حافظه بویایی قویتر از سایر حواس

تحقیقات جدید از یک تیم بین المللی از دانشمندان نشان داده است که چگونه بوها از راه های قوی تر نسبت به سایر حواس باعث ایجاد خاطرات در مغز می شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ تحقیقات جدید از یک تیم بین المللی از دانشمندان نشان داده است که چگونه بوها از راه های قوی تر نسبت به سایر حواس باعث ایجاد خاطرات در مغز می شوند. با استفاده از تصویربرداری عصبی و الکتروفیزیولوژی داخل جمجمه، نشان داده شد که چگونه مسیرهای بویایی مستقیماً با هیپوکامپ ارتباط برقرار می کنند.

رابطه عمیق بین حافظه و بو برای کسی جای تعجب نخواهد داشت. روشی که بوی خاصی می تواند باعث یادآوری خاطرات نوستالژیک شود، شبیه هیچ حافظه حس دیگری نیست.

ماهیت منحصر به فرد این پدیده به طور غیررسمی به عنوان اثر پروست شناخته می شود. در اوایل قرن 20، مارسل پروست، نویسنده برجسته فرانسوی، یک سری داستان کلاسیک را با عنوان در جستجوی زمان از دست رفته نوشت. یک حکایت نحوه ایجاد یک خاطره زنده از دوران کودکی را با فرو بردن یک کیک مادیلین در یک فنجان چای توصیف کرد و ایده اثر پروست متولد شد.

اینکه چطور سیستم بویایی ما ظرفیت منحصر به فردی برای ایجاد خاطرات احساسی دارد، هنوز مشخص نیست. تحقیقات مشاهده ای و تجربی طی سالیان اخیر تأیید کرده است که بوی بد بو می تواند خاطرات را به ذهن متبادر کند. و دانشمندان علوم اعصاب به طور فزاینده ای درک کرده اند که سیستم بویایی انسان ارتباط مستقیمی با هیپوکامپ دارد.

The neuroimaging study found our olfactory sense has a unique direct connection to the hippocampus, unlike all other senses

این تحقیق جدید اولین کوششی است که مسیرهای عملکردی متصل کننده سیستم های مختلف حسی انسان با هیپوکامپ را با دقت مقایسه می کند. یافته های جالب توجه نشان می دهد که مسیرهای بویایی ما بیش از هر حس دیگری با هیپوکامپ ارتباط دارد.

کریستینا زلانو، از دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن و محقق اصلی این پروژه، پیشنهاد می کند در دوره ای از تاریخ دور ما که مغز ما در حال تکامل است، سایر مسیرهای حس عصبی از طریق مناطق مختلف مغز هدایت می شوند. اما به دلایلی سیستم بویایی ما ارتباط مستقیمی با هیپوکامپ حفظ کرد.

زلانو گفت: در طول تکامل، انسانها گسترش عمیقی از نئوکورتکس را تجربه کردند که دسترسی دوباره به شبکه های حافظه را سازماندهی می کرد. بینایی، شنوایی و لمس با گسترش نئوکورتکس در مغز هدایت می شود و از طریق یک قشر ارتباطی واسطه با هیپوکامپ متصل می شود. از مستقیم اطلاعات ما نشان می دهد که بویایی تحت این مسیریابی مجدد قرار نگرفته است، و در عوض دسترسی مستقیم به هیپوکامپ را حفظ کرده است.

وی در ادامه گفت: در کنار ماهیت دانشگاهی جذاب یافته های جدید، این روش تحقیق صریحاً اهمیت تجربیات بویایی را تأیید می کند. تحقیقات قبلی یک رابطه دو طرفه قوی بین بویایی و افسردگی پیدا کرده است.

زلانو گفت: بیمارانی که از آنوزمیا، کاهش حس بویایی رنج می برند، بیشتر علائم افسردگی را نشان می دهند، در حالی که برعکس، کسانی که از افسردگی رنج می برند، اغلب عملکرد بویایی آنها کاهش می یابد. در نظر گرفتن آنوسمیا یکی از علائم اصلی COVID 19 است که نیاز فوری به درک چگونگی ارتباط فرآیندهای بویایی عصبی ما با شناخت، حافظه و رفاه وجود دارد.

وی افزود: اپیدمی COVID 19 تمرکز و فوریت مجدد تحقیقات بویایی را ایجاد کرده است. در حالی که مطالعه ما به طور مستقیم به از دست دادن بوی COVID نمی پردازد، اما در مورد یک جنبه مهم صحبت می کند که چرا بویایی برای زندگی ما مهم است، بوی بدن بخشی عمیق از حافظه است و بوها ما را به خاطرات مهم زندگی به عزیزان ما متصل می کنند.

مطالعه جدید در مجله Progress in Neurobiology منتشر شد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲:۴۰

شناسه خبر: 95259

مطالب مرتبط :
ویتامین

تاثیر ویتامین ها در درمان بیماری کرونا

ویتامینها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. و می توانند در درمان بیماری کرونا نقش مهمی داشته باشند.

مخترعین ایرانی جایزه ویژه و مدال‌های رنگارنگ جشنواره بین المللی یک ایده یک دنیا را کسب کردند

نماینده سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهان خبر داد؛

مخترعین ایرانی جایزه ویژه و ۲۵ مدال جشنواره بین المللی یک ایده یک دنیا را کسب کردند

مهرداد سلیمانی نماینده سازمان مالکیت معنوی اختراعات جهان (WIIPA) در ایران، گفت: مخترعین ایرانی جایزه ویژه و ۲۵ مدال رنگارنگ جشنواره بین المللی یک ایده یک دنیا را که با حضور بیش از ۲۳ کشور در ترکیه برگزار شد، کسب کردند .

بازیابی عملکرد دو پروتئین مهم و بهبود شناخت در بیماران آلزایمر محقق شد

محققان ایرانی دانشگاه جورجیا گزارش کردند؛

بازیابی عملکرد دو پروتئین مهم و بهبود شناخت در بیماران آلزایمر محقق شد

محققان ایرانی دانشگاه جورجیا گزارش کردند: یک دوره دو هفته‌ای با دوزهای بالا کانابیدیول (CBD) به بازیابی عملکرد دو پروتئین مهم در کاهش تجمع پلاک بتا آمیلوئید، یکی از علائم اصلی بیماری آلزایمر کمک می‌کند و باعث بهبود شناخت در یک مدل آزمایشی آلزایمر خانوادگی زودرس می‌شود.

نویسنده جوان اصفهانی و برگزیده نخستین جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت عنوان کرد:

نویسنده جوان اصفهانی و برگزیده نخستین جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت عنوان کرد:

استفاده از داستان برای طرح معضلات اجتماعی، سنت قرآن کریم است/ برای انتشار کتاب‌های ارزشی، با چالش‌های جدی مواجه هستیم

محمدحسن مردانی برگزیده نخستین جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت گفت: بهره گیری از قالب داستان برای طرح مشکلات و معضلات اجتماعی، سنت نیکویی است که خداوند در قرآن کریم از آن استفاده کرده است، با این حال برای انتشار کتاب‌های ارزشی، با چالش‌های جدی مواجه هستیم.

روغن

بیوفیلم باکتریایی روغن را از آب خارج می کند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی (NC) دریافته اند که یک غشای بیوفیلم باکتریایی می تواند در حالی که روغن را بیرون نگه می دارد، به طور موثر آب را عبور دهد.

۱

خبرگزاری علم و فناوری خبر می‌دهد

بسیج علمی ناحیه لنگرود به کمک دانش آموزان کم برخوردار می‌شتابد

مسئول بسیج علمی و پژوهشی سپاه ناحیه لنگرود از برنامه ریزی برای پشتیبانی درسی و آموزشی به دانش آموزان کم برخودار خبر داد.

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان به سرپرستی دانشمند مشهور جهان گزارش کردند:

الگوهای راه رفتن نشانگر مهمی در کاهش شناختی و بیماری آلزایمر است

تیمی از محققان کانادایی به سرپرستی دکتر مونترو-اوداسو که به دلیل تحقیقاتش در مورد رابطه بین تحرک و کاهش شناختی در پیری در جهان مشهور است، گزارش کردند: تنوع راه رفتن در بزرگسالان مسن می‌تواند پیش‌بینی کننده کاهش شناخت و بیماری آلزایمر باشد.

کاهش بویایی و چشایی از علائم ابتلا به ویروس کرونا است

کاهش بویایی و چشایی از علائم ابتلا به ویروس کرونا است

برخی از متخصصان کاهش بویایی و چشایی را از جمله علائم ابتلا به ویروس کرونا عنوان می‌کنند و این موضوعی است که به نوعی باعث ایجاد نگرانی افراد در زندگی روزمره و حتی اختلالات روحی همچون افسردگی شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب