ساخت تجهیزات مخابراتی در داخل کشور/ انتقال تکنولوژی از آریونت یاسوج به دنیا

تجهیزات مخابراتی با همت نخبگان، فناوران، متخصصان دانشگاهی و کارآفرینان بومی در داخل کشور ساخته شد که موفقیت ارزنده ای محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد، نسیم راوند - چمدانم را بستم و برای مهاجرت عازم کشور اوکراین شدم. در آنجا در شرکتی مشغول به کار شده‌ و کارم را آغاز کردم. 

سال ‌های 1393 - 1392 بود که ایران وارد دوران سخت تحریم‌ ها شد و کشور نیاز مبرم به تجهیزات و محصولات مخابراتی داشت. آن موقع شرکت‌ های بزرگ به دلیل تحریم‌ ها جمع کرده و از ایران رفتند. 

با شرایطی که پیش آمده بود تصمیم گرفتم برگردم و هر چه در توان دارم برای کشورم در این شرایط تحریم به کار گیرم. سرمایه و درآمدی که در کشور اوکراین داشتم را جمع کرده و برگشتم. 

گفتم می‌ خواهم کار کنم و خیلی ‌ها به من خندیده و گفتند که مگر کِله‌ ات باد دارد؟ به حرف ‌هایشان توجهی نکرده و کارم را شروع کردم. حالا با تولید تجهیزات مخابراتی علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌ توانیم محصولاتمان را صادر کنیم. 

خدا را سپاس با 21 نیروی متخصص دانشگاهی رشته‌ های الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر که همگی بچه‌ های کهگیلویه و بویراحمد هستند حالا می ‌توانیم تکنولوژی را از این استان محروم به تمامی کشور و حتی دنیا صادر کنیم و این بهترین لحظات زندگی من است. 

این ‌ها بخشی از صحبت‌ های جوان نخبه و کارآفرینی است که روزی از این کشور رفت و پس از آنکه ایران در شرایط سخت تحریم‌ قرار گرفت برگشت و حالا در شهرک صنعتی یاسوج کارگاهی برای خودش دست و پا کرده و محصولی را تولید می‌ کند که روزی از اروپا و چین خریداری می ‌کردیم. 

شاید بتوان نام این اقدام جوان نخبه و کارآفرین را مهاجرت معکوس گذاشت و به قول خودش خیلی ‌ها تلاش می‌ کنند و همین که به جایی رسیدند و برای خودشان کسی شدند از کشور می روند اما من مهاجرت کردم و پس از آنکه کشورم در شرایط سخت تحریم قرار گرفت، برگشتم. 

دقایقی را با مهندس سید سجاد مؤمنی ‌تبار مدیرعامل شرکت دانش بنیان آریونت گسترش کاربرد فناوری به گفت‌ و گو نشستیم و او می‌ گوید: دنبال مال و مال اندوزی نیستم و به ایران و استانم برگشتم تا در محروم ترین نقطه کشور شغل، تکنولوژی و کار ایجاد کنم. 

زمانی که از کشور اوکراین برگشتم و گفتم می‌ خواهم اینجا کار کنم گفتند که نمی ‌شود و نمی‌ توانی چنین کاری انجام دهی. گفتند در تهران نمی‌ توان تجهیزات مخابراتی تولید کرد و چنین چیزی در کهگیلویه و بویراحمد کاملاً نشدنی است اما از همین استان محروم محصول به تهران و تمامی نقاط کشور ارسال می‌ کنیم. 

وی در زمینه تاریخچه شرکت آریونت (تولید محصولات مخابراتی) گفت: این شرکت سه سال پیش تأسیس شد و مدت 2 سال می شود که به عنوان شرکت دانش ‌بنیان تولیدی نوع یک احراز شده و از همان سال نیز به عنوان شرکت توانمند صادراتی توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور معرفی شد. 

این شرکت هم تولیدی نوع یک است و هم ارزیابی صادراتی است و 10 محصول در این شرکت تولید می‌ شود که تقریباً در تمامی مراکز مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرند و صادرات این محصولات مدنظر بوده اما به دلیل بیماری کرونا تاکنون محقق نشده است. 

وی در مورد تجهیزات تولیدی گفت: تجهیزاتی که داریم انتقال اطلاعات بر روی فیبرنوری است و  محصولاتی که در سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد ماژول های نوری است‌ که سالیانه برای خرید این تجهیزات یک میلیون دلار ارز از ایران خارج می‌ شد اما با تولید این محصول علاوه بر مرتفع کردن توان داخل زمینه ارزآوری برای کشور را فراهم کردیم. 

این فناور با بیان اینکه مدل تولید داخلی به لحاظ کیفیت و کمیت توان برابری با مدل‌ های خارجی را دارد، گفت: ماژول های نوری، WDMC ،WDMD و دیگر محصولاتی بود که رونمایی شد، ضمن اینکه تأییدیه خارجی این محصول دریافت شده و در صورت فراهم بودن شرایط شروع به صادرات و انتقال این محصول به خارج از کشور می‌ کنیم. 

وی با اشاره به اینکه قبل از دستیابی به تجهیزات مخابراتی، محصولات از کشور چین و کشورهای اروپایی وارد می ‌شدند، افزود: برای ارسال اطلاعات از نقطه ‌ای به نقطه دیگر نیاز است اطلاعات بر روی فیبرنوری به لیزر تبدیل شود که این محصولات آن را انجام می‌ دهند، این محصولات می‌ توانند تا ۲۰۰ کیلومتر اطلاعات را انتقال دهند و حجم انتقال آنها ۱۰ مگابیت بر ثانیه است. 

مهندس مؤمنی‌ تبار بیان کرد: تقریباً چهار هزار مورد از این تجهیزات فروخته شده و در برق منطقه‌ ای، مخابرات‌ ها و سازمان ‌های دولتی به کار رفته اند، ظرفیت تولید این تجهیزات در ماه یک هزار و 200 عدد است که قابلیت افزایش به سه یا چهار هزار مورد در ماه وجود دارد و می‌ توانیم صادرات داشته باشیم. 

وی گفت: تفاوت محصولات در تکنولوژی آن است زیرا این تکنولوژی را فقط شرکت‌ های خاص دارند، ارزش افزوده‌ ای که محصولات ما دارد تقریباً ۳۰ تا ۴۰ درصد است و اکثر افرادی که محصولات ما را خریدند لیبل خارجی بر روی آنها زدند. 

وی در پاسخ به این سؤال که چه انتظاری از مسئولان دارد، گفت: فقط از مسئولان می‌خواهیم به صورت معنوی ما را حمایت کنند و محصولات داخلی بخرند، عیب کار این است که می‌ بینم محصولات تولید داخل که استاندارد هستند را نادیده می‌ گیریم و از مدل خارجی استفاده می‌ کنیم که موجب می ‌شود نیروی کار داخل از بین برود. 

از مهندس مؤمنی تبار در زمینه تفاوت این محصول با نوع خارجی آن پرسیدم که گفت: نمونه خارجی این محصول تا ۱۶۰ کیلومتر را پشتیبانی می‌ کند اما نمونه کار ما تا ۲۰۰ کیلومتر را پشتیبانی می‌ کند، تفاوت دیگر این محصول آن است که دستگاه‌ هایی که در داخل ساخته ‌ایم با تمام دستگاه‌ هایی که در سطح بازار است سازگاری دارد اما هر کدام از محصولات که شرکت‌ های  خارجی  تولید کردند با برند خودشان سازگاری دارد. 

وی در مورد مشکلاتی که سد راه وجود دارد، گفت: مشکلاتی که داریم اینکه یک شرکت دانش ‌بنیان هستیم اما از حیث مالیات انتهای صف آن فروشنده ‌ای هستیم که خیلی راحت فرار مالیاتی دارد و مالیات پرداخت نمی‌ کند، بیمه نیستیم و نه تنها حمایت نمی ‌شویم بلکه تمام توان خود را به کار می ‌بندند و کارشکنی می ‌کنند و امیدواریم سیستم دولتی اگر کمک نمی‌کنند چوب لای چرخ ما نگذارند. 

مهنذس مؤمنی ‌تبار عنوان کرد: محصول ما با برند هوآوی در حال رقابت است، این شرکت با چند هزار پرسنل در حال ارائه محصولات خود است و ما هم با چند جوان بومی محصولاتمان را ارائه می‌ دهیم و در حال رقابت با تکنولوژی دنیا هستیم. 

وی در پاسخ به این سؤال که با تولید این محصول مخابراتی چه میزان از خروج ارز از کشور جلوگیری شده، گفت: تنها روی یک محصول یک  میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری کردیم و علاوه بر آن نیز اشتغالزایی کرده و از هیچ یک تکنولوژی تولید کردیم و مانع خروج ارز می‌ شویم. 

مهندس مؤمنی تبار از برند‌سازی محصولات تولیدی به‌ نام آریونت خبر داد و گفت: آریونت از آریوبرزن گرفته شده است. 

انتهای پیام/  

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95224

مطالب مرتبط :
سید شمس الدین هاشمی

صدور مجوز تأسیس صندوق پژوهش و فناوری کهگیلویه و بویراحمد

رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد گفت: مجوز تأسیس صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی این استان با سرمایه گذاری ۲ شرکت فناور و دانش بنیان زیرمجموعه پارک علم و فناوری استان صادر شد.

۱

توسط محققین MIT انجام شد؛

ساخت رباتی که با آن می توان بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند را درمان کرد ! + فیلم و عکس

دانشمندان MITربات سیمی شکلی را اختراع کرده اند که می تواند درمان سکته های مغزی را دگرگون کند. این ربات کرم گونه طوری طراحی شده است که می تواند از میان رگ های خونی ریز پر پیچ و خم در مغز انسان عبور کند تا لخته های خونی که باعث سکته مغزی می شوند را از بین ببرد و جریان خون را به حالت اولیه بازگرداند.

روغن

بیوفیلم باکتریایی روغن را از آب خارج می کند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی (NC) دریافته اند که یک غشای بیوفیلم باکتریایی می تواند در حالی که روغن را بیرون نگه می دارد، به طور موثر آب را عبور دهد.

ی

در جلسه قرارگاه جهاد علم و فناوری صورت گرفت:

بررسی مسائل و چالشهای حوزه شهری ایلام

معاون دادستان مرکز استان ایلام گفت: پیشنهادات و راهکارهایی در راستای کمیسیون ماده ۱۰۰ پیش بینی و اجرا شده و پیگیری مسائل با تمام توان تداوم خواهد داشت

کرونا۱۵۲۵

شهادت نخستین مدافع سلامت در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی یاسوج گفت: دکتر محمد زارع از پزشکان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل ابتلا به بیماری کرونای انگلیسی به شهادت رسید.

ی

اتصال ۶۰۰ مشترک تلفن در شهرکرد به فیبر نوری

مدیر مخابرات استان ازاتصال ۶۰۰ مشترک تلفن در شهرکرد به شبکه فیبر نوری از امروز خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب