یک مطالعه جدید و جامع نشان می‌دهد؛

افزایش تولد دوقلوها در جهان/نقش تکنولوژی IVFدر افزایش باروری ها

یک مطالعه جدید و جامع نشان می‌دهد تولد دوقلوها در سراسر جهان، در حال افزایش است، محققان ۱۰۰ کشور را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند و از سال ۱۹۸۰ رشد قابل توجهی در تولد دوقلو را مشاهده کردند، از هر ۴۲ نفر یک نفر هم‌اکنون دوقلو متولد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ بر اساس مطالعه جدید از تولد دوقلوها در سراسر جهان نشان می‌دهد امروزه میزان تولد دوقلوها در حال افزایش است، محققان 100 کشور را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و از سال 1980 رشد قابل توجهی در تولد دوقلو را مشاهده کردند، از هر 42 نفر یک نفر هم‌اکنون دوقلو متولد می‌شود؛ یعنی از ۱/۱ میلیون زایمان دوقلو در اوایل دههٔ ۱۹۸۰ به ۱/۶ میلیون زایمان در اوایل دههٔ ۲۰۱۰ رسیده است.

 

 طبق این مطالعه میزان تولد دوقلوی جهانی در طی 40 سال گذشته به طور متوسط ​​یک‌سوم افزایش‌یافته است.

 

کریستین ماندن، استاد جامعه‌شناسی و جمعیت‌شناسی در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: روند افزایش تولد دوقلوها بسیار چشمگیر است و طی 40 تا 50 سال گذشته شاهد افزایش شدید تعداد مطلق و نسبی دوقلوها در کشورهای ثروتمند و پیشرفته بوده‌ایم.

دوقلوها به طور طبیعی متولد می‌شوند وقتی تخمک بارور شده خود به خود از وسط نصف شود و منجر به دوقلوهای یکسان می‌شود، یا وقتی مادر دو تخمک را به طور هم‌زمان آزاد می‌کند که هر دو بارور می‌شوند و دوقلوهای غیر همسان تولید می‌کنند. اکنون بیشتر آنها در نتیجه درمان‌های باروری مانند تحریک تخمدان یا انتقال بیش از یک جنین آزمایش لقاح مصنوعی (IVF) به طور هم‌زمان به رحم متولد می‌شوند.

 

 

 

درحالی‌که میزان تولد دوقلوهای همسان با گذشت زمان تغییر چندانی نداشته است، موندن و همکارانش دریافتند که دوقلوها همسان و دوقلوهای غیر همسان که در نتیجه تولیدمثل به کمک تکنولوژی‌های پزشکی متولد شده‌اند در سطح جهان در حال افزایش است. والدین با به تعویق انداختن باروری به دلیل افزایش سن ناچارند با روش‌هایی مانند IVF اقدام به باروری کنند به همین دلیل احتمال داشتن دوقلوهای طبیعی و غیر همسان با افزایش سن افزایش می‌یابد و در 35 تا 39 سالگی به اوج می‌رسد.

پژوهشگران اطلاعات مربوط به تولدهای دوقلو از ۱۶۵ کشور را تجزیه‌و‌تحلیل کردند. طبق گزارشی مربوط به سال های  ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ نشان می دهد در سطح جهانی ، میزان دوقلوزایی از سال 1980 از 9 به 12 در هر 1000 تولد افزایش یافته است ، اما این میزان درباره هر کشور متفاوت است. بیشترین افزایش در آمریکای شمالی (71٪) ، اروپا (60٪) و آسیا (32٪) مشاهده شده است. در انگلستان ، نرخ دوقلوزایی حدود 62٪ افزایش یافته است. در سطح قاره‌ها، آمریکای‌شمالی بیشترین افزایش در تولدهای دوقلو را شاهد بوده و در طول سه دهه، نرخ تولدهای دوقلو در آن ۷۱ درصد افزایش یافته است و پس‌از‌آن، اروپا و اقیانوسیه قرار دارند که نرخ این نوع تولدها در آن‌ها به‌ترتیب ۵۸ و ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

آفریقا دارای تعداد بالایی از دوقلوهایی است که به طور طبیعی متولد می‌شوند و طبق این مطالعه 80٪ دوقلوها اکنون در آفریقا یا آسیا متولد می‌شوند. موندن می‌گوید: "تعداد مطلق زایمان دوقلو در همه‌جا به جز آمریکای جنوبی افزایش‌یافته است." "در آمریکای شمالی و آفریقا، تعداد بیش از 80٪ افزایش یافته است، و در آفریقا این افزایش تقریباً به طور کامل ناشی از رشد جمعیت است."

راج ماتور، رئیس انجمن باروری انگلیس و متخصص زنان در بیمارستان سنت ماری در منچستر، گفت: "برای ما تعجب‌آور نیست که نرخ دوقلو شدن افزایش‌یافته است زیرا گسترش تکنولوژی به این امر کمک کرده است و من فکر می‌کنم که از نظر نرخ دوقلوهایی ناشی از مداخلات پزشکی، مطمئناً در کشورهای پیشرفته به اوج خود رسیده‌ایم، اما گسترش IVF در آفریقا و آمریکای جنوبی هنوز به‌صورت سرانه محدود است و چالش این است که چگونه IVF را بدون اینکه نرخ دوقلوی بالاتری به آنها بدهد، گسترش دهیم.

این مطالعه در سایت www.theguardian.com منتشر شده است.

انتهای پیام/

خبرنگار:سیده معصومه حسینی مفرد

 

 

زمان انتشار: جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95340

مطالب مرتبط :
دوقلو

خبری در مورد دوقلوها :

تولد دوقلوها به بالاترین میزان رسیده است

محققان بیان می کنند ممکن است در اوج جهانی تولد دوقلوها باشیم.

IVF مؤثرترین شکل فناوری کمک باروری است/ کاهش بودجه درمان ناباروری ۱۴۰۰

IVF مؤثرترین شکل فناوری کمک باروری است/ کاهش بودجه درمان ناباروری ۱۴۰۰

لقاح آزمایشگاهی (IVF)، مخفف In Vitro Fertilization به معنی "بارور ساختن تخمک در آزمایشگاه" است و شامل یک سری اقدامات پیچیده است که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی و کمک به بارداری استفاده می‌شود که برای اولین‌بار این روش در سال ۱۹۷۸ انجام شد.

آفریقای جنوبی واکسیناسیون با آسترازنکا را متوقف کرد/ هفته های پراسترس با یک میلیون دوز واکسن که روی دستش ماند

آفریقای جنوبی واکسیناسیون با آسترازنکا را متوقف کرد/ هفته های پراسترس با واکسن هایی که روی دستش ماند

آفریقای جنوبی واکسن کووید۱۹،آسترازنکا را به دلیل محافظت ضعیف در برابر ویروس جهش یافته متوقف کرد، اما آیا دولت می تواند بش از یک میلیون دوز واکسن را دور بیندازد؟ مطمئناً این چند هفته پر استرس در وزارت بهداشت در آفریقای جنوبی خواهد بود.

دوقلو

تماشا کنید: کشف دوقلوهای ۳۰ هزار ساله رازهایی از تاریخ انسان را برملا کرد

باستان شناسان در وین اتریش گوری را مورد واکاوی قرار داده اند و اجساد مربوط به یک دو قلو را کشف کرده اند. به نظر میرسد قدمت این گورها به بیش از ۳۱ هزار سال برسد. گمانه زنی ها بر این است که این کشف احتمالا حاکی از قدیمی ترین دفن نوزاد در تاریخ گونه های مختلف انسانی باشد.

دوقلو

علم چگونه می‌تواند یک قاتل را از برادر دوقلوی همسان‌اش تشخیص دهد؟

در سال ۱۹۸۶، برای نخستین بار ملکول دی‌ان‌ای در دادگاه یک نوجوان ۱۷ ساله که به تجاوز و قتل دو دختر نوجوان متهم بود منجر به اعلام رای «تبرئه» شد. سه دهه بعد محققان با به کارگیری DNA قاتل معروف گلدن استیت را ردیابی کنند. تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای صحنه جرم به یک ابزار حیاتی در بسیاری از پرونده‌ها تبدیل شده است. اما دی‌ان‌ای همه انسان‌ها کاملا منحصر به فرد نیست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب