استاد بخش اقتصاد دانشگاه شیراز،

نبودحاکمیت قانون، بزرگ‌ترین مانع تولید در کشور/ اتحاد سه قوه باعث رشد اقتصاد ایران خواهد شد

حاکمیت قانون یک ساختار حقوقی است که منجر به ارتقاء کارایی اقتصادی سازوکار بازار می‌شود، لازم است در این تعریف ساده به سه اصطلاح ساختار حقوقی، سازوکار بازار و کارایی اقتصادی توجه شود ساختار حقوقی به شیوه سازمان‌دهی اجزای نظام حقوقی کشور مربوط می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1400 هجری شمسی، سال جدید را سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند.

 

علی حسین صمدی، استاد بخش اقتصاد دانشگاه شیراز نبود حاکمیت قانون را بزرگ‌ترین مانع تولید در کشور دانست و افزود: توسط حاکمیت (به معنای سه قوه مقننه، مجریه و قضاییه) در اقتصاد ایران هرآنچه در سال 1387 انجام داده شد، به نوآوری و شکوفایی ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1388 انجام داده شد، به اصلاح الگوی مصرف ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1389 انجام داده شد، به همت مضاعف، کار مضاعف ارتباط داده شد.

وی در ادامه افزود: هرآنچه در سال 1390 انجام داده شد، به جهاد اقتصادی ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1391 انجام داده شد، به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1392 انجام داده شد، به حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1393 انجام داده شد، به اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1394 انجام داده شد، به دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی ارتباط داده شد.

صمدی در ادامه گفت: هرآنچه در سال 1395 انجام داده شد، به اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1396 انجام داده شد، به اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1397 انجام داده شد، به حمایت از تولیدات ایرانی ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1398 انجام داده شد، به رونق تولید ارتباط داده شد و هرآنچه در سال 1399 انجام داده شد، به جهش تولید ارتباط داده شد و ازقرارمعلوم، هرآنچه در سال 1400 قرار است انجام گیرد، به پشتیبانی‌ها و مانع زدایی هم ارتباط داده خواهد شد (امید که این‌گونه نباشد).

استاد بخش اقتصاد دانشگاه شیراز با اشاره به شعار سال‌های گذشته اظهار داشت: هیچ‌گاه کسی از خود نپرسید که این کارهایی که صورت گرفت جزو وظایف ذاتی‌شان بود، یا فراتر از آن و در راستای شعار سال؟ اگر مدیریت جهادی در راستای جهاد اقتصادی داشته‌اند و همت و کار مضاعف کرده‌اند و حماسه‌های اقتصادی و سیاسی آفریدند یا اینکه اگر تفکری نوآورانه و در راستای شکوفایی اقتصادی داشتند و از سرمایه و تولیدات ایرانی حمایت کردند یا اگر الگوی مصرف را اصلاح کردند و به تولید ملی ابتدا رونق و سپس جهش دادند وضعیت موجود اقتصادی (تورم شتابان، بیکاری گسترده، رکود عمیق، کسری بودجه مزمن، کاهش شدید ارزش پول ملی و ...) این‌گونه نبود و حاصل این‌همه تلاش چیز دیگری بود.

وی افزود: هرچند نباید منکر زحمات و تلاش‌های حاکمیت در چهار دهه گذشته شد، اما نباید تفاوت اساسی در مدیریت دوره‌های گذشته نیز احساس کرد و عمده‌ترین عامل تداوم این مشکلات را می‌توان به تداوم نبود حاکمیت قانون در کشور نسبت داد.

حاکمیت قانون چیست؟

صمدی گفت: حاکمیت قانون یکی از اصول بسیار مهم حکمرانی خوب است. حاکمیت قانون یک ساختار حقوقی است که منجر به ارتقاء کارایی اقتصادی سازوکار بازار می‌شود، لازم است در این تعریف ساده به سه اصطلاح ساختار حقوقی، سازوکار بازار و کارایی اقتصادی توجه شود ساختار حقوقی به شیوه سازمان‌دهی اجزای نظام حقوقی کشور مربوط می‌شود.

وی افزود: بازار مکانی است که در آن مبادلات اقتصادی صورت می‌گیرد و شامل زیرمجموعه‌های خریدار، فروشنده و حاکمیت (در ایران به معنای سه قوه) است. این مبادلات و ارتباطات از طریق سازوکار بازار صورت می‌گیرد. کارایی اقتصادی نیز به دنبال ارتباط دادن نهاده‌ها و ستانده‌ها در فرایند تولید است.

استاد بخش اقتصاد دانشگاه شیراز با بیان وظیفه حاکمیت تصریح کرد: ارائه یک ساختار حقوقی مناسب (توسط قوه مقننه و قضاییه برای تصویب و نظارت بر اجرای قوانین) در جهت حصول کارایی اقتصادی (ناشی از اجرای قوانین مصوب توسط قوه مجریه) است. چنین ساختاری در اقتصاد ایران وجود ندارد. گاهی اوقات چنین قوانینی وجود دارند، اما اجرا نمی‌شوند. این نیز جنبه دیگری از نبود حاکمیت قانون است.

وی افزود: برای تقویت تولید، اول به تقویت حاکمیت قانون نیاز داریم. لازمه این کار، پشتیبانی‌های حاکمیت (سران سه قوه) از کارشناسان حقوقی و اقتصادی برای ایجاد تحول اساسی در ساختار حقوقی ایران است. در این صورت است که موانع موجود در فضای کسب‌وکار و موانع بر سر راه اجرای قوانین موجود از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:سیده معصومه حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95405

مطالب مرتبط :
تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، احساس دلگرمی و حرکت جدید تولید کننده است

معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان گفت:

تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، دلگرمی تولید کننده و حرکت جدید است

بیژن شمس معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ گفت:. تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، احساس دلگرمی و حرکت جدید تولید کننده است.

ب

تحقق شعار سال ۱۴۰۰ با توجه ویژه به صنعت گردشگری در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور

سعید زحمتکشان گفت: در سال‌های اخیر، تولید کلیدواژه شده که علاوه بر تکرار آن در عنوان و محتوای شعار های سالیانه در سخنرانی‌ها، سیاست‌ها، رویکردها و سایر بسترهای فکری تصمیم سازی و تصمیم گیری نیز مدنظر قرار گرفته شده است.

شعار سال

ترنم عیدانه؛ نامگذاری سال‌ها/ نقشه راه را شعاری نکنیم و اقدامات عالمانه داشته باشیم

برخی فلسفه این نامگذاری‌ها را جلب توجه مردم و مسوولان به یک ارزش و یا نقیصه و مشکل می‌دانند که با توجه به اِشراف رهبر معظم انقلاب نسبت به مسائل کلان کشور و همچنین دوراندیشی منحصر به فرد ایشان، بر روی آن تاکید می‌ورزند و آحاد مردم و مسوولان را دعوت به اهتمام و تمرکز بر روی آن امور می‌کنند.

کلزا - زراعت، فیزیولوژی، کنترل علف های هرز و مبارزه با آفات و بیماری‌ها

گزاررش//

اهمیت تولید کلزا بر اقتصاد کشور/ تولید بیش از ۴ تن کلزا در هر هکتار از اراضی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد

کلزا گیاهی است که بیشتر برای تولید روغن از آن استفاده می‌شود هدف اصلی از ورود بذر کلزا به کشور و کاشت آن تولید روغن است.

سال جهش تولید

منتخب مردم شهرستان های فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین در گفتگو با علم و فناوری عنوان کرد:

اقتصاد مقاومتی؛ شاه کلید حل مسائل اقتصادی کشور/ نقش مهم سه قوه در تحقق شعار جهش تولید/ مهمترین عامل درجهش ناگهانی تولید؛ استفاده از ظرفیتهای مغفول

در گفتگویی تفصیلی با محمدمهدی فروردین، منتخب مردم شهرستان های فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین به ابعاد مختلف شعار سال با عنوان جهش تولید پرداختیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب