علم و فناوری گزارش می دهد؛

تبعیض مسئولین در برگزاری دو آزمون در کمتر از یک هفته/ چرا آزمون وکالت بدون اعلام قبلی لغو شد؟

مسئولین وزارت بهداشت در حالی آزمون وکالت را به دلیل شیوع کرونا بدون اعلام قبلی لغو نموده اند که آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی صبح جمعه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۹ برگزار شد و ۱۸۵ هزار و ۶۹ نفر نیز در ۲۱۰ حوزه امتحانی و ۱۱۰ شهرستان در این آزمون به رقابت پرداختند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری بهمن ماه سال گذشته بود که در برخی از مناطق کشور شیوع ویروس کرونا اعلام و به دنبال آن بسیاری از مدارس و دانشگاه ها تعطیل شدند . ویروسی که با انتشار آن برای هموطنان و داوطلبان آزمون های سراسری سنجش در مناطق متعدد کشور، مشکلات بسیاری را به وجود آورد و علاوه بر آسیب‌ های فیزیکی که برای مردم به همراه داشت آسیب‌ های روحی و روانی بسیاری هم ایجاد کرد و سبب تضعیف روحیه همه مردم به خصوص دانش آموزان و دانشجویانی که خود را آماده کنکور می‌ کردند شد . با شیوع سراسری این ویروس در کشور بلاخره ، وزیر بهداشت به این موضوع ورود نمود و به جهت جلوگیری از روند سریع انتشار این ویروس ، دستور العمل تعویق زمان برگزاری کنکور دکتری و کارشناسی ارشد و سراسری ( کارشناسی ) را ارائه دادند . سازمان سنجش کشور نیز که مجری برگزار کننده آزمون های سراسری است در پی بررسی های صورت گرفته در شورای سنجش و پذيرش با تغییر زمان برگزاری آزمون های سراسری موافقت کرد و با اعلام از پیش تعیین شده ، آزمون ها به زمان های دیگر موکول شد. در این زمینه اما ساعاتی پیش ، سازمان سنجش کشور در اتفاقی غیر منتظره و تنها 72 ساعات مانده به آزمون وکلالت و بدون اعلام قبلی ، این آزمون را لغو نمود که این امر، اعتراض شدید داوطلبان و خانوده های آن ها را به همراه داشت .

اهمیت برگزار آزمون وکلالت در ایران

طی سال های اخیر، با توجه به افزایش بسیار زیاد فارغ التحصیلان رشته حقوق و نیاز به ورود به عرصه کار و استفاده از تخصص آنها، آزمون های متنوعی در این رشته تحصیلی برگزار می شود. در این بین آزمون وکالت یکی از پر طرفدارترین آزمون ها محسوب می شود چرا که اهمیت شغل وکالت علاوه بر شأن ، اعتبار و درآمد آن، باید در تعداد داوطلبان آن نیز جستجو کرد چرا که به دلیل ظرفیت پایین قبولی در این رشته ، بر تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته ، افزوده می شود.

طبق بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، روال معمول در صدور پروانه وکالت دادگستری برای فارغ التحصیلان رشته حقوق با تمام گرایش های آن، به صورت شرکت در آزمون ورودی و سپس صدور پروانه کارآموزی وکالت و بعد از طی دوره کارآموزی و قبولی در امتحانات اختبار و در نهایت صدور پروانه پایه یک وکالت دادگستری می باشد. البته در این بین با توجه به مقررات وضع شده، ممکن است اشخاصی که دارای سابقه کار حقوقی یا قضائی هستند، از طی دوره کارآموزی با تمامی مقدمات فوق معاف باشند و مستقیماً پروانه وکالت پایه یک برای آنها صادر گردد.

لغو دوباره آزمون وکالت علارغم توزیع کارت ورود به جلسه

آزمون وکالت سال ۹۹ ، قرار بود ۲۸ آذرماه امسال برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا این آزمون به تعویق افتاد و مقرر شد ۲۲ اسفندماه برگزار شود. از روز گذشته نیز کارت ورود به جلسه این آزمون حتی یک روز زودتر از موعد مقرر در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور توزیع شد، و با توجه به اعلام مسئولین ۸۱ هزار و ۵۰۸ داوطلب برای شرکت در این آزمون ثبت نام کرده اند. اما امروز با اعلام وزارت بهداشت، آزمون یاد شده بار دیگر به تعویق افتاد. در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور آمده است:

«به اطلاع متقاضیان گرامی شرکت در آزمون پذيرش متقاضيان پروانه كارآموزي وكالت كانونهاي وكلاي دادگستري ايران سال 1399 - (اسکودا) مي‌رساند این سازمان براساس مصوبه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و دستورالعمل های اعلامی وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آماده برگزاری این آزمون در روز جمعه 22 اسفند ماه بود که در روز سه شنبه 19 اسفند ماه با اعلام معاونت محترم بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر حاد شدن شرایط انتشار بیماری کرونا و اعمال محدوديت های بیشتر در اکثر استان ها و ضرورت تغییر شرایط برگزاری آزمون از قبیل اضافه کردن شهرها و حوزه های امتحانی جدید، سازمان سنجش آموزش کشور به لحاظ رعایت اصول فنی و اجرایی جهت تامین الزامات وزارت محترم بهداشت و عدم امکان اعمال آنها در این بازه زمانی محدود، چاره ایی جز تعویق آزمون نداشت.

در این مساله مسئولان و همکاران اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران هیچ تقصیری نداشته و نهایت تلاش و رایزنی خود را انجام دادند تا این آزمون سر موعد مقرر برگزار شود. لذا سازمان سنجش آموزش کشور ضمن عذرخواهی از متقاضیان عزیز، به اطلاع می رساند این آزمون در تاريخ 99/12/22 برگزار نمي گردد و با توجه به هماهنگی بعمل آمده انشاالله در روز جمعه مورخ 1400/1/20 برگزار خواهد شد.»

تبیض در برگزاری آزمون وکالت با آزمون دکترا در کمتر از یک هفته

مسئولین وزارت بهداشت در حالی آزمون وکالت را به دلیل شیوع کرونا بدون اعلام قبلی لغو نموده اند که آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی صبح جمعه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۹ برگزار شد و ۱۸۵  هزار و ۶۹ نفر نیز در ۲۱۰ حوزه امتحانی و ۱۱۰ شهرستان در این آزمون به رقابت پرداختند. نکته قابل توجه در این آزمون، افزایش تعداد شهرهای محل برگزاری آزمون ، علارغم شیوع ویروس کرونای انگلیسی، نسبت به سال گذشته بود.

با توجه به اعلام وزارت علوم، علت برگزاری آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) ، رعایت پروتکل‌های بهداشتی ، آن هم به صورت ویژه و سختگیرانه بود که بر اساس آن فاصله بین صندلی‌های داوطلبان ۱.۵ متر تعیین شده بود و از میان داوطلبانی که ثبت نام کرده‌ بودند نیز ۵۲ داوطلب از ۳۰ شهر مبتلا به کرونا بودند و این افراد نیز آزمون خود را در بیمارستان تعیین شده از سوی وزارت بهداشت در همان شهر برگزار کردند.

با توجه به برگزاری آزمون دکترا ، این سئوال برای بسیاری از داوطلبان و خانواده های آن ها پیش آمده است که دلیل لغو آزمون وکالت ، علارغم صدور کارت ورود به جلسه و همچنین بدون اعلام قبلی و تنها 72 ساعت مانده به برگزاری این آزمون چیست ؟ آیا آزمون وکالت مانند آزمون دکترا با رعایت پروتکل های بهداشتی قابلیت برگزاری را نداشت ؟

کلام آخر ...

قطعاً تمام تلاش مسئولین کشور قطع کردن ریشه شیوع بیماری کرونا در کشور است به همین دلیل علاوه بر مردم، مسئولین کشور نیز برای تحقق این هدف باید همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند تا مانع وارد آمدن صدمات مالی و روحی به مردم و قشر تحصیل کرده و قالباً بیکار شود .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95262

مطالب مرتبط :
۱

توسط محققین MIT انجام شد؛

ساخت رباتی که با آن می توان بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند را درمان کرد ! + فیلم و عکس

دانشمندان MITربات سیمی شکلی را اختراع کرده اند که می تواند درمان سکته های مغزی را دگرگون کند. این ربات کرم گونه طوری طراحی شده است که می تواند از میان رگ های خونی ریز پر پیچ و خم در مغز انسان عبور کند تا لخته های خونی که باعث سکته مغزی می شوند را از بین ببرد و جریان خون را به حالت اولیه بازگرداند.

۱

ترفندهای کاربردی رایانه ؛

آموزش فعال و حذف کردن پسورد بر روی ویندوز + عکس

استفاده از رمز روی رایانه، کمک بسیار زیادی به بالا بردن امنیت کامپیوتر و اطلاعات خصوصی می کند. در این مطلب قصد داریم قرار دادن رمز ورود در ویندوز ۷ که یک روش ساده و کاربردی است را به شما آموزش دهیم.

نویسنده جوان اصفهانی و برگزیده نخستین جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت عنوان کرد:

نویسنده جوان اصفهانی و برگزیده نخستین جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت عنوان کرد:

استفاده از داستان برای طرح معضلات اجتماعی، سنت قرآن کریم است/ برای انتشار کتاب‌های ارزشی، با چالش‌های جدی مواجه هستیم

محمدحسن مردانی برگزیده نخستین جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت گفت: بهره گیری از قالب داستان برای طرح مشکلات و معضلات اجتماعی، سنت نیکویی است که خداوند در قرآن کریم از آن استفاده کرده است، با این حال برای انتشار کتاب‌های ارزشی، با چالش‌های جدی مواجه هستیم.

برگزاری آزمون جامع ویژه کلاس هشتمی‌ها

گزارش تصویری/

برگزاری آزمون جامع ویژه پایه هشتم تحصیلی

معاون علمی، پژوهشی ناحیه شهید بهشتی آزمون جامع در راستای سنجش وضعیت تحصیلی دانش آموزان پایه هشتم در ایام امتحانات ترم اول را برگزار کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب