در مرکز نجوم آستان عبدالعظیم شهرری صورت میگیرد؛

حمایت همه جانبه از پژوهشگران علوم پایه

مرکز نجوم آستان عبدالعظیم شهرری با برگزاری دوره های اختر فیزیک، نجوم رصدی، کیهان فیزیک، پژوهش در زمینه فیزیک و علوم پایه به عنوان یک مرکز و پاتوق علمی برای علاقمندان است. در این مرکز زمینه برای شناسایی افراد و بررسی پروژه هایی که قابل سرمایه گذاری است وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران، مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام شهرری در سال ۱۳۷۹ به طور رسمی افتتاح شد. این مرکز به پیشنهاد مرکز تحقیقات استراتژیک به عنوان رصد خانه پشتیبان تقویم هجری قمری می باشد. این مرکز نجوم وابسته به آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) و عضو حقوقی انجمن نجوم ایران است.

این مرکز از چندین قسمت رصد خانه مدرن با دارا بودن بزرگ‌ترین تلسکوپ ایران و رصد خانه قدیم، کتابخانه تخصصی، پلانتاریم، آسمان نما و تالار فیزیک تشکیل شده و در دو حوزه کارهای پژوهشی و آموزشی کار می کند. مسئولین مرکز نجوم از بدو تاسیس مهندس علی اکبر حاج ابراهیمی و حجه الاسلام و المسلمین محمد تقدیری بوده اند.‌

ستاد استهلال استان تهران دفتر مقام معظم رهبری در مرکز نجوم مستقر است و رصد های ماهانه و مستمر رویت هلال، کارهای مربوط به تقویم و اوقات شرعی و قبله در این مرکز صورت می گیرد، کار روی ستارگان دوتایی هم از جمله کارهای پژوهشی رصد خانه است. از مجموعه کتاب های منجم برای کسی که به منجم دسترسی ندارد،۲۰ عنوان کتاب در زمینه های مختلف شاخه های نجوم در این مجموعه به چاپ رسیده است. کتاب هایی در زمینه: اختر شیمی،اختر زیست،مکانیک سماوی،فیزیک کهکشان،سیارات متغیر،سیاه چاله، قمر در عقرب،خرافه شرف الشمس،کیهان شناسی تحلیلی با نام های: اختر فیزیک از جمله مبانی اختر زیست، نردبانی از فیزیک تا متافیزیک، مکانیک سماوی، کاربرد های فیزیک هسته ای در ستاره شناسی، فیزیک کهکشان ها، ستارگان متغییر، مبانی ستاره شناسی رادیویی، فیزیک سیاه چاله، ترجمه کتاب حلول هلال از ایت الله محسن اراکی، ترجمه رساله حدیقه الهلالیه شیخ بهایی ، امام صادق (ع) الهام گر کیمیا یا شیمی می باشد.

تماشاگر تقویم از جمله موزه های سندی این مرکز نجوم است که اسناد تقویم از دوره هخامنشی تا حال حاضر را در اختیار علاقمندان قرار می دهد و با همت استاد محمد رضا صیاد تنظیم شده است.

برگزاری کنفرانس های سالانه و‌ ماهانه و برگزاری منظم کلاس های آموزشی از جمله فعالیت هاست، تا بحال بیش از ۲۵۰سخنرانی علمی و وبینار و ۱۳ همایش ملی در مرکز نجوم برگزار شده است.

در مرکز نجوم دوره های آموزشی از سطح ابتدایی تا دانشگاه به صورت ترمی برگزار می شود. برگزاری کلاس های اختر فیزیک، نجوم رصدی، کیهان فیزیک، کارهای علمی در زمینه فیزیک و علوم پایه در مرکز نجوم آستان حرم حضرت عبدالعظیم انجام میگیرد و در واقع اینجا به عنوان یک پاتوق علمی برای علاقمندان است، حدود 80 درصد گروه های نجومی استان تهران دانش آموخته ی مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم هستند  و افرادی که در اینجا آموزش دیده اند و بیشتر گرایش های علوم پایه پیدا کرده اند. همچنین در این مرکز زمینه برای شناسایی افراد و بررسی پروژه هایی که قابل سرمایه گذاری است وجود دارد چرا که علوم پایه بیس تکنولوژی و پایه ستاره شناسی، فیزیک است. در واقع مرکز نجوم  علوم و تحقیقات نوین آستان حرم حضرت عبدالعظیم شهر ری یک مرکز علمی است و  کسانی که بخواهند کار علمی و پژوهشی انجام دهند و امکانات نداشته باشند را حمایت  میکند.  

 

مرکز نجوم آستان مقدس عبدالعظیم(ع) پذیرای علاقمندان به رصد های عمومی،  بازدید از آسمان نما و تالار فیزیک می باشد. علاوه بر کلاسهای نجوم کلاس های طب سنتی هم در مرکز نجوم برگزار می شود.

علاقمندان می توانند بامراجعه  به سایت مرکز نجوم یا با تلفن های ۵۵۹۵۱۲۸۶ و ۵۱۲۲۳۳۴۶ و ۵۱۲۲۳۳۳۷ تماس حاصل نموده و در کلاسها ثبت نام کنند./ انتهای پیام

 

خبرنگار: ف. خانی

زمان انتشار: شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰:۵۲

شناسه خبر: 95182

مطالب مرتبط :
۱

فعال شدن ۳۰ هسته مسئله محور در گیلان/ مسئول پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی استان گیلان

هستی عشقی صحرایی عنوان کرد با توجه به اینکه یکی از اهداف مهم پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی مسئله محوری می باشد در این راستا هدایت دانشجویان به مسائل رشته تخصصی از مهمترین اهداف سازمان می باشد تا بتوانیم بهترین راه حل برای مشکلات جامعه داشته باشیم.

مهدی  دانشیار مسئول پژوهش مرکز نجوم آستان عبدالعظیم شهرری

بزرگترین آفت در علم، نبود اجتماع علمی است

در حالی که دانشگاه باید به روز و پویا بوده و در مسیر نیاز جامعه پیش رود، ولی دانشجو بعد از فارغ التحصیلی بیکار می ماند چون نیاز جامعه در دانشگاه تعربف نمی شود و این یعنی گسستگی بین دانشگاه و صنعت.

بازدید علمی مجازی امام رضایی‌ها از مرکز نجوم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

گزارش تصویری/

بازدید علمی مجازی امام رضایی‌ها از مرکز نجوم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

به همت هنرجو معاون علمی، پژوهشی حوزه ۲۱۹ فلق ناحیه مقداد معاونین علمی پایگاه ها با هدف تشویق و ارتقاء سطح علمی از مرکز نجوم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بازدید کردند.

جلسه هم اندیشی

در جلسه هم اندیشی مسئولین شهر ری مطرح شد؛

تشکیل بنیاد رازی می تواند نقطه عطفی در پژوهش های رازی شناسی باشد

با توجه به رقابتی که در کشور های همجوار ایران پیش آمده که مفاخر ایران را به نفع خود دریونسکو ثبت وضبط می کنند و کشور های بی هویت خود را با مفاخر فرهنگی ما هویت دار می کنند درست نیست که فرصت سوزی کرده و بیش از این متضرر پیامدهای آن باشیم. اسم فیروز آباد باید پسوندی به نام رازی را در پشت خود داشته باشد و به عنوان" فیروزآباد رازی" شناخته شود که مشخص شود که بزرگی از بزرگان ایران زمین را در خود دارد. با ایجاد بنیادی به نام محمد بن زکریای رازی زمینه تحقیق همه جانبه در این خصوص فراهم می شود. باید به رازی با نگاهی بین المللی و ملی نگاه کنیم تا پژوهشکده ها و موزه ها وموسساتی وسیع در شان ایشان از دل آن بیرون بیاید.

مسئول پژوهش مرکز نجوم دانشیار

تکنولوژی ایدئولوژی می سازد و ادیان را به چالش می کشد

اهمیت پرداختن به بزرگانی چون شیخ بهایی در دوران ما یادآوری جامعیت علمی حوزه درعلوم عقلی، نقلی و علوم دقیقه مثل ریاضی، نجوم و معماری است چرا که شیخ بهایی دردوران خود به عنوان یک فقیه مجاهد و در عین حال یک حکیم متبحر و یک مهندس و معمار زبر دست مطرح بود؛ او از جمله دانشمندانی که می تواند به عنوان الگویی برای جامعه حوزوی ما باشد از این رو که شیخ افتراقی بین دین و عقل و علم قائل نمی شد و از همه ارکان در جهت رسیدن به حیات معقول استفاده می کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب