پدر صنعت گیاهان دارویی کشور مطرح کرد:

ایجاد ۳۵۴ شرکت گیاهان دارویی در ایران

پدر صنعت گیاهان دارویی کشور مطرح کرد: با تلاش های زیاد به تعداد ۳۵۴ شرکت گیاهان دارویی در ایران ایجاد شده است و تولید داروی گیاهان دارویی انجام می دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ دکتر جعفر میرفخرایی، مؤسس و دبیر انجمن تولیدکنندگان گیاهان دارویی کشور در رویداد استارتاپی فناوری های گیاهان دارویی طب سنتی و اسلامی گفت: برای جوانان بایستی کارهای بزرگتری انجام دهیم.

وی اظهار داشت: اینجانب افتخار این را دارم به عنوان پدر صنعت گیاهان دارویی در ایران باشم. بعد از انقلاب اسلامی ایران پنج شرکت در حال فعالیت بوده‌اند. البته با تلاش های زیاد به تعداد ۳۵۴ شرکت گیاهان دارویی در ایران ایجاد شده است و تولید داروی گیاهان دارویی انجام می دهند.

مؤسس و دبیر انجمن تولیدکنندگان گیاهان دارویی کشور گفت: امروزه کشورهای خارجی به‌خصوص کشور آلمان این مواد خام را از کشور ایران خارج می‌کنند و عصاره هایی از آن استخراج می نمایند و با چندین برابر قیمت آن را به ما می‌دهند.

میر فخرایی افزود: با تلاش جوانان می‌توانیم با افتخار بگوییم که تکنولوژی گیاهان دارویی را خودمان در داخل کشور انجام می‌دهیم و به جایی رسیده‌ایم که ۸۰ درصد از ساکنان کره خاکی به گیاهان دارویی اعتماد دارند که کشورهای چین، هندوستان و مالزی در این زمینه پیشرو از سایر کشورها می باشد که رتبه ایران به عنوان پنجمین کشور هست و از لحاظ اقلیم در ردیف یازدهم قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: ارز صادرات کشور در گیاهان دارویی ۴۵۰ میلیون دلار در سال می باشد که در ایران از ۳۴ میلیون هکتار ۲۰ میلیون هکتار آن قابلیت کشت گیاهان دارویی دارد که بالای مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان صادرات گیاهان دارویی در این مدت داشتیم که با برنامه ریزی صحیح می توانیم گیاهان دارویی را در کشور برای سلامت اقشار مختلف مردمی تضمین نمایم مفتخر هستم که عنوان نمایم که بر اساس صدور مجوز تعداد ۵۵۲ مجوز و پروانه بهره برداری، فراورده ۱۵۵۶ مجوز و بسته بندی ۲۶۶ مجوز در خصوص گیاهان دارویی انجام پذیرفته است.

مؤسس و دبیر انجمن تولیدکنندگان گیاهان دارویی کشور گفت: ما به جوانان مدیون هستیم و بایستی در فعالیتها کاربردی اقدام نماییم و به دنبال ترقی و پیشرفت و گره گشایی از مشکلات جوانان باشیم. کار را از یک محصول شروع کنید و قدم به قدم به جلو حرکت نمایید. توکل قلبی به خدا داشته باشید و کار را به جلو ببرید. تعامل و تساهل را در فعالیت‌های کاری قرار دهید و رنج را گنج بدانید و تفکر کنید که موفق خواهید شد.

این رویداد به مدت سه روز به صورت مجازی با همکاری پارک علم و فناوری، مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل و مرکز شتاب دهی تیک آپ برگزار شد.

 

زمان انتشار: شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95158

مطالب مرتبط :
تولید

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری اردبیل مطرح کرد:

پیشرفت کشور متوقف بر دو عنصر علم و تولید

یک کشور برای دستیابی به اهداف خود نیازمند اولاً عنصر علم و ثانیاً عنصر تولید یعنی عمل و کار براساس دانش خود می باشد.

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر  را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT گزارش کردند:

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT بر طبق یک مطالعه گزارش کردند: اگر شما یک حامل APOE۴ هستید، پس اگر کولین کافی مصرف نکنید، عواقب وخیم‌تری به دنبال خواهید داشت. حامل‌های APOE۴ بیشتر در معرض کمبود کولین هستند. این ژن توسط حدود ۱۴٪ از جمعیت عمومی، اما تقریباً نیمی از بیماران آلزایمر، آن را حمل می‌کنند.

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

توسط محققان آلمانی؛

واکسن mRNA برای درمان بیماری MS موش ایجاد شد

محققان آلمانی از فناوری مشابه دو واکسن کووید۱۹ (Pfizer/ BioNTech) و (Moderna) اما به روش دیگری استفاده کرده و واکسن mRNA برای درمان بیماری MS مانند موش را ایجاد و آزمایش کردند، آنها اعلام کرده اند نتایج دلگرم کننده است اما ترجمه یک روش درمانی شبیه بیماری MS در موش‌ها ساده نیست و تحقیقات بیشتری لازم است.

ساعت

ساعت جدید و بسیار دقیق می تواند سن بیولوژیکی را اندازه گیری کند

با استفاده از ارگانیسم مدل Caenorhabditis elegans، محققان دانشگاه کلن "ساعت پیری" را ایجاد کرده اند که سن بیولوژیکی ارگانیسم را مستقیماً از بیان ژن آن رونویسی می کند.

دکتر حمیدرضا ناصری

اهمیت توسعه و استاندارد سازی صنعت گیاهان دارویی بدلیل داشتن حوزه مشترک با بخش پزشکی و داروسازی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بین الملل بیابان دانشگاه تهران: از دیر باز طب سنتی ایران بر بستر تجربیات و به شکل شفاهی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد و هم اکنون نیز این بخش از طب در قالب عطاری ها همچنان به کار خود ادامه می دهد اما طبیعتا با افزایش تقاضا و همچنین وجود حوزه مشترک فعالیت با بخش پزشکی و دارو سازی استاندارد سازی این محصولات اهمیت دارد و تدوین استانداردهای لازم در حوزه گیاهان دارویی باعث بهبود کیفیت فرآورده‌های استحصال شده و توسعه صنعت این حوزه می‌شود ولی با توجه به تنوع بالای محصولات چنین به نظر می آید که این ستاد به تنهایی قادر به پاسخگویی در این زمینه نخواهد بود

خانه نخبگان

افتتاح خانه نخبگان شهرستان نمین

خانه نخبگان شهرستان نمین با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل و اساتید دانشگاهی در جهت احصاء مشکلات و ارائه راهکارها افتتاح شد.

رویداد استارتاپی

رویداد استارتاپی فناوری های گیاهان دارویی،طب سنتی و اسلامی برگزار می شود

پارک علم و فناوری استان اردبیل با همکاری مرکز رشد جهاد دانشگاهی اردبیل و مرکزشتابدهی تیک آپ رویداد استارتاپی فناوری های گیاهان دارویی،طب سنتی و اسلامی برگزار می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب