توسط عضو هیات علمی دانشگاه کاشان محقق شد؛

ثبت اختراع بین المللی "حلال آمینی همه‌کاره" دانشمند ایرانی در مرکز ثبت اختراعات آمریکا

پرفسور جواد صفایی قمی عضو هیات علمی دانشگاه کاشان به همراه دانش آموخته دکترا این دانشگاه منصوره نادری، برای اولین بار در جهان موفق به تولید۲-(۲-آمینو اتوکسی) اتانول یک حلال آمینی همه‌کاره شد. نتیجه این پژوهش، در مرکر ثبت اختراع آمریکا به چاپ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، پرفسور جواد صفایی قمی عضو هیات علمی دانشگاه کاشان به همراه دانش آموخته دکترا این دانشگاه منصوره نادری، برای اولین بار در جهان موفق به تولید2-(2-آمینو اتوکسی) اتانول یک حلال آمینی همه‌کاره شد. نتیجه این پژوهش، در مرکر ثبت اختراع آمریکا با شماره Pub.No: US2021/0040029 A1. در تاریخ    Pub.Date: Feb.11,2021 به چاپ رسیده است.

صفایی قمی،در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که 2-(2-آمینو اتوکسی) اتانول در واقع یک حلال آمینی همه‌کاره می‌باشد. گفت: 2-(2-آمینو اتوکسی) اتانول در صنعت نفت در قسمت تصفیه گاز برای حذف هیدروژن سولفید، کربن دی‌اکسید و کربونیل سولفیدها به­ کار می‌رود.

 

وی با بیان این که 2-(2-آمینو اتوکسی) اتانول به‌عنوان یک حلال منتخب برای بازیابی ترکیب­های آروماتیک از جریان­های نفتی در صنعت نفت نیز استفاده می‌شود، افزود: این ترکیب برای تهیه عامل‌های مرطوب‌کننده، تثبیت کننده‌های فوم و امولسیفایرها و موارد دیگری نیز کاربرد دارد.

صفایی قمی در ادامه با اشاره به این که روش‌های سنتز متنوعی با استفاده از کاتالیزگرهای همگن و ناهمگن مختلف، تحت شرایط گوناگون گزارش ‌شده است، تصریح کرد: از معایب روش‌های موجود انجام واکنش در شرایط سخت و خطرآفرین دما و فشار بالا و تولید محصول­های جانبی می­باشد که باعث کاهش راندمان می­ شود.

مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه کاشان، اظهار کرد: در این پژوهش، از یک سنتز جامع 3 مرحله‌ای برای تهیه 2-(2-آمینو اتوکسی) اتانول استفاده ‌شده است که این مراحل شامل تهیه 4-توسیل اکسی 3-اکساپنتانول از دی اتیلن گلیکول، سپس استفاده از سنتز گابریل برای تبدیل آن به 2- (2-فتال ایمیدو اتوکسی) اتانول و در نهایت تهیه 2-(2-آمینو اتوکسی) اتانول است.

پرفسور صفایی قمی، تصریح کرد: استفاده از سنتز گابریل برای تهیه 2-(2-آمینو اتوکسی) اتانول برای اولین بار در جهان در این گزارش ارائه ‌شده است.

                                                                   

استاد تمام دانشکده شیمی دانشگاه کاشان، اعلام کرد: نتیجه این پژوهش، در مرکز ثبت اختراع  آمریکا با شمارهPub.No: US2021/0040029 A1. در تاریخ   Pub.Date: Feb.11,2021به چاپ رسیده است.

 

این طرح جزو لیست پیشنهادی بود که پالایشگاه به دانشگاه اعلام کرد

عضو هیات علمی دانشگاه کاشان با تصریح این که این طرح جزو لیست پیشنهادی بود که پالایشگاه به دانشگاه اعلام کرد، گفت: حلال مورد نیاز پالایشگاه است که ما توانستیم روش جدیدی را برای سنتز این حلال ایجاد کنیم، حلال با نام تجاری دی گلیکول آمین DGA، حلالی است که برای شیرین کردن نفت خام استفاده می‌شود از این جهت مورد نیاز پالایشگاه است، که انشاالله امیدواریم این طرح بتواند مورد استفاده قرار گیرد و بتوانیم قراردادی را با پالایشگاه ببندیم.

 

بیشتربخوانید:

«لومتادون» دستاورد دانشمند ایرانی در مرکز ثبت اختراعات آمریکا به چاپ رسید

 

پرفسور جواد صفایی قمی به همراه دانش آموخته دکترا این دانشگاه منصوره نادری، موفق به تولید لومتادون (فرم خالص انانتیومر متادون) یک ماده مخدر سنتزی نیزه شده که نتیجه این پژوهش هم در مرکز ثبت اختراع آمریکا با شماره Pub.No: US2020/0277250A1. در تاریخ Pub.Date: Sep.3,2020به چاپ رسیده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 95407

مطالب مرتبط :
 تشریح مقدمات و اقدامات مهم دانشگاه کاشان در تحقق شعار سال

توسط رئیس دانشگاه کاشان؛

تشریح مقدمات و اقدامات مهم دانشگاه کاشان در تحقق شعار سال

رئیس دانشگاه کاشان در دیدار با محمد باقری رئیس سازمان بسیج اساتید استان اصفهان و اعضای این سازمان و غلامرضا حسنی مقدم مسئول بسیج اساتید منطقه کاشان مقدمات و اقدامات مهم دانشگاه کاشان در تحقق شعار سال را تشریح کرد.

دستگاه تصویربرداری از کل بدن در کشور ساخته شد.

دستگاه تصویربرداری از کل بدن در کشور ساخته شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه تصویربرداری از کل بدن شدند که تا پایان سال مجوز تولید انبوه آن اخذ می شود

۱

مخترع کرمانشاهی مطرح کرد:

تغییر رویکرد در مدیریت پارک های علم و فن آوری

علیرضا سعیدی، با برگزاری انتخابات درون سازمانی در پارک های علم و فن آوری و تغییر رویکرد در ساختار مدیریتی آنها، اداره این مجموعه ها به دستان توانمند تحصیل کردگان دانشگاهی و نخبگان خواهد افتاد.

مرادی

گفتگوی علم و فناوری با جوان نخبه و مخترع کرمانشاهی؛

مخترع بسیجی با ۱۲ اختراع شاخص: آوازه نام ایران را در جهان طنین‌انداز خواهم کرد

مهندس جوان و مبتکر کرمانشاهی که ۱۲ اختراع شاخص را در کارنامه درخشان خود دارد، می‌گوید: همچنان سعی می‌کنم اختراعات علمی خود را ادامه داده تا آوازه نام ایران را در جهان طنین‌انداز کنم.

بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کروناویروس (کووید ۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان؛

بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم

حمید رضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کروناویروس (کووید ۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم با طیب خاطر به اقصی نقاط ایران، که در آینده نزدیک همه‌ی ایران قرمز می‌شود.

آژانس بهداشتی آمریکا

آژانس بهداشتی آمریکا "نگرانی" را درباره دادههای آزمایش واکسن آسترازنکا افزایش می‌دهد

یک آژانس دولتی ایالات متحده امروز سه شنبه این نگرانی را مطرح کرد که ممکن است آسترازنکا اطلاعات مربوط به داروی تاریخ گذشته را در اطلاعات ارائه شده در آزمایشات ایالات متحده برای واکسن کووید۱۹ خود ارائه دهد.

پارچه

تبدیل پلاستیک های زائد به لباس های دوستدار محیط زیست

مهندسان MIT کاربرد جدیدی را برای یک پلاستیک معمول پیدا کرده اند، که قادر به چرخاندن پلی اتیلن به پارچه ای است که می تواند با اجازه دادن به تبخیر گرما و تبخیر رطوبت، فرد را به طور منفعل خنک کند. این کشف می تواند کیسه های پلاستیکی زائد را به لباس ورزشی تبدیل کند


سلول درمانی سکته مغزی به کمک سلول پوست،۹۰٪ عملکرد را بازیابی می‌کند

محققان گزارش کردند:

سلول درمانی سکته مغزی به کمک سلول پوست، ۹۰٪ عملکرد را بازیابی می‌کند

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه وکسنر اوهایو، فناوری را توسعه داده‌اند که می‌تواند سلول‌های پوست را "دوباره آموزش" دهد تا به ترمیم بافت آسیب دیده مغز کمک کند. آنها در آزمایشات، موش‌های مبتلا به سکته مغزی که از طریق سلول‌های داخل جمجمه تزریق می‌شوند، گزارش کردند: تقریباً تمام عملکرد حرکتی خود را بازیابی می‌کنند و نواحی آسیب دیده مغز را ترمیم می‌کنند.

اختراع طلق تنظیف عینک توسط نوجوان بیرجندی/ نوجوانان ایران اسلامی موجب اقتدار کشور در سطح دنیا هستند

نوجوان نخبه بیرجندی:

نوجوانان ایران اسلامی موجب اقتدار کشور در سطح دنیا هستند

ریاحی گفت: نوجوانان ایران اسلامی موجب اقتدار و عزت ملی کشور در دنیا هستند.

عصاره قاصدک کروناویروس جدید با پنج جهش سنبله را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند

محققان گزارش کردند:

عصاره قاصدک انواع کروناویروس جدید را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند

محققان در یک مطالعه جدید هیجان انگیز گزارش کردند:عصاره قاصدک کروناویروس جدید با پنج جهش سنبله را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب