عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره:

بچه های روستایی از بچه های شهری مسئولیت پذیرتر هستند/ تربیت فرزند از خود او عزیزتر است

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران گفت: بچه های روستایی از بچه های شهری مسئولیت پذیرتر هستند.

به گزارش خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، رفتارهای متفاوت فرزندان و عدم مسئولیت پذیری آنها در خانه از جمله مشکلاتی است که والدین از جمله مادران در خانواده با آن مواجه هستند.

علاوه بر پدران برخی از مادران نیز در بیرون از خانه مشغول کار هستند تا به قول خود آسایش و رفاه فرزندان را برای آنها به ارمغان بیاورند غافل از اینکه عدم حضور آنها در کنار فرزندان آسیب های زیادی به آنها وارد می کند.

نقش ندادن به فرزندان در دوران کودکی

اما برخی از مادران به ناچار مجبور هستند که در خارج از خانه کار کنند تا بتوانند مخارج خود و فرزندان تحت کفالت را تامین کنند و کارهای خانه را به فرزندان نوجوان خود بسپارند ولی آنها از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند، این مسئله سبب بروز مشکلاتی در خانه و نگرانی مادران می شود.

دکتر محسن رضایی، مشاور، رواشناس، عضو انجمن روانشناسی ایران و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در این زمینه اظهار کرد: نقش ندادن به فرزندان در دوران کودکی تاثیر وسائل ارتباط جمعی و نبود اعتماد به نفس باعث می شود تا نوجوان امروزی احساس ناامیدی و بی مسئولیتی کند.

عضو انجمن روانشناسی ایران در توضیح صحبت خود بیان کرد: نوجوان از برنامه ها و کارهای خودش به بهانه های مختلف مانند با بچه ها قرار دارم نمی توانم بیایم، درس بخوانم که آخر چه شود؟، می خواستین بچه نیارین و ایراداتی از این قبیل فرار می کند.

وی در ادامه اضافه کرد: وقتی فرزتد از کودکی هر خواسته ای داشته بدون اینکه نقشی به او داده شود والدین برآورده کردند وقتی در مدرسه کار گروهی تمرین نکرده و فقط معلم بوده که یک طرفه به نوجوان درس داده وضعیت همین می شود.

برآورده کردن هر نیازی بلافاصله پس از درخواست

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: علت اینکه بچه های روستایی از بچه های شهری مسئولیت پذیرتر هستند همین نقش دادن به کودک، نوجوان و جوان از ابتدای زندگی تا دوران بزرگسالی است.

رضایی با تاکید بر این نکته که باید بدانیم که تربیت فرزند از خود او عزیزتر هست، خاطرنشان کرد: مادری که سرپرست خانوار است از صبح تا شب کار می کند و وقتی به خانه می آید باز هم کار می کند چگونه انتظار دارد دخترشان مسئولیت پذیر باشد.

وی یادآور شد: بنابراین ندادن مسئولیت و برآورده کردن هر نیازی بلافاصله پس از درخواست کاملا اشتباه است که این مسئله باعث می شود فرزند در سن نوجوانی و حتی در زندگی آیند خود دچار مشکل شود.

عضو انجمن روانشناسی ایران در پایان سخنان خود عنوان کرد: باید کم کم به فرزندان نوجوان مسئولیت داده شود ولی نباید انتظار داشت در کوتاه مدت و در یکی دو شب این الگوی رفتاری اصلاح شود چون سالیان سال به خاطر تربیت اشتباه این رفتار شکل گرفته اگر باز هم والدین نتوانستند الگوی نوجوان خود را اصلاح کنند حتما به یک متخصص این کار مراجعه کنند و از او کمک بخواهند.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 95348

مطالب مرتبط :
تبعیض بین فرزندان دختر و پسر

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران:

والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: سعی شود از هر گونه تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب شود و فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مورد توجه والدین قرار گیرند.

کتاب

علم و فناوری بررسی می کند؛

کتاب "تربیت ماندگار" روشی اصولی و اسلامی برای تربیت فرزندان

کتاب بامسمّای «تربیت ماندگار» می‌تواند توشه پرباری برای تربیت اصولی فرزندان برای والدین، مربیان، معلمان، مسئولان و همه کسانی که با کودکان، نوجوانان و جوانان سر و کار دارند فراهم آورد. این مجموعه ارزشمند در قالبی جذاب به بیانات عالمانه رهبر انقلاب درباره مسائل تربیتی پرداخته و به شیوه‌ای کاربردی این مطالب ناب را دسته‌بندی کرده ‌است.

«منِ دیگرِ ما» مهارتهای تربیت فرزند در دنیای امروز را آموزش می‌دهد

در این کتاب بخوانیم؛

«منِ دیگرِ ما» مهارتهای تربیت فرزند در دنیای امروز را آموزش می‌دهد

«منِ دیگرِ ما» تلاش می کند با تکیه بر مبانی دینی، مهارتهای تربیت فرزند در دنیای امروز را با قلمی ساده و روان به پدران و مادران آموزش دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب