عام و فناوری گزارش می دهد:

افزایش قیمت اینترنت از راهروهای مجلس تا ساختمان وزارت

در پی مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس مبنی افزایش ۱۰درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها، دولت سعی دارد مجلس را عامل افزایش احتمالیی اینترنت معرفی کند در این گزارش به بررسی اجمالی ماجرا می‌پردازیم

زمانی که لایحه بودجه 1400 از انتهای خیابان  پاستور به میدان  بهارستان رسید مجلسی‌ها در کنار اعتراض به اسنپی بودن بودجه، اعتراضات مهم و حائز اهمیت دیگری هم داشتند. اعتراضاتی که محوریت و دغدغه‌ی اصلی آن معیشت مردم بودند و بودجه‌ی دولت را به علت غیر واقعی بودن به نفع دلالان می‌دانستند. در همین راستا کمیسیون تلفیق برای کاهش فشار معیشتی مردم برآن بود تا با مصوباتش بودجه 1400 را به واقعیت نزدیک‌ترکند. یکی از مصوبات این کمیسیون افزایش ۱۰درصدی حق‌السهم دولت از اپراتورها بود مصوبه ای که روز شنبه 16 اسفند در صحن علنی به تصویب رسید.

 

سه شنبه 5 اسفند محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در حساب توییتری خود نوشته بود: << امیوارم امروز نمایندگان مجلس با مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش سه هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاه‌ها از جمله صداوسیما برای امورات نظارتی، مخالفت کنند. تصویب این بند در تبصره ۶ بودجه موجب افزایش چشمگیر قیمت بسته‌های اپراتورها خواهد شد >> این توییت وزیر جوان تصمیم مجلس را به کانون توجهات تبدیل کرد

 

بر اساس این طرح  که با ۱۸۲ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در صحن تصویب شد آمده است که:

 

 

 

  1. کارور (اپراتور)های ارائه دهنده خدمات مخابراتی، علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ ده (۱۰) ریال از استفاده کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۶۰۱۵۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند

درآمد حاصله متناسب با وصول تا سقف هزارمیلیارد (۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال جهت اجرای مواد (۵)، (۶) و (۸) قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب ۲۰/۱۲/۱۳۹۶ و ساماندهی کودکان کار و خیابانی در اختیار سازمان بهزیستی ردیف ۱۳۱۵۰۰ قرار می‌گیرد.

  1. حق الامتیاز و حق السهم دولت از کارور(اپراتورهای) ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان ده درصد(۱۰%) افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۰۴ نزد خزانه داری کل واریز می شود و کارورهای (اپراتورها) ارائه دهنده خدمات اجازه افزایش تعرفه اینترنت مصرفی را در سال ۱۴۰۰ ندارند.

منابع حاصل مازاد بر شصت و نه هزار و هشتصد میلیارد (۶۹.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در ردیف ۱۳۰۴۰۴ صرف موارد زیر می شود:

  1. توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پرسرعت توسط شرکت مخابرات ایران که امکان ارائه سرویس‌های صوت و تصویری پیشرفته را داشته باشد. اینترنت ثابت پرسرعت می بایست امکان رقابت و مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای توسط کشورهای خارجی دیگر در حریم کشور را داشته باشد.
  2. حمایت از تولید محتوا در فضای مجازی.
  3. پروژه ها و طرح‌های مرتبط با فضای مجازی تحت نظارت و راهبرد مرکز ملی و در راسنای مصوبات شورای عالی فضای مجازی به خصوص طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، مصوب شهریور ۱۳۹۹ با اولویت بومی‌سازی تجهیزات و خدمات امنیت و سالم‌سازی، ذخیره‌سازی و پردازش کلان داده‌ها.
  4. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است اقدامات مشخص شده را در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات را در افق ۱۴۰۰ محقق نماید.
  5. مسولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر و نظارت بر آن، منحصرا بر عید سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر(ساترا) سازمان صدا و سیما است و متناسب با توسعه زیرساخت اینترنت ثابت پر سرعت، سازمان صدا و سیما موظف به ارائه محتوای تولیدی در قالب تلویزیون تعاملی خود در این بستر است.
  6. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است به نحوی سیاستگذاری نماید که توسعه اقتصاد دیجیتال بر بستر شبکه ملی اطلاعات دارای مزیت‌های مالی و اقتصادی قابل توجه نسبت به توسعه آن در خارج از شبکه ملی اطلاعات باشد.

 

بحث بر انگیزترین بخش این مصوبه جمله‌ی پایانی بند 2 است. یعنی اجازه دادن و یا ندادن مجلس به کاورها (اپراتورها) برای افزایش قیمت این اینترنت در سال 1400 است.

ولی اسماعیلی نایب رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم  در حساب توییتری خود تصویری از این تبصره 6 بند ی منتشر کرد و نوشت اینترنت گران نمی‌شود خلاف آنچزی که مخالفان مجلس انقلابی به دروغ می‌گویند خبری از افزایش تعرفه  اینترنت نیست؛ مجلس جلوی گران شدن اینترنت را گرفت؛ بندی که به گفته‌ی برخی دیگر  به هنگام تصویب نهایی حذف شده است.

 

 

 

که در آن صورت مجلسی که هدفش کوتاه کردن دست دلالان بود، به نحوی با این مصوبه  افزایش قیمت اینترنت را در سال 1400به دست شرکت های اینترنتی بسپارد.

زمان انتشار: شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳:۳۰

شناسه خبر: 95306

مطالب مرتبط :
ییی

معاون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

دولت موانع حوزه فناوری را بردارد

معاون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر دولت بتواند برداشتن موانع را به درست انجام دهد کار پیش خواهد رفت و آن اتفاق قشنگی که می خواهد در کشور رخ داد به وقوقع می پیونندد، باید به این باور برسیم که خانواده فناوری و ارتباطات هستیم، آن زمان می توانیم با یکدیگر راه حل ها را پیدا کنیم.

طز

قطب صنایع الکترونیک در شیراز احیا شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در شیراز گفت: قطب صنایع الکترونیک در شیراز احیا شود .

سفر آذری جهرمی به یزد

با هدف راه‌اندازی پروژه‌های روستایی؛

آذری جهرمی وارد یزد شد+عکس

آذری جهرمی وزیر ارتباطات لحظاتی پیش با استقبال استاندار یزد وارد استان شد.

فناوری اطلاعات

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس در گفتگو با علم و فناوری خبر داد:

تحولات چشمگیر در فناوری اطلاعات استان فارس

زیرساخت های ارتباطی در روستاها، زمینه توسعه پایدار، بهره مندی از آموزش های آنلاین و ایجاد فرصت های کارآفرینی و اشتغال از مزایای اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات است.

پزشک خانواده

در گفت و گو با علم و فناوری مطرح شد:

اختیاری شدن پزشک خانواده در فارس

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: پزشک خانواده در استان فارس اختیاری شد.

یزدیخواه

طرح " ساخت یادمان محمد بن زکریای رازی" در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

یزدیخواه نماینده مردم تهران در مجلس: تشکیل مرکز "رازی شناسی"در شهرری برای بنای" یادمان محمد بن زکریای رازی" و تشکیل شورای علمی در کنار شورای راهبردی و اجرایی طرح یادمان، از ضروریات این طرح است.

۱۲۳

در خلاف وعده ابروی دولت سرآمد گشته است ! بورس و حکایتی که همچنان جاری است

پژوهشگر اقتصاد گفت: بازه هفتگی شاخص کل نشان می دهد تغییر در روند امواج الیوت در حال شکل گیری است و این تغییر روند در جهت منفی بازار است.

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها»؛

ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید

بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان در دفاع از طرح مهم «اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم‌ها» با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بدون رفع این تحریم‌های ظالمانه که قابل راستی آزمایی از سوی ملت ایران باشد، ایران سربلند و قوی نباید گام‌های پیشرفت صنعتی و هسته‌ای خویش را متوقف نماید.

۰

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در گفتگو با علم و فناوری:

فراخوان ثبت نام جهت استفاده از تسهیلات وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان فارس

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس از اعطای یک بسته تسهیلاتی به میزان ۱۰۰ میلیارد ریال براي استان فارس در راستای حمایت از کسب و کارها و توسعه اکوسیستم فناوری اطلاعات خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب