اولین آبگرمکن خورشیدی سیار با استفاده از سه منبع انرژی توسط مخترع قزوینی ابداع شد.

آبگرمکن خوشیدی، برقی و فسیلی برای اولین بار در ایران توسط مهندس مجید ولی شیرین از پیسکسوتان و محققین در زمینه استفاده از انرژی های پاک ابداع و ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری قزوین،

در رابطه با انتخاب اندازه کلکتور آبگرمکن خورشیدی می بایست هندسه و موقعیت مکانهای مربوطه ی مصرف آبگرم را در نظر گرفت. آزمایشات مربوط به اینکه در شرایط کشور ایران برای گرم کردن یک لیتر آب که گرمای آن یک درجه سانتیگراد  بالا برود، با استفاده از این سیستم چقدرانرژی مورد نیاز است، می بایست در نظر گرفته شود ولی با مطالعه در سایت های پیشرفته خارجی هم، در مورد این مسئله یعنی انجام یکسری آزمایشات ویژه، اشاره خاصی نشده است. ولی می توان با ساخت دستگاه حداقل در ماههای مختلف سال مقدار جذب انرژی سیستم را آزمایش و ثبت کرد. در رابطه با تامین مواد و تجهیزات مورد نیاز، تماماً بررسی شده و می توان تمام قطعات را از بازار داخل تامین کرد. با توجه به قرار گیری کشور ایران در موقیعیت جفرافیایی خاص بر روی کره زمین بیش از 270 روز تابش مستقیم خورشید را به طور میانگن در اکثر نقاط کشور داریم  و همین امر باعث شده تا نتایج بسیار بهتری با راندمان بیشتر بدست آوریم .

در این طرح در قالب سه نوع گرمکن خورشدی ابدعات و نوآوری های صورت گرفته که نوع اول آن به صورت حالت بسته بوده، نوع دوم به صورت باز بوده و نوع سوم به صورت هبرید می باشد. این تنوع  روش گرم کردن آب، از جهت استفاده آن در نقاط مختلف کشور و بهره برداری های متفاوت از این آبگرمکن می باشد.

1- سیستم در حالت بسته :

در این سیستم مجموعه طرح دارای یک مخزن 1000 لیتری از نوع پلی اتیلن ضد جلبرگ بوده که سطح روئین آن به صورت شیب دار با زوایه 45 درجه ساخته شده است که از آن برای ذخیره کردن آب مصرفی و سیرکوله آب استفاده می گردد و میزان افزایش درجه حرارتی که ما برای بالا رفتن و گرم شدن آب این مخزن در نظر گرفته ایم 30 درجه سانتیگراد می باشد0 عملکرد دستگاه به این شکل است که آب مخزن توسط یک پمپ با توان نسبتاً پائین از مخزن به داخل لوله های پلی اتلین سیاه که به صورت حلزونی، شکل داده شده پمپ می گردد، مساحت هر کدام از آنها یک متر مربع می باشد، که بطور مجزاء روی یک کلاف های چوبی به اندازه 4×10×120 سانتیمتر نصب شده اند .آب وارده به داخل این شبکه لوله های حلزونی در مجاورت نور خورشید با جذب اشعه مادون قرمز خورشید توسط لوله های پلی اتیلن گرم شده و طی حرکت خود توسط پمپ به شبکه حلزونی دیگر انتقال می یابد، در این  انتقال مرتباً دمای آب بالا رفته و از خروجی آخرین شبکه حلزونی به داخل مخزن جریان می یابد، این سیرکولاسیون باعث شده بعد از مدتی دمای آب داخل مخزن افزایش یافته و به دمای 30 درجه یا حتی بیشتر برسد. دراین سیستم همانطور که گفته شد به صورت بسته بوده و آب جدیدی به مخزن اضافه    نمی گرد و فقط همان مقدار آبی که درون مخزن وجود دارد گرم شده و قابل مصرف می باشد.   

2- سیستم به صورت باز :

دراین سیستم همانند روش بسته اجزای دستگاه همان ها می باشد و تمام مراحل سیکل بسته را طی     می کند با این تفاوت که به ازای آبی که از آب مخزن کاسته می شود، همان مقدار آب از آب لوله کشی شهر یا آب چاه جایگزین آب مصرف شده می شود و سیکل ادامه دارد بدون اینکه مقدار آب مخزن تغییری بکند. و از از المت استفاده شده و با جریان برق اقدام به گرم نمودن آب می نماید.

3-  سیستم هیبرید  :

در این سیستم اگر آب گرم بیش از اندازه ظرفیت مخزن نیاز باشد یا در فصل سرما یعنی از ماههای آذر ماه تا 30 آواخر اسفند ماه که تابش خورشید به حداقل می رسد و همچنین روزهای ابری و شبها،        می توان علاوه بر لوله های پلی اتیلن حلزونی از یک لوله حلزونی فولاد استنلس استیل که به صورت یک کوره  ی دو منظور طراحی شده و متصل به مخزن پلی اتیلن است از بیوماس یا انواع سوخت های فسیلی مانند هیزم، زغال سنگ، سرگین ( کود حیوانی ) گاز، گازوئیل، نفت استفاده کرد. در مناطق دور یا صعب العبور یا عشایری که انرژی فسیلی مانند نفت، گاز، گازوئیل وجود ندارد استفاده از بیوماس در این شرایط گزینه خوبی برای جبران گرمای انرژی مازاد می تواند باشد. در شرایطی که گاز بصورت کپسول یا شهری در دسترس باشد، می توان از انرژی گاز به عنوان مکمل استفاده کرد که در این حالت انرژی گاز آب موجود در حلزونی استنلس استیل را با کمترین انرژی گرمای مصرفی، آب داخل حلزونی که به صورت رفت و برگشت در حالت سیرکوله به مخزن پلی اتیلن متصل است را گرم نموده و با سرعت بیشتری آب گرم مورد نیاز را تامین می نماید.

پس در نتیجه آب گرمکن ابداعی در وهله اول با نورخورشید می تواند آب را گرم کند و در وهله دوم نیز می تواند با جریان برق آب ذخیره شده را گرم نماید و در وهله سوم نیز می تواند با انواع سوخت فسیلی با اجاق خاصی که روی آبگرمکن  تعبیه شده است، آب داخل مخزن را گرم نماید.

این نوع آبگرمکن با اهداف خاصی طراحی و ابداع شده است که عبارتند از:

1- استفاده از انرژی خورشیدی.

 2- صرفه جویی در مصرف انرژی.

 3- بهینه سازی مصرف انرژی.

 4- دوستی با محیط زیست.

5- استفاده منطقی از مبدل های خورشیدی و ارتقاء آنها.

 6- کمک به افراد ساکن در مناطق دور دست و صعب العبور٬ عشایر و محروم از استفاده از انرژی های فسیلی یا گاز یا برای تولید آب گرم روزانه مورد نیاز در نتیجه استفاده کمتر از بیوماس و تخریب کمتر جنگل ها، مراتع و درختان .

 7- گرم کردن آب استخرهای کوچک خانگی و بزرگ عمومی تا حد معمول در کلیه مناطق .

به امید روزی که بتوانیم با استفاده از انرژی های تجدید پذیر، هوایی پاک و محیط زیست سالمی داشته باشیم.

 

انتهای پیام  /

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵:۰۱

شناسه خبر: 95150

مطالب مرتبط :
پایان حاکمیت سوخت های فسیلی توسط

آیا وابستگی صنعت آینده به نفت تغییر خواهد کرد؟

پایان حاکمیت سوخت های فسیلی توسط "پروبیوتیک باکتریایی"

برخلاف تصور عامه، باکتری ها به طور کلی موجوداتی مضر نیستند. اکنون دانشمندان کشف کرده اند که باکتری های موجود در مخمرها می توانند به جای سوخت های فسیلی مورد استفاده قرار بگیرند و مصرف سوخت های فسیلی را در جهان به طور قابل توجهی کاهش دهند.

سیاره

کشف سیاره ای که همه چیز در آن در حال سوختن است+عکس

براساس آخرین اخبار و گزارشات از سازمان فضایی اروپا، کاوشگر این سازان سیاره ای با گرم ترین دمای ثبت شده را پیدا کرده است.

ی

عضو هیات علمی دانشگاه یزد تشریح کرد:

آیا بهره برداری از آب های ژرف منطقی است؟/تفاوت آب های فسیلی و ژرف

عضو هیات علمی دانشگاه یزد گفت: متاسفانه تاکنون مطالعات جامع و دقیقی در مورد وجود آب های ژرف در کشور به عمل نیامده است.

Delta برای تبدیل شدن به کربن- خنثی تا سال ۲۰۳۰ ، یک میلیارد دلار سرمایه گذاری اعلام کرد

Delta Air Lines چشم انداز را برای پرواز کمتر مخرب می کند و ۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند تا به اولین هواپیمایی خنثی کربن در سطح جهان تبدیل شود.

آبگرمکن

توسط مخترع قزوینی؛

آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی طراحی و ساخته شد

با حمایت سازمان بسیج علمی قزوین مجید و لی شیرین مخترع قزوینی موفق به طراحی و ساخت آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی با استفاده از مخزن و لوله های پلی اتیلن شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب