت کویتس در دانشکده پزشکی ییل گفت: "این فصل جدیدی را در تحقیقات بازسازی ایجاد می‌کند." برای حمایت از این ادعا، استریت ماتر و همکارانش یافته‌های خود را در مقاله‌ای ارائه دادند ("صفحه بازسازی عصب بینایی چندین ژن محدود کننده ترمیم عصبی بزرگسالان را شناسایی می کند") که در تاریخ 2 مارس در گزارشات سل منتشر شد.

نویسندگان مقاله نوشتند: "بر اساس نتایج حاصل از یک صفحه آزمایشگاهی، ما نزدیک به 400 ژن را از طریق یک صفحه بازسازی در داخل بدن در مقیاس بزرگ ارزیابی کردیم." "سرکوب 40 ژن با استفاده از RNA های موی کوتاه ویروسی، باعث بازسازی آکسون سلول گانگلیون شبکیه پس از خرد شدن عصب بینایی می‌شود و بیشتر آنها توسط آزمایش‌های جداگانه CRISPR-Cas9 تأیید می‌شوند."

استریت ماتر و همکارانش دریافتند که سرکوب ژن IL-22 بیان بسیاری از ژن‌های بازسازی سلول‌های عصبی را تغییر داده و بازسازی آکسون را در مدل‌های موش گلوکوم بسیار افزایش می‌دهد.

"[از دست دادن] سیتوکین IL-22 اجازه می‌دهد تا یک پاسخ التهابی زودرس، اما در عین حال گذرا، در شبکیه چشم پس از آسیب دیدگی ایجاد شود" "کاهش IL-22 باعث فعال شدن همزمان مبدل سیگنال و فعال‌کننده مسیر رونویسی 3 و زیپ کیناز دو لوسین و تنظیم مجدد چندین ژن مرتبط با بازسازی سلول‌های عصبی ذاتی می‌شود."

وقتی سلول‌های سیستم عصبی مرکزی در مغز و ستون فقرات در اثر بیماری یا جراحت آسیب ببینند، آنها قادر به بازسازی نیستند و توانایی بازیابی بدن را محدود می‌کنند. در مقابل، سلول‌های عصبی محیطی که به بیشتر مناطق دیگر بدن خدمت می‌کنند توانایی بازسازی بیشتری دارند. چندین دهه است که دانشمندان به دنبال سرنخ‌های مولکولی هستند که چرا آکسون‌ها – پیش‌بینی‌های شبیه نخ که امکان ارتباط بین سلول‌های سیستم عصبی مرکزی را فراهم می‌کند نمی توانند خود را پس از سکته مغزی، آسیب نخاعی یا آسیب‌های مغزی ترمیم کنند.

 

 

طی چند دهه گذشته، استریت ماتر و سایر دانشمندان تعداد انگشت شماری از ژن‌ها را در سرکوب بازسازی سلول‌های سیستم عصبی مرکزی پیدا کرده‌اند. اما ظهور RNA برای سکوت بیان ژن و فن آوری‌های جدید ویرایش ژن که قادر به حذف تک ژن‌ها و اندازه‌گیری تأثیر عملکرد آنها است، به محققان این امکان را داده است تا جستجوی خود را برای یافتن دیگر مقصر گسترش دهند.

استریت ماتر گفت، تحقیقات آینده بررسی خواهد کرد که چگونه اصلاح یا مسدود کردن 40 ژن شناسایی شده در این مطالعه ممکن است بر ترمیم نورون‌های آسیب‌دیده از سکته مغزی و آسیب‌های مغزی و نخاعی تاثیر بگذارد. علاوه بر این، مقاله گزارشات سل پیشنهاد کرد که چندین مسیر کشف شده توسط استریت ماتر و همکارانش می‌تواند راه‌های مولکولی جدیدی را برای ارتقا ترمیم عصبی فراهم کند: "مهم این است که شناسایی چندین مسیر فرصتی برای ویرایش ژن‌های چندگانه یا مداخلات دارویی ترکیبی فراهم می‌کند."

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.genengnews.com/news/neurons-regenerated-through-suppression-of-regeneration-thwarting-genes/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95139

مطالب مرتبط :
یک ماده قابل کاشت

توسط محققان دانشگاه جورجیا؛

"چسب مغز" برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی ایجاد شد

یک ماده قابل کاشت "چسب مغز" که در دانشگاه جورجیا ساخته شده است می‌تواند با تقلید از ساختار حمایت کننده سلول‌های مغز برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی، راهی برای مداخله ارائه دهد.

ستون فقرات

دانشمندان تاکید کردند :

کمک داربست های تزریقی به ترمیم اعصاب پس از آسیب های ستون فقرات

محققان در دانشگاه کالیفرنیا داربست تزریقی ایجاد کرده اند که بازسازی آکسون را در موش های آسیب دیده ی نخاعی بهبود می بخشد.

آرتریت

دانشمندان عنوان کردند :

ریز موتورها می توانند به طور موثرتری آرتریت روماتوئید را درمان کنند

اگرچه نوشیدن آب ناشی از گاز هیدروژن می تواند به درمان آرتریت روماتوئید کمک کند، اما اثرات آن محدود است. دانشمندان آنچه را كه می تواند جایگزین بهتری باشد، به صورت ریز موتورهای سوزاننده ی گاز تزریقی ایجاد كرده اند.

نورون

به تازگی روی داد :

مشاهده ی ساختارهای ریز در مغز موش با کمک تصاویر سه بعدی با وضوح فوق العاده

محققان با استفاده از روش پیشرفته ی میکروسکوپ، تصاویر سه بعدی با وضوح فوق العاده را در داخل مغز موش های زنده گرفته اند.

 بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند:

بیمار پیوند عضو پس از دریافت ریه‌های آلوده به کووید می‌میرد

مقامات دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان گزارش کردند: زنی در میشیگان پس از پیوند دو ریه آلوده از اهدا کننده‌ای که مشخصاً به ویروس عامل بیماری پناه داده است، به کووید۱۹ مبتلا شد و بعد از دو ماه درگذشت - علی رغم اینکه اهداکننده هیچ نشانه‌ای از بیماری نشان نداد و در ابتدا آزمایش منفی داشت.

کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI طراحی و ساخته شد

به همت محققان اصفهانی؛

سیستم تشدید مغناطیس هسته‌ای برای نمونه آزمایشگاهی MRI طراحی و ساخته شد

محمدرضا شیروی دانشجوی دکتری برق قدرت، گفت: برای اولین بار در کشور طراحی و ساخت کویل سیستم تشدید مغناطیس هسته ای میدان پائین برای استفاده در سیستم آزمایشگاهی قابل حمل MRI را با موفقیت به پایان رساندیم، با این دستاورد نمونه آزمایشگاهی و سایز کوچک آن را می‌توانیم بسازیم، اما ساخت نمونه واقعی نیازمند توجه ملی است.

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر  را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT گزارش کردند:

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT بر طبق یک مطالعه گزارش کردند: اگر شما یک حامل APOE۴ هستید، پس اگر کولین کافی مصرف نکنید، عواقب وخیم‌تری به دنبال خواهید داشت. حامل‌های APOE۴ بیشتر در معرض کمبود کولین هستند. این ژن توسط حدود ۱۴٪ از جمعیت عمومی، اما تقریباً نیمی از بیماران آلزایمر، آن را حمل می‌کنند.

کشف سلول استخوانی

دانشمندان استرالیایی گزارش کردند؛

کشف سلول استخوانی جدید روزنه امیدی برای درمان بیماری‌های اسکلتی

دانشمندان در استرالیا با بردن میکروسکوپ به ساختارهای اسکلتی بدن انسان، نوع کاملاً جدیدی از سلول استخوانی را کشف کرده‌اند، سلول جدید تعدادی از ژن‌های منحصر به فرد را روشن می‌کند، این امید جدیدی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کند.

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

توسط محققان آلمانی؛

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

محققان آلمانی از فناوری مشابه دو واکسن کووید۱۹ (Pfizer/ BioNTech) و (Moderna) اما به روش دیگری استفاده کرده و واکسن mRNA برای درمان بیماری MS مانند موش را ایجاد و آزمایش کردند، آنها اعلام کرده اند نتایج دلگرم کننده است اما ترجمه یک روش درمانی شبیه بیماری MS در موش‌ها ساده نیست و تحقیقات بیشتری لازم است.

چاقی موش

محققان خبر دادند :

درمان چاقی در مدل های موش با کمک پالس های سونوگرافی متمرکز بر کبد

چاقی یکی از مهمترین مشکلات سلامتی در جهان امروز است، اما یک مطالعه ی جدید یک درمان غیرتهاجمی بالقوه را پیشنهاد می کند. در آزمایش روی موش ها، محققان دریافتند که هدایت پالس های اولتراسوند به کبد به کاهش تعدادی از نشانه های مرتبط با چاقی کمک می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب