افتخاری دیگری برای ایران؛

بومی‌سازی قطعات ابزار دقیق شرکت پایانه‌های نفتی ایران

یکی از جوانان نخبه و توانمند ایرانی موفق شده است قطعات مورد نیاز در شرکت پایانه‌های نفتی را بومی‌سازی کند و در این صنعت استراتژیک به خودکفایی برسیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر، با توجه به شعار سال 99 یعنی جهش تولید و شعار سال جدید «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» کارشناسان توانمند این مرز و بوم، دنبال‌کننده منویات رهبر معظم انقلاب بوده و حماسه‌های عظیمی در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی آفریدند.

با توجه به اهمیت صنعت نفت و گاز که بخش مهمی از درآمد بودجه کشور را تأمین می‌کند، ابزارها و صنایع این صنعت از باارزش‌ترین آلات هستند که بومی‌سازی آن‌ها هم به نفع اقتصاد کشور و هم قیمتی برای سیاست خارجه ما است.

با این‌همه جوانان نخبه و توانمند ایرانی در این زمینه هم ورود کرده و به دست به بومی‌سازی قطعات این صنعت استراتژیک زده‌اند.

یکی از این جوانان نخبه مهدی خوش‌رو کارشناس واحد ابزار دقیق شرکت پایانه‌های نفتی شهر خارگ است که با احساس مسئولیت‌پذیری پا به این عرصه گذاشته و مسبب خودکفایی شده است.

مهدی خوش‌رو گفت: با توجه به شرایط خاص منطقه به لحاظ استراتژیک و اهمیت صادرات نفت برای کشورمان ایران و وجود تحریم‌های ناجوانمردانه امکان تأمین یک سری از قطعات ابزار دقیقی برای این شرکت از خارج کشور میسر نبود.

کارشناس واحد ابزار دقیق شرکت پایانه‌های نفتی ایران توضیح داد: با توجه به اهمیت موضوع، تأکید و حمایت مدیرت ارشد سازمان امکان همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی فراهم بگونه ای که قسمت مهمی از نیاز این امور به قطعات مرتفع شد.

نمونه قطعات ابزار دقیق ساخت داخل توسط شرکت‌های دانش‌بنیان:

  1. کارت شبکه مربوط به عملگرهای  IQ که ساخت کشور انگلستان بودند این کارت هم‌اکنون توسط شرکت پردیسان (اصفهان) ساخته شده است و در سرویس می‌باشد.

 

 

۲. مادربورد (برد اصلی) عملگر IQ که ساخت کشور انگلستان بودند این کارت هم‌اکنون توسط شرکت ریزپردازنده شریف ساخته شده است و هم اکنون در سرویس می‌باشد.

۳. کارت نمایشگر مربوط به عملگرهای IQ که ساخت کشور انگلستان بودند این کارت توسط شرکت پردیسان ساخته شده است و هم اکنون در سرویس می‌باشد.

۴.درب عملگرهای قدیمی رو تورک که این درب به طور کامل ساخته و تحویل شرکت پایانه‌ها قرار گرفت.

 

 

 

 

۵. ساخت کامل عملگرهای برقی که شرکت را از خرید این تجهیز بی‌نیاز کرد این تجهیز توسط شرکت نگرش رایانه ساخته و تحویل این امور گردید.

 

 

سال جهش تولید به پایان رسید و با توجه به کم‌وکاستی‌های موجود اما اتفاق‌های میمونی را جوانان ایرانی رقم زدند.

خودکفایی رمز موفقیت و مصون ماندن از دست‌اندازی بیگانگان است، جوانان نخبه این کشور در رأس حل این مسئله هستند که بایستی با حمایت‌های مادی و معنوی مسئولین چشم‌انداز ایران را پررنگ‌تر از روز گذشته ترسیم کنیم.

 

پایان پیام/

خبرنگار: سینا ناجی

 

زمان انتشار: یکشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95437

مطالب مرتبط :
سردار اکبری

کارجهادی؛ عامل سرپا نگه داشتن کارخانه ها/ اجازه ندهید در بحث تولیدات داخلی کارشکنی شود

فرمانده سپاه حضرت قمر بنی هاشم (ع) چهارمحال و بختیاری گفت: یک کارخانه برای اینکه سرپا باشد نیاز به کارجهادی و تلاش شبانه روزی دارد و این میسر نمی شود مگر با با فرماندهان صنعت و تولید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب