طراحی و ساخت بمب آتش خاموش کن توسط مخترعی قزوینی مهندس عباس افلاطونی.

با استفاده از این شیوه و روش می توان با سرعت خیلی بیشتر نسبت به خاموش کردن بسیاری از حریق ها اقدام نمود و خسارات های مالی و جانی را به حداقل ممکن رسانید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری قزوین ،

انجام عملیات اطفاء حریق در لحظات اولیه شروع آتش سوزی برای جلوگیری از صدمات جانی و مالی از اهمیت بسزایی برخوردار است. لذا در صورتی که حریقی در یکی از واحدهای صنعتی رخ دهد باید حریق در لحظات اولیه خاموش گردد تا از حوادث بزرگتر پیشگیری شود. همچنین با توجه به اینکه حریق­های صنعتی می­توانند گازهای سمی حاصل از حریق تولید کند، مقابله با آن، با خاموش کننده­های موجود خطرهای احتمالی را در پی خواهد داشت. از سوی دیگر مهار حریق نیاز به آگاهی کامل از مواد سوختنی دارد که خود نوعی اتلاف وقت در مهار حریق است. در این کار نوعی خاموش کننده با عنوان بمب آتش­خاموش­کن، متشکل از مواد شیمیایی و پودرهای خاموش کننده که در پوسته­ای از نوع آلمینیوم و مواد پلاستیکی خشک و یا مواد پلیمری قرار دارند و دارای هسته­ی انفجاری بوده ساخته شده است، که حدالامکان کاستی ها و نقص­های دستگاه­های خاموش کننده را کاهش و جبران می­کند. بمب­های         آتش خاموش­کن در کمترین فرصت و کمترین هزینه، کارایی وسایل آتش­ خاموش کن را دارا می­باشند و با توجه به مواد کم هزینه و روش ساخت آسان آن حتی برای کشورهای توسعه نیافته نیز می­توانند مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرند.

مهندس عباس افلاطونی اظهار داشته: اختراع حاضر به صورت عام روشی برای مقابله با آتش­ سوزی و اطفاء حریق است و در حالت خاص مربوط به ساخت بمبی که با انواع نمک­های خاموش کننده­ها پر شده و در اثر انفجار در هسته آن مواد خاموش کننده برروی حریق پخش می­شوند. با توجه به افزایش آمار آتش سوزی­های اخیر در ایران از جمله آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران، آتش سوزی­های قطارهای مسافربری و شرکت­های مواد شیمیایی از جمله شرکت مکرر و .... به خوبی جای خاموش کننده­های جدید با قدرت و توانایی بالا احساس می­شود و از سویی بدلیل تحریم­های ظالمانه علیه ایران و حمایت از تولیدات داخلی فرصت مناسبی است تا در این زمینه به خودکفایی و پیشرفت دست یابیم.

10ایشان همچنین بیان نمودند: بطور کلی مکان­هایی که می­توان در آنها از آتش خاموش کن معرفی شده استفاده کرد به سه دسته کلی تقسیم می­شوند:

1-  نقاط پرخطر:

منظوراز نقاط پر خطر، فضاهایی است که به دلیل وجود و یا عبور مواد و تاسیسات آتش زا، از احتمال آتش سوزی بالایی برخوردار بوده و در صورت بروز مشکل، به صورت بالقوه مستعد بروز آتش هستند. ازجمله این نقاط می­توان به محل نصب تابلوهای برق، پست­های برق، ترانس­های برق، موتورهای مولد نیرو، توربین­ها، مخازن و انبارهای نگهداری مواد پرخطر شیمیایی، زاغه­ها، انبارهای مهمات و تسلیحات نظامی و مواد منفجره، محل نصب تجهیزات و مشعل­های حرارتی، محل قرار گرفتن مخازن سوخت، موتورخانه­ها، انبارهای نگهداری کاغذ، و غیره ... اشاره کرد. به منظور پیشگیری و گسترش آتش، می­توان آتش خاموش کن را به نحو مقتضی در نقاط پرخطر قرار داد تا در صورت بروز آتش، به صورت خودکارعمل کرده و بدون نیاز به حضور نیروی انسانی، آتش را خاموش کرده و از گسترش آن جلوگیری نماید.

2- نقاط پر اهمیت:

نقاط پراهمیت، به نقاطی اطلاق می­شود که به دلیل قرار گرفتن اشیاء مهم و تجهیزات راهبردی، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حفاظت از آنها امری ضروری است. از جمله این نقاط می­توان به محل قرار گرفتن سرورها و رک­ها و تجهیزات مخابراتی، محل نگهداری اسناد، محل نگهداری اشیاء و اوراق بهادار، کتابخانه­ها و غیره ... اشاره کرد. بنا به اهمیت و ارزش اشیاء و تجهزات مذکور در بالا       می­بایست مراقبت­های شدیدی از آنها صورت گیرد که در این راستا می­توان با تعبیه این آتش خاموش  کن های بمبی در نقاط پر اهمیت، اطمینان یافت که در صورت بروز آتش و به محض سرایت آتش به بمب های آتش خاموش کن به صورت خودکار عمل کرده و آتش را خاموش می­کنند و اشیاء با ارزش و حیاتی از خطر آتش سوزی مصون خواهد ماند.

3- نقاط عمومی و عادی:

در سایر نقاط نیز می­توان از بمب های آتش خاموش کن استفاده کرد، و با قرار دادن این محصول در محیط­های عمومی و قابل دسترس، به محض وقوع آتش، آن را مورد استفاده قرار داده و از گسترش آتش جلوگیری نمود. از جمله این نقاط می توان به دفاتر، شرکت­ها، سازمان­ها و  قسمت­های مختلف ادارات، منازل آپارتمان­ها و مجتمع­ها و غیره ... اشاره نمود. بطور کلی این آتش خاموش کن های بمبی قابلیت استفاده در انواع کاربرد­های اداری، صنعتی، خانگی، وسائل نقلیه، انبارها و ... را دارا می­باشد.

مهمترين مؤلفه های یا شاخصه‌های نمونه ­ی ابداعی بنده با نمونه خارجی، که محصولی انحصاری کشورآمریکا است که بنام (AFO) بوده و بصورت توپ ارائه شده است، در این است، که این نمونه آمریکایی آن، برای همه کلاس­های حریق­ کارایی ندارد و با قیمت تقریبا 4 برابر نمونه ابدایی بنده به فروش می­رسد. از سویی با توجه به تنوع در شکل و نحوه فعال سازی مدل­های مختلف نمونه ابداعی و مهار کلاس­های مختلف حریق، این نمونه را فراتر از نمونه خارجی نموده است.

 1. هوشمند بودن: عدم نیاز به فعال سازی، عملکرد خودکار و هوشمند، سریع و خنثی کننده در مقابل شعله آتش.
 2. عدم نیاز به نیروی انسانی جهت فعال سازی.
 3.  قابلیت حمل و استفاده بسیار آسان ( حتی توسط کودکان و سالخوردگان ).
 4. قابلیت اطفا حریق ایجاد شده در وسعت زیاد.
 5. قابلیت نصب روی دیوار درمکان­های پرخطر و پراهمیت یا آویز از سقف یا استفاده توسط کاربر از طریق پرتاب به سمت آتش.
 6. عدم نیاز به شاژ مجدد و عدم نیاز به نگهداری و هزینه جانبی.
 7. دارای گارانتی داخلی.
 8. عملکرد 360 درجه­ای.
 9. عدم وجود مواد سمی و مسموم کننده در این محصولات و عدم آسیب به محیط زیست و انسان.
 10. مقرون به صرفه بودن (عدم نیاز به هزینه شاژ و تست و نگهداری و نصب ).
 11. عدم آسیب به تجهیزات الکترونیکی و اسناد و مدارک.
 12. پخش صدایی به انداره 138 دسیبل ( قابل شنیدن ) به عنوان آژیر در هنگام فعال شدن جهت آگاهی و اطلاع از آتش سوزی.
 13. عدم ایجاد ضایعه و ترکش تخریب کننده در زمان انفجار و عدم وجود موج انفجار موقع عملکرد.
 14. مقاوم در برابر ضربه و سقوط از ارتفاع.
 15. مقاوم در برابر سرما.
 16. وزن کم و قابلیت جابجایی بسیار آسان.
 17.  قابل استفاده برای همه کلاس­ها و دسته­های حریق.

بمب آتش خاموش کن از دو قسمت داخلی و یک پوسته ­ی نگهدارنده خارجی ساخته می­شود و معمولاً برای جاهایی که خطر انفجار وجود دارد مورد استفاده قرار می­گیرد. این بمب در حال حاضر از یک پوسته با وزن کم ساخته می­شود و آن را از خطر سایش و از بین رفتن، دور نگه می ­دارد. جزء اصلی این بمب را پودرهای شیمیایی تشکیل می­دهد. پودر­های شیمیایی مورد استفاده در بمب آتش خاموش کن بطور کلی از بی ­کربنات­ها و کلراید­های گروه یک و دو جدول تناوبی، مانکس و بی ­کربنات پتاسیم با بنیان اوره استفاده شده است و در لایه بیرونی آن از مونو فسفات آمونیوم استفاده می ­شود.

امید است با اطلاع رسانی که انجام گردید بتوانیم نسبت به تولید انبوه آن اقدام نموده و قدمی در کاهش خسارات وارده بر سرمایه های شخصی و ملی بر داریم.

 

 

انتهای پیام  /

 

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷:۰۲

شناسه خبر: 95200

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
svd

یکی از آتشفشان‌های خفته بیدار شد+عکس

یک آتشفشان خاموش در دریای کارائب دوباره فعال شده است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب