کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی دزفول:

نگهداری دارو در منزل خطرناک است/مصرف داروها علت اصلی برخی از مسمومیت ها

کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول گفت: نگهداری دارو در منزل خطرناک است و یکی از عوامل مسمومیت شایع در کشور به شمار می رود که سالیانه تعدادی از هموطنانمان را به دام مرگ می کشاند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، یکی از اقلامی که در خیلی از خانه های ما ایرانیان به وفور دیده می شود داروهای بلا استفاده است که از مدت ها قبل آنها را در یخچال ها انبار کرده ایم.

این داروها با تجویز پزشک و گاهی سرخود خریداری شده است گاهی تا مدت پس از تاریخ انقضا نیز در خانه ها نگهداری می شوند که این کار خطراتی را نیز در پی خواهد داشت.

جمع آوری و معدوم سازی داروها

حالا که در آستانه سال نو خورشیدی قرار داریم و بیشتر خانواده ها مشغول خانه تکانی هستند بهتر از سری هم به داروهای اضافی زده شود و خانه آنها را جمع آوری کنیم.

در همین ارتباط دکتر الناز بهروز کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول برای جمع آوری و معدوم سازی داروهای بدون استفاده توصیه هایی را بیان کرد.

کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول اظهار کرد: در آستانه سال نو همزمان با خانه تکانی بهتر است از سوی خانواده ها به خانه تکانی داروها هم توجه شود و انواع قرص ها و سرنگ های بدون استفاده از منازل جمع آوری و معدوم سازی شوند.

وی در ادامه با توضیح درباره این سخنان خود بیان کرد: انواع کیسه و جعبه های دارویی از قرص های رنگارنگ گرفته تا سرنگ های بدون استفاده به مقدار کم یا زیاد در هر خانه ای یافت می شود حال در آستانه نوروز و هنگام خانه تکانی بهتر است به خانه تکانی داروها هم توجه شود.

استفاده از از داروهای بدون نسخه پزشک

دکتر بهروز در خصوص ذخیره سازی بی مورد دارو در منزل هم تصریح کرد: عوامل زیادی وجود دارد که داروها در خانه های ایرانی به مدت طولانی ذخیره می شود.

کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول در همین ارتباط اضافه کرد: یکی از عوامل ذخیره سازی دارو در خانه این است که مردم برای هر بیماری از جمله سردرد و سرماخوردگی از داروهای بدون نسخه پزشک به وفور استفاده می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود توصیه هایی را برای خانواده بیان کرد و گفت: بیش از 70 تا 80 درصد موارد سرماخوردگی ها ویروسی است و اصلا نباید برای آنها دارویی مصرف شود.

یکی از عوامل مسمومیت شایع در کشور

دکتر بهروز در ادامه برخی از عواقب داروهای شیمیایی در خانه را برشمرد و تاکید کرد: اگر داروها به مدت طولانی در خانه باقی بمانند ممکن است به طور سهوی یا اشتباهی از سوی افراد خانواده به ویژه کودکان مصرف شده و باعث مسمومیت شود.

کارشناس دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول یادآور شد: نگهداری دارو در منزل خطرناک است و یکی از عوامل مسمومیت شایع در کشور به شمار می رود که سالیانه تعدادی از هموطنانمان را به دام مرگ می کشاند.

وی در پایان سخنان خود عنوان کرد: از هموطنان تقاضا می شود به منظور جلوگیری از مسمومیت ها از نگهداری بی مورد داروها در منزل خودداری کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95350

مطالب مرتبط :
داروخانه

معاون دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد

تامین داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی در داروخانه های دزفول

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول از تامین تامین داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی در داروخانه های این شهر خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب