دکتر کوراوند در گفتگو با علم و فناوری؛

بهینه سازی سوخت مازوت مصرفی نیروگاه ها به کمک فناوری نانو/کاهش همزمان گازهای آلاینده SOx و NOx

دکتر کوراوند تصریح کرد: با روش ترکیبی که از ترکیب سیستم جذبی و نانوتکنولوژی حاصل شده می‌توان ضمن حذف آلاینده‌های حاصل از احتراق سوخت مازوت از این ثروت خدادادی نیز بهره ببریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ دکتر شهریار کوراوند عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه تهران در خصوص ابداع روش ترکیبی جدیدی که باعث کاهش همزمان آلاینده های حاصل از احتراق سوخت مازوت در نیروگاه‌های برق با استفاده از سامانه ی نانوجذبی می شود در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری گفت: در کشور ما حدود ۳۰ درصد متوسط سال از سوخت مازوت یا همان نفت کوره در نیروگاه‌ها استفاده می‌شود که ترکیبات شیمیایی که از آلاینده‌های حاصل از احتراق این سوخت به وجود می‌آید، باعث بروز بیماری‌هایی مثل سرطان می‌شود. 

وی با اشاره به آلودگی هوا عنوان کرد: در یکی از آمارهای بانک جهانی خساراتی که حاصل از آلودگی هوا به اقتصاد ایران بوده است را حدود ۳/۲ درصد تولید ناخالص اعلام کردند که این عدد زیادی است و در این سال‌ها ممکن است بیشتر هم شده باشد. 

دکتر کوراوند ادامه داد: براساس این آمار در سال ۲۰۱۳ تعداد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در ایران حدود ۲۳ هزار نفر بوده که با توجه به میزان مرگ و میر در سال ۱۹۹۰ که حدود ۱۷ هزار نفر بوده یک رشد ۶ هزار نفری در مرگ و میر زودرس ناشی از آلودگی هوا در ایران داشتیم که این آمار خسارات ناشی از آلودگی هوا را نشان می‌دهد. 

دانشیار دانشگاه تهران با اشاره به میزان اختلاف در تولید و مصرف گاز، بیان کرد: چون شبکه سراسری گاز توانایی کامل جهت تامین گاز مصرفی ایام سال خصوصا در زمستان را که هوا سرد می‌شود و برای گرمایش محیط یک دفعه پیک مصرف بالا می‌رود را ندارد، نیروگاه ها حدود ۳۰ درصد سال مجبور  به استفاده از سوختهای جایگزین نظیر مازوت هستند. 

وی با اشاره به اینکه با استفاده از یک روش ترکیبی آلاینده‌های حاصل از احتراق سوخت مازوت به طور همزمان کاهش داده شده است، گفت: حدود ۱۵ درصد آلودگی هوا ناشی از سوخت نیروگاه‌ها می‌باشد که با استفاده از این روش در زمان مصرف سوخت مازوت، آلودگی هوا کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود که هم از آسیب به محیط زیست جلوگیری شود و هم از منابعی که داریم استفاده لازم را ببریم. 

کوراوند بیان کرد: ما توانستیم با استفاده از یک روش نانو جذبی میزان  آلاینده‌های  "SOx"  را حدود ۸۰ درصد و آلاینده‌های ناکس "NOx" را  حدود ۷۰ درصد کاهش بدیم که براساس استانداردهای اروپا و جهان نتیجه خوب و کارآمدی است. در این روش ترکیبی که از ترکیب سیستم جذبی و نانوتکنولوژی حاصل شده است آلاینده‌های حاصل از احتراق سوخت مازوت را حذف کردیم. 

دانشیار دانشگاه تهران افزود: معمولا روشهای متداول کاهش آلاینده‌ها در دنیا یا NOx را کاهش می‌دهند یا SOx را؛ ولی ما با این روش ترکیبی هر دو آلاینده را به طور همزمان کاهش دادیم. این نتایج حاصل از  یک قرارداد پژوهشی بین پردیس ابوریحان دانشگاه تهران و شرکت مدیریت تولید نیروگاه های برق استان سیستان و بلوچستان بوده است.

کوراوند تصریح کرد: اگر زمانی که سوخت مازوت مصرف می‌شود در محیط نیروگاه باشید می‌بینید که بوی گوگرد چقدر آزار دهنده است؛ معمولا در اطراف نیروگاه‌ها هم کارخانه یا زمین کشاورزی وجود دارد که با این روش به سلامت افراد آن منطقه کمک می‌شود. 

وی اظهار کرد: متولیان تولید برق بیان می‌کنند در زمستان به دلیل مصرف بالا و درنتیجه افت فشار گاز دو راه پیش رو است یا باید برق مشترکین قطع شود و یا نیروگاه ها جهت تولید برق از مازوت استفاده کنند و آلودگی آن را مردم تحمل کنند. اما واقعیت این است که برای حل این مساله یک راه سوم وجود دارد. در بسیاری از نیروگاه های دنیا از سوخت کک استفاده می‌کنند سوخت ککی که آلایندگی آن به شدت بیشتر از سوخت مازوت است. اما در عوض سیستم های کاهنده آلاینده در نیروگاه ها نصب است که آلودگی را حذف می‌کند. مازوت یک سرمایه ملی است و در فرآیند پالایش نفت خام حاصل می‌شود استفاده نکردن از آن کار درستی نیست و ما به جای اینکه این سرمایه ملی را حذف کنیم باید سیستم های کاهش آلاینده ها را در نیروگاه‌ها احداث کنیم تا با حفظ و استفاده از سرمایه ملی و مانع شدن از هدر رفت آن، آلودگی هوا را هم در حد استانداردهای اروپا و جهان حذف کنیم. 

دکتر کوراوند تاکید کرد: این سیستم‌ها نیاز به سرمایه گذاری دارند و معمولا شرکت‌هایی مثل شرکت بابکوک در دنیا در حوزه نصب سیستم های کاهنده آلودگی فعال هستند. ولی به هر حال ممکن است برای کاهش آلودگی چیزی حدود ۱/۱ برابر هزینه‌ای که برای ساخت نیروگاه می‌شود، هزینه تاسیس و احداث واحد کاهش آلاینده شود. 

دانشیار دانشگاه تهران ادامه داد:  ممکن است که این هزینه زیادی باشد اما دوره بازگشت این سرمایه کوتاه است و نه تنها سرمایه برمی‌گردد بلکه خساراتی که آلودگی به اقتصاد کشور و سلامت شهروندان وارد می کند نیز به این طریق حذف می‌شود، ضمن اینکه مازوت یکی از مشتقات نفت خام و یک ثروت ملی است که با احداث سیستم‌های کاهش آلاینده می‌توانیم به جای دپو کردن و ارزان فروشی آن، از این ثروت خدادادی بهره ببریم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95140

مطالب مرتبط :
مشاهده واکنش شکافت منفرد در مقیاس نانوثانیه در سلول خورشیدی

پیشرفت غیرمنتظره در زمینه سلول های خورشیدی:

مشاهده واکنش شکافت منفرد در مقیاس نانوثانیه در سلول خورشیدی

بازده سلول های خورشیدی را می توان با بهره برداری از پدیده ای معروف به "شکافت منفرد" افزایش داد. با این حال، تلفات انرژی نامشخصی که در طول واکنش وجود داشته، تاکنون یک مشکل اساسی بوده است. یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی دانشمندان دانشگاه لینکوپینگ سوئد کشف کرده اند که چه اتفاقی در طی شکافت واحد رخ می دهد و انرژی از دست رفته به کجا می رود.

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری هفتگل:

دستاوردهای علمی نانو مدیون اعتماد به جوانان است/تلاش بسیج علمی برای رفع مشکلات

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری هفتگل گفت: دستاوردهای علمی نانو در کشور ایران مدیون اعتماد به جوانان است.

نیروگاه

افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری، گفت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل جلوگیری از قطع گاز خانگی افزایش پیدا کرده است که خانوارها با کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی زمینه کاهش خاموشی‌ها و استفاده از مازوت را فراهم کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب