ابداع تابلوی برق هوشمند انواع موتورهای سه فاز بوسیله سید ابوالفضل یحی نژاد مخترع قزوینی.

مدیران عامل واحدهای تولیدی و صنعتی که دارای انواع تابلوهای برق تک فاز و سه فاز، در واحد های خود بهره می برند، و هزینه های بالایی جهت تعمیر و نگهداری آنها می پردازند، می توانند با استفاده از این نوع تابلوهای plc کوچک و هوشمند هزینه های تولید و سرمایه ای خود را کاهش داده و موفقیت های اقتصادی بهتری بدست آورند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری قزوین،

کاربرد این طرح در صنعت و حتی در مراکز آموزشی است و می تواند جایگزین خوبی برایplc  یا تابلو های برق باشد. در صنعت برای راه اندازی موتورهای القایی سه فاز، که چندین نوع می باشند و کاربرد آنها متفاوت است باید تابلو برق هایی ساخته شده تا فرمان کار را بدهند، یا

از پی ال سی استفاده شود، اما هر دوی این ها دارای هزینه زیاد و نیاز به متخصص برای راه اندازی دارد و با تغیر کاربرد  مثلاً تغییر درسرعت یا کاربرد نوار نقاله، یا تبدیل نوار نقاله به مخزن ریخته گری، نیاز است که تابلو را عوض یا برنامه نویسی مجدد برای plc  دارد. اما با این

دستگاه  ابداعی شده می توان تغیرات و راه اندازی را بدون متخصص انجام داد.

مهندس سید ابوالفضل یحی نژاد عنوان نمودند: این پروژه از چند بخش تشکیل می شود، اولین بخش قسمت تغذیه آن است که باید برق 220 ولت را به 5 ولت تبدیل کند. در طراحی این قسمت می توان آن را به صورت سوچینگ طراحی کرد. مرحله دوم طراحی قسمت کنترل

است که ما از میکرو کنترلر سری ATMEGA128 استفاده می کنیم، این بخش خود دارای 3 مرحله یعنی ورودی، پردازش و خروجی است. در این مرحله ورودی کلید، سنسورها، ماژول ها و صفحه تاچ ما را تشکیل می دهد. پردازش همان صفحه گرافیکی است و خروجی ما به

قسمت قدرت متصل می شوند. قسمت قدرت از 6 رله یا کنتاکتور که به صورت خاصی به هم متصل شده اند تشکیل می شوند و خروجی اصلی ما هستند. قسمت چهارم مربوط به کد نویسی است یعنی برنامه ای برای دستگاه باید نوشت تا بتواند مطابق دستورات اپراتورعمل

کند و پردازش تصویر، ورودی ها و خروجی ها را بخواند و مطابق دستورات آنها را اجرا کند.

مزایای متعدد این دستگاه به قرار زیر است:

1- بهینه سازی و کار آسان با انواع موتورهای القایی سه فاز که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. می توان از این طرح به جای استفاده از تابلو برق ها که هزینه های بالا داشته و فضای زیادی اشغال می کند استفاده نمود.

2- کاهش قیمت بسیار بالا.

3-  حجم و ابعاد کوچکتر دستگاه ابداعی جدید نسبت به تابلو های موجود و حجم اشغال کمتر فضا در حد یک تابلو40 ×60 سانتیمتری.

4- دقت بالاتر دستگاه کنترل هوشمند ابداعی نسبت به تابلوهای موجود که از دقت پایینی برخوردار هستند و در صورت تغییر کاربرد یا نوع موتور دیگر کاربردی ندارند.

5- دستگاه کنترل هوشمند ابداعی دارای زبان فارسی است و یک فرد عادی می تواند همه موتورهای موجود در صنعت را با این دستگاه راه اندازی کند و در صورت تغیر موتور یا کاربرد موتور می تواند بدون تعویض یا جایگزین کردن تابلوی برق دیگر، می تواند آن را مانند plc  تغییر دهد

با این تفاوت که نیاز به برنامه نویس نیست و یک شخص عادی می تواند آن را با سوالاتی که دستگاه از او می پرسد، دستگاه مورد نظر خود را راه اندازی کند.

6- راه اندازی بدون نیاز به فرد مجرب و متخصص.

7- در صنعت برای راه اندازی متورهای القایی سه فاز که چندین نوع می باشند و کاربرد آنها متفاوت است، باید تابلو برق هایی ساخته شود تا فرمان کار را بدهند یا از پی ال سی استفاده شود، اما هر دوی اینها دارای هزینه زیاد و نیاز به متخصص برای راه اندازی دارد.

8- این دستگاه خصوصیات دیگری نیز دارد، که یکی از آنها که برتری نسبت بهplc  ها است، و آن این است که، می تواند بدون نیاز به کنتاکتور کار کند، یعنی کنتاکتورها به گونه ای طراحی شده اند که نیازی به کنتاکتور خارجی ندارد.

9- این طرح در صنعت و حتی در مراکز آموزشی است و می تواند جایگزین خوبی برایplc  یا تابلوهای برق باشد.

ایشان مهمترین موئلفه های این دستگاه را اینگونه نام بردند:

1- حفاظت و ایمنی بالا.

2- ارتباط بی سیم با سنسورها.

3- طول عمر بالا.

4- منو و زبان فارسی.

5- جنبه آموزشی می تواند داشته باشد.

6- بدون نیاز به کنتاکتور.

7- قابلیت تنظیم دور متور.

8- قابلیت کنترل بی سیم.

9- قابلیت برنامه ریزی دقیق.

10- اخطار دادن در زمان بروز مشکل.

با استفاده از این نوآوری و ابداع، صنعت می تواند جهش خوبی داشته باشد و از وابستگی و واردات انواع لوازم الکترونیکی و الکتریکی که در انواع تابلو برق ها استفاده می گردد بی نیاز و جلوگیری شود، انشاالله.

 

 

انتهای پیام  /

 

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰:۰۶

شناسه خبر: 95209

مطالب مرتبط :
بازار

تشدید نظارت‌ها بر بازار در ایام پایانی سال

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری از تشدید نظارت‌ها همزمان با ایام پایانی سال و ازدحام در بازار خبر داد.

۱

نخبه بسیجی اعلام کرد:

ساخت خطایاب شبکه های تارعنکبوتی توزیع برق /تکیه بر توان نخبگان داخلی؛ تنها راه برون رفت از مشکلات

ترابی سازنده خطایاب شبکه های توزیع برق اظهار کرد: راه برون رفت کشور ما از شرایط سخت توجه به پیشرفت های علمی است.

هوشمند

توسط مخترع قزوینی صورت گرفت؛

طراحی و ساخت تابلوی برق هوشمند انواع موتورهای سه فاز

مخترع جوان قزوینی با حمایت سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری استان قزوین موفق به طراحی و ساخت تابلوی برق هوشمند انواع موتورهای سه فاز شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب