افتتاح ۸۳۸ طرح کشاورزی و تحقق جهش تولید /انقلاب در بخش کشاورزی استان

لازمه تحقق واقعی جهش تولید فاصله‌ گیری از کشاورزی سنتی و رسیدن به خودکفایی برای حفظ امنیت غذایی به ویژه خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک با بهره‌گیری از شیوه‌های علمی و فناورانه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی، لازمه تحقق واقعی جهش تولید فاصله‌ گیری از کشاورزی سنتی و رسیدن به خودکفایی برای حفظ امنیت غذایی به ویژه خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک با بهره‌گیری از شیوه‌های علمی و فناورانه است.

تحقق جهش تولید نیازمند برنامه‌ریزی همه جانبه است، با حمایت مسئولان، بخش کشاورزی به عنوان یکی از پایه های مهم اقتصادی کشور همگام با سایر بخش‌های تولیدی تمام ظرفیت و توان خود را برای تحقق شعار سال و رفع موانع تولید به کار گرفته است.

تحقق جهش تولید در کشاورزی باعث فرصت‌سازی در توسعه فعالیت‌های مختلف اقتصادی و کاهش اثر تحریم‌ها می‌شود و به همین دلیل توجه ویژه مسئولان به این بخش و حمایت همه جانبه از آن‌، امری ضروری است.

بیشتر بهره ‌برداران بخش کشاورزی استان را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به نحوی‌ که بخش کشاورزی به‌ تنهایی بیش از 35 درصد اشتغال روستائیان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده است.

استان آذربایجان غربی با توجه به پتانسیل های آبی و خاکی و نیروی انسانی متخصص یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور بوده و درحال حاضر نزدیک به 7 درصد از تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

دارا بودن رتبه های برتر تولید سیب، انگور، چغندرقند، عسل، گندم تنها بخشی از ظرفیت های کشاورزی این استان مرزی است که موجب شده چشم اقتصاد و اشتغال این منطقه به سمت توسعه بخش کشاورزی باشد.

تولید 6.8 میلیون تن محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص ظرفیت و پتانسیل ها در بخش کشاورزی گفت: این استان سالانه با تولید شش میلیون و 800 هزار تن محصولات بخش کشاورزی یکی از قطب های مهم این بخش در کشور به شمار می رود.

رسول جلیلی با اشاره به  توانمندی های بخش کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: سطح زیر کشت محصولات زراعی 700 هزار هکتار بوده که 2.3 درصد اراضی کشور را شامل می شود و امسال 4 میلیون و 700 هزارتن محصولات زراعی در استان تولید شده که در تولید بسیاری از محصولات زراعی کشاورزی ،رتبه های برتر کشور مربوط به استان است.

وی گندم، جو، یونجه، چغندرقند را از مهمترین محصولات زراعی استان عنوان و اظهار کرد: هم اکنون 10 درصد یونجه، 33 درصد چغندرقند و 6 درصد از گندم کشور در استان آذربایجان غربی تولید و روانه بازار مصرف می شود.

جلیلی با بیان اینکه استان با 115 هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات باغی 4 درصد از این بخش کشور را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: سالانه استان با تولید بیش از یک و نیم میلیون تن محصولات باغی سهم مهمی در این بخش را عهده دار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ، تولید سیب درختی با تولید سالانه 1.2 میلیون تن، انگور با سهم 5 درصدی از تولیدات کشور و میوه های هسته دار مثل زردآلو، هلو و گیلاس را مهمترین محصولات باغی استان ذکر کرد و گفت: در سه سال اخیر گام های خوبی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به خصوص باغی در بخش سیب درختی را شاهد هستیم.

اشتغالزایی برای ۳۳۹۶ نفر در بخش کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون با افتتاح ۸۳۸ طرح عمرانی، تولیدی، خدماتی و تحقیقاتی کشاورزی با صرف اعتباری بالغ بر۲۸۰۹ میلیارد ریال برای ۳ هزار و ۳۹۶ نفر اشتغالزایی یا فرصت شغلی فراهم شده است.

وی ادامه داد: همچنین تعداد 620 طرح از مجموع ۸۳۸ طرح عمرانی، تولیدی، خدماتی و تحقیقاتی کشاورزی که در طول سال به مناسبت های مختلف افتتاح شده است ، مربوط به مدیریت آب و خاک بوده که اعتباری بالغ بر 441 میلیارد ریال در این زمینه هزینه و سرمایه گذاری شده است.

به گفته ی جلیلی بهره برداری از این گونه طرح‌ها موجب تحقق محورهای اقتصاد مقاومتی، عملیاتی کردن شعار جهش تولید و در نهایت ایجاد زمینه اشتغال برای نیروی‌های با انگیزه بومی می‌شود. اجرای این طرح ها به پایداری تولید و رشد آن در همه بخش های کشاورزی شامل محصولات دامی، زراعی، باغی و شیلات منجر خواهد شد.

جلیلی در خصوص اقدامات جهاد کشاورزی در زمینه احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر که خشک شدن دریاچه ارومیه و انتشار ریزگردها، به تهدیدی بسیار جدی برای کشاورزی آذربایجان غربی و منطقه تبدیل شد، جلب مشارکت و همکاری جوامع محلی به ویژه کشاورزان جزو ارکان اصلی اجرای برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار گرفت.

آذربایجان‌غربی صاحب بزرگترین ظرفیت سردخانه‌ای کشور است

آذربایجان غربی به دلیل تولید یک میلیون و 200 هزارتن در سال قطب اول تولید این محصول به شمار می رود این امر ضرورت ایجاد واحدهای مرتبط و فرآوری در این حوزه را دوچندان می کند.

امسال با تلاشهای صورت گرفته مسئولان استان به خصوص جهاد کشاورزی زیرساخت های لازم برای توسعه و ایجاد واحدهای فرآوری، سردخانه ای و ... در دستور کار ویژه قرار گرفته است.

وجود 400 سردخانه موجب شده آذربایجان غربی عنوان بزرگترین ظرفیت سردخانه‌ای کشور را یدک بکشد هر چند  باید از این ظرفیت  برای رشد و توسعه صنعت بسته بندی میوه در راستای ارزش افزوده بیشتر در بخش کشاورزی بهره برد.

ظرفیت ذخیره سازی و نگهداری میوه تازه در سردخانه های موجود این بخش در استان، نزدیک به یک میلیون تن است که باید برای بهره مندی از این ظرفیت، از تکنولوژی های نوین استفاده کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص ظرفیت سردخانه ای استان با بیان اینکه برای ایفای نقش برجسته‌تر این ظرفیت در چرخه توسعه بخش کشاورزی نیازمند یک برنامه منسجم هستیم، اضافه کرد: در حال حاضر  400 واحد سردخانه ای در استان در حال فعالیت است که رقمی بسیار با اهمیت به شمار می‌رود و رکورد دار در این زمینه در سطح کشور هستیم .

جلیلی اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی از سردخانه هایی که دارای پروانه بهره برداری می‌باشند و آماده ایجاد واحد بسته بندی و سورتینگ میوه در جوار سردخانه هستند با صدور مجوز توسعه ومعرفی به بانک کشاورزی برای بهره مندی از تسهیلات اعتباری حمایت می کند.

ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان به 1.79 اسب بخار در هکتار افزایش یافت

استفاده از ماشین‌آلات و ادوات مختلف کشاورزی یکی از راهکارهایی است که می‌توان بهره‌وری و عملکرد در واحد سطح را ارتقا دهد

با توجه به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون در دولت یازدهم، این ضریب شیب صعودی داشته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از125 درصد تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در استان در حدود 1295 میلیارد ریال از ابتدای سال جاری تاکنون جذب شده است.

کبر کرامتی افزود: کل تسهیلات اختصاصی به استان برای بخش مکانیزاسیون یکهزار و 30 میلیارد و 500 میلیون ریال است که  امسال  صد درصد متقاضیان واجد شرایط به بانکهای عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شدند.

کرامتی با بیان اینکه استفاده از ماشین‌آلات و ادوات مختلف کشاورزی یکی از راهکارهایی است که می‌توان بهره‌ وری و عملکرد در واحد سطح را ارتقا دهد، بیان کرد: با تسهیلات اعطایی، متقاضیان اقدام به خرید 700دستگاه تراکتور، 17 دستگاه کمباین، 877 دستگاه ادوات و دنباله بند کشاورزی و 10 دستگاه تجهیزات دام ، طیور و آبزیان کرده اند.

وی با بیان اینکه ضريب مكانيزاسيون بخش كشاورزي استان درحال حاضر 1.74 اسب بخار بر هكتار است ، ادامه داد: بر این اساس، ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری به 1.79 اسب بخار بر هکتار می رسد که بیش از تحقق برنامه خواهد بود.

کرامتی تاکید کرد: آذربایجان غربی با دارا بودن بیش از 47 هزار دستگاه تراکتور، جزو استان های شاخص در کشور بوده و از بابت نيروي محركه در سطح كشور در وضعيت مناسبي قرار دارد.

زمینه اشتغال ۱۳۵۶ نفر در بخش کشاورزی آذربایجان غربی فراهم شد

زیربخش‌های کشاورزی دارای پتانسیل بالایی در ایجاد اشتغال در کوتاه مدت هستند. همچنین توسعه این زیر بخش‌ها ضمن آنکه موجبات افزایش قابل توجه درآمد خانوارها را فراهم می‌کند، از جهت ایجاد درآمد برای گروه‌های کم و متوسط درآمد روستایی و کاهش شکاف درآمدی نیز دارای اولویت می‌باشد. در این میان توسعه تولید محصولات باغی و گل و محصولات زراعی دارای اهمیت بیشتری است. به ویژه آنکه آثار توسعه این دو زیربخش بر درآمد خانوارهای روستایی در مدت زمان کمتری ظاهر می‌گردد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پرداخت بیش از ۲۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به منظور رونق تولید در بخش کشاورزی استان از ابتدای سال جاری تاکنون خبرداد.

غلامعلی مرادی اظهار کرد : این  تسهیلات اعتباری برای تعداد ۹۸۹ طرح کشاورزی در استان پرداخت شده و  تاکنون اشتغال ایجاد شده از محل پرداخت تسهیلات به تعداد یکهزار و ۳۵۶ نفر است.

مرادی با تاکید بر اینکه بانک هاي استان بايد تلاش بيشتري در راستاي جذب منابع مالي به عمل آورند، تصريح كرد: در سال جاری برای تجهیز خط اعتباری مکانیزاسیون بخش کشاورزی ۱۳۰ میلیارد تومان و ۹۲ میلیارد تومان نیز از محل تسهیلات تبصره ۱۸ و تبصره ۵۲ به متقاضیان پرداخت کرده ایم تا بتوانیم به افزایش و راندمان تولید در استان کمک اساسی کرده باشیم.

مرادی  ادامه داد: تسهیلات اعطایی بیشتر در زیر بخش های دام و طیور ، واحد های گلخانه ای ، گیاهان دارویی، صنایع کشاورزی و شیلات است .

وی با اشاره به اینکه محدودیتی در پرداخت تسهیلات راه اندازی گلخانه نداریم، اظهار کرد: توسعه گلخانه‌ها یکی از اولویت‌های دولت است و مکلف هستیم از این قشر حمایت کنیم.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹:۵۱

شناسه خبر: 95201

مطالب مرتبط :
۱۲۳

فعالیت ۶ زنجیره طیور در آذربایجان غربی / تامین بیش از ۴۰درصد گوشت مرغ استان توسط زنجیره‌های یکپارچه تولید

معاون بهبود تولیدات دامی آذربایجان غربی از فعالیت ۶ زنجیره طیور در استان خبر داد.

۱۲۳

كشت گلخانه اي تسهيل گر عبور از كم آبي

افزایش مصرف آب کشاورزی به روش سنتی یکی ازعوامل تاثیر گذار درخشک شدن دریاچه ارومیه بود که با ترویج روشهای نوین ابیاری و تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های نوین ابیاری و صرفه‌جویی بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعبی آب در این بخش، گامی مهم در احیای نگین فیروزه‌ای آذربایجان برداشته شد.

۱۲۳

۶ بهره بردار بخش کشاورزی آذربایجان غربی حائز رتبه برتر کشوری شدند

مدیر ترویج و هماهنگی کشاورزی آذربایجان غربی گفت : در سی و پنجمین مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی و استانی بخش کشاورزی، ۶ بهره بردار استان حائز رتبه برتر کشوری شدند.

خبرگزاری علم و فناوری

بانک اطلاعات یافته ها، تجارب و دانش بومی پیشگیری از مخاطرات بخش کشاورزی در آذربایجان غربی ایجاد می شود

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از ایجاد بانک اطلاعات یافته ها، تجارب و دانش بومی پیشگیری و مدیریت مخاطرات بخش کشاورزی استان خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب