در خلاف وعده ابروی دولت سرآمد گشته است ! بورس و حکایتی که همچنان جاری است

پژوهشگر اقتصاد گفت: بازه هفتگی شاخص کل نشان می دهد تغییر در روند امواج الیوت در حال شکل گیری است و این تغییر روند در جهت منفی بازار است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی،روزي دولت در جاده اقتصاد مشغول تعمير خودروي خود بود كه ناگهان ماهيگيري كه پشت سر هم ماهي مي‌گرفت توجه او را به خود جلب كرد. دولت متوجه شد كه ماهيگير ماهي‌هاي كوچك را نگه مي‌دارد و ماهي‌هاي بزرگ را در آب مي‌اندازد. بالاخره كنجكاوي بر او غالب شد، از ماهيگير پرسيد كه چرا ماهي‌هاي كوچك را نگه مي‌دارد و ماهي‌هاي بزرگ را در آب مي‌اندازد؟  مرد ماهیگیر پاسخ داد: واقعاً دلم نمي‌خواهد چنين كاري بكنم ولي چاره‌اي ندارم زيرا ماهي‌ تابه‌ي من كوچك است. دولت متوجه شد که اگر فنجان کوچکی را زیر باران نگهداری کند به اندازه همان فنجان آب به دست می آورد. بنابراین در مسیر جبران کسری بودجه کنترل مخارج و قیمت‌ها نمی توانست عطش چاله سیاه بدهی های دولت را پر نماید. دولت تصمیم گرفت تا كاسه بزرگي زیر دریای بورس نامی نگاه دارد تا به همان اندازه در آن آب جمع ‌شود. بازارگرمی دولت آغاز گردید. سهامدارانی که در حال صید سهم های کوچک بودند با جذاب شدن سهم های بزرگ و تاثیر گذار در چرخه اقتصادی دولت! سهم های کوچک خود را جایگزین سهم های بزرگ نمودند درحالیکه میدیدند این سهم های صید شده در حد و اندازه ماهی تابه خودشان نیست! با این حال، حلوا فروش گفت: بچش، حلوای نیکی است!

دوراهی سفره مردم و کسری بودجه جبران شده از محل سفره مردم!

دولت حیات خود را بر ممات صیادان ترجیح داد.

کاروان بورس که بار شترها را با خرید سهم های دولتی سنگین کرده و شکم های خود را برای یک سفره رنگین بعد از مدت ها صابون زده بودند؛ در میانه راه به کمین حرامیان افتادند. طولی نکشید که دزدان به جمع آوری اموال از روی شترها مشغول شدند..!

حرامیان در بین کیسه های پر از سکه تکه کاغذی یافتند که روی آن آیه ای از قرآن در مضمون دفع بلا نوشته شده بود!. حرامیان شادی کنان کیسه را به نزد سر دسته دزدان بردند و تمسخر کنان اشارتی نیز به دعای دفع بلا  نمودند. حرامیان پیش دستی کردند و گفتند تکلیف مشخص است طبق حکایت ها تصمیم رییس دزدان برگشت اموال است چراکه ما دزد ایمان مردم نیستیم! رئیس دزدان چون آن واقعه بدید پاسخ چنین داد: "ای ابله، هیچکس نمی تواند ایمان کسی را بدزدد و هر کس مسئول ایمان خودش است. حکایت حکایت نادرستی است پس در حلاوت غرامت ها پایکوبی کنید!

این روز ها امید بستن مردم به دعای دفع بلا بیشتر از پیش احساس می شود. بلایی به نام دولت بی تدبیر! تداوم جریان برنامه‌ریزی‌های غیرکارشناسی در بازار بورس و در کنار آن بزک کردن عروسک خیمه شب بازی نوسان قیمت ها در پایان سال جاری در جهت معطل کردن پاسخ بازار در واکنش به شوک های منفی اقتصاد و عوامل محیطی رفتار غیرحرفه ای دیگری بود که تبعات منفی آن گریبان مردم را بیش از پیش به خود گرفته است. تحلیل های علمی-تخیلی دولت از متغیرهای اقتصادی و صبر مردم به عنوان چاشنی آن جهت به نتیجه رسیدن رویاپردازی های دولت همچنان ادامه دارد.

دکتر نجف زاده پژوهشگر حوزه اقتصاد و بازار های مالی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی، با اشاره به وضعیت فعلی بازار سرمایه گفت:تغییر دامنه نوسان بازار بورس و فرابورس و در برخی نمادهای حق تقدم و غیره که برای بازه یک ماهه در دستور کار دولت قرار گرفت ایده ای بود که از سوی مسئولین در جهت حمایت از بازار صورت گرفت.

وی اداکه داد:دولت در این عقیده بود که کاهش بازه منفی یک سهم و افزایش بازه مثبت نوسان یک سهم می تواند در تحریک بخش تقاضا اثرگذار باشد و در نتیجه فرصت رشدی برای بازار بورس فراهم خواهد آورد. اما در واقعیت ماجرا به گونه ای دیگر در حال رقم خوردن است. متفکران دولتی برداشتشان از اصلاح به هم ریختگی قیمت های نسبی کاهش شدت ریزش قیمت و رشد مثبت آن بوده است. در واقع با این تصمیم سطحی سعی نمودند تا روند جانب عرضه بازار بورس را با کندی مواجه نمایند تا شاید جانب تقاضا بتواند بر عرضه خود غلبه نماید.

پژوهشگر حوزه اقتصاد و بازار های مالی افزود:ایجاد محدودیت در بازه زمانی ریزش شاخص یکی از سیاست هایی است که نه تنها جنبه حمایتی از بازار ندارد بلکه بیشتر به بهره برداری سیاسی از شاخص در طی ماه های آتی شباهت دارد. هرچند در شرایط فعلی رشد شاخص به مقدار قبل از ریزش خود بسیار بعید به نظر می رسد. در شرایط فعلی شاخص کل مفاهیم دیگری را بیان می کند.

دکتر نجف زاده  گفت: بازه هفتگی شاخص کل نشان می دهد تغییر در روند امواج الیوت در حال شکل گیری است و این تغییر روند در جهت منفی بازار است.

وی افزود:در حال حاضر شاخص بر روی الگوی پرچم خود در حال حرکت است و با ترکیدن حباب عرضه شاخص بیش از پیش روند نزولی را به خود می تواند بگیرد.

پژوهشگر حوزه اقتصاد و بازار های مالی بیان کرد:شبیه سازی روند خودرگرسیونی برداری شاخص روند برگشت را نشان نمی دهد. لازم به ذکر است که روند مذکور در صورت حمایت دستوری! می تواند به سمت مثبت همگرا شود.

او گفت:فراکتال قیمتی بالاتر از الگوی پرچم روند معکوس حرکتی را تایید می کند و در صورت عدم حمایت الگوی پرچم از شاخص باید منتظر واکنش کف پرچم به کندل شاخص بمانیم.

دکتر نجف زاده افزود: توجه نمایید که تعدیل شده شاخص از نظر تورم قیمتی در حال حاضر محدوده 900 هزار واحدی است و مقدار فعلی حبابی بیش نیست. بنابراین حمایت اول شاخص محدوده 900 هزار واحد و محدوده های بعدی پایین تر از این مقدار قرار دارد.

وی در پایان بیان کرد:اکیدا توصیه می‌شود سهامداران در شرایط فعلی و با توجه به اینکه در پایان سال جاری قرار داریم وارد معاملات نشوند مگر تحت شرایطی که قادر به نوسان گیری باشند که دانش و تبحر خاصی می خواهد.

هرچند به دلیل کوتاه بودن دامنه نوسان جانب عرضه بازار نوسان‌گیری از یک سهم با ریسک بسیار زیادی مواجه است و شکل گیری صف فروش در یک سهم سریع تر می تواند صورت بگیرد. تحریک روانی مردم در جهت خرید سهم در شرایط فعلی بازار با اخبار متنوع نظیر تغییر دامنه نوسان منطقی به نظر نمی رسد و می تواند زمینه افتادن از چاله به چاه را فراهم نماید!

مظلوم دست بسته‌ی مغلوب را بگوی

تا چشم بر قضا کند و صبر بر جفا

کاین دست بسته را بگشایند عاقبت

وان گشاده باز ببندند بر قفا

 

 

زمان انتشار: جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲:۱۶

شناسه خبر: 95174

مطالب مرتبط :
بازار بورس

ورود شرکت های بزرگ به بازار بورس سرمایه های از دست رفته را برمیگرداند

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: گر سهام هایی که ارزشمند هستند به خوبی وارد بازار شودند و دولت اجازه بدهد شرکت های بزرگ سرمایه را وارد بازار بورس کنند قطعا می تواند تبدیل به یک بازار سوددهی شود و جبران کند و سرمایه از دست رفته را برگرداند اما این مسئله کار می برد .

خبرگزاری علم و فناوری

عام و فناوری گزارش می دهد:

افزایش قیمت اینترنت از راهروهای مجلس تا ساختمان وزارت

در پی مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس مبنی افزایش ۱۰درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها، دولت سعی دارد مجلس را عامل افزایش احتمالیی اینترنت معرفی کند در این گزارش به بررسی اجمالی ماجرا می‌پردازیم

۱۲۳

این روزها نبض بورس به سختی می زند

کارشناس و پژوهشگر اقتصاد:شبیه سازی حرکت شاخص موید یک ریزش است اما این ریزش می تواند به صورت تدریجی صورت پذیرد.

۱۲۳

خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی بررسی کرد؛

بازار مالی یا میدان تقسیم ارث و میراث صاحبان قدرت!

بازار مالی امروز این روز ها بیشتر شبیه جنگ وراثت و قدرت نمایی وراث است.

۱۲۳

خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی بررسی کرد:

رشد و صعود یا حرکت بر روی لبه چاقو

این روزها بازار مالی با نوسانات زیادی روبرو است. وقتی از منظر تکنیکال به شاخص می نگریم یک روند از پیش ترسیم شده در آن وجود دارد. گویا قرار است شاخص با حرکت سینوسی خود زمینه برای بهره گیری های سیاسی را فراهم نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب