نقش اساسی ریاضیات در خوش نویسی

مسوول انجمن خوشنویسی سازمان بسیج هنرمندان استان فارس گفت: در آماده سازی یک قطعه هنری اندازه گیری و محاسبات ریاضی و هندسه حرف اول را می زند . از نوشتن حروف و کلمات گرفته تا قطعه سازی و پاسپورتو و قاب کردن اثر همه براساس محاسبات ریاضی و هندسه انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، دارای بیش از بیست مقام برتر کشوری و حدود یکصد مقام برتر منطقه ای و استانی در جشنواره های خوشنویسی می باشد، داوری بخش خوشنویسی مسابقات پرسش مهر ریاست جمهوری‌اسلامی بوده، از کاتبان مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران و عضو گروه هنری هیات فرهنگی مذهبی انصار اباعبدالله الحسین(ع) نی ریزی های مقیم شیراز می باشد. سابقه همکاری در ترسیم گروهی تابلوهای عاشورایی در دهه محرم را دارد، مدرس خوشنویسی در مراکز هنری، فرهنگسرا، مدارس شیراز و دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج نیز از دیگر سوابق وی می باشد. کتابت خطبه غدیر در کتاب برکرانه غدیر به سفارش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس. دبیر هنری جشنواره استانی ترسیم نور سازمان بسیج هنرمندان استان فارس و دبیر برگزاری جشنواره استانی خوشنویسی مشق مقاومت را نیز در کارنامه دارد. اینها بخشی از سوابق ارزنده و درخشان سرکارخانم مریم همایونی بود که از نظر گذراندیم و در ادامه به گفت وگو با وی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید:::

مسوول انجمن خوشنویسی سازمان  بسیج هنرمندان استان فارس به خبرنگار علم و فناوری گفت: خوشنویسی استان فارس  از حیث علاقه مندان، هنرجویان و فارغ التحصیلان در سطح کشور دارای معدلی نسبتا خوب است.

وی ادامه داد: از نظر سابقه و پیشینه تاریخی و قدمت نیز فارس دارای موقعیت ممتاز و برجسته در سطح کشور  می باشد.

بازرس انجمن خوشنویسان شیراز همچنین گفت: متاسفانه از نظر برگزاری منظم جشنواره های خوشنویسی سالانه در سالهای گذشته می توان گفت که از برخی استان های دیگر عقب افتاده و تحرک کمی نشان داده است که همت و سرمایه گذاری مسئولین  امر را می طلبد.

وی درخصوص ایجاد یک اثر هنری در زمینه خوشنویسی عنوان کرد: در آماده سازی یک قطعه هنری اندازه گیری و محاسبات ریاضی و هندسه حرف اول را می زند . از نوشتن حروف و کلمات گرفته تا قطعه سازی و پاسپورتو و قاب کردن اثر همه براساس محاسبات ریاضی و هندسه انجام می شود.

عضو مجمع بدوی انجمن خوشنویسان ایران پیرامون افتخار کتابت قرآن کریم و خطبه غدیر بیان داشت: خوشنویسی هنری اصیل ، نجیب و اسلامی است که با گذشت زمان دستخوش انحراف نشده است و بالاترین افتخار این هنر مقدس کتابت قرآن کریم است .

وی اضافه کرد: نوشتن آیات قرآن و ادعیه آرامش خاصی به انسان می بخشید که در قالب کلمات قابل بیان و توصیف نمی باشد. این آرامش روحی و صبر و حوصله که هنرمند با آن قرین بوده قطعا در زندگی روزمره ثاتیرات مثبتی دارد که در اخلاق و رفتار هنرمند نمایان است.

مریم همایونی در ادامه به جشنواره مشق عشق پرداخت و گفت: در این جشنواره ۱۲۰ اثر خوشنویسی از ۷۵ هنرمند خوشنویس استان فارس در رشته های نسخ، شکسته نستعلیق و ثلث به دبیرخانه جشنواره تحویل گردید که ۱۳ هنرمند رتبه برتر شناخته شدند.

وی درخصوص علاقمندی و توفیقات حاصل شده در رشته هنری خوشنویسی عنوان کرد: لطف خداوند متعال علاقه، صبر، حوصله و پشتکار خودم و همچنین حمایت های بی دریغ والدین خوبم و تشویق ها و راهنمایی های استاتید بزرگوارم باعث شد که به موفقیت در این راه نائل شوم .

داور بخش خوشنویسی مسابقات پرسش مهر ریاست جمهوری ‌اسلامی بهترین خاطره خود را دیدن پیشرفت و موفقیت هنرجوها و تولید اثر هنری و کسب مقام توسط هنرجویانش می داند.

وی در پایان خطاب به مسئولین و متولیان اظهار داشت: از مسئولین محترم تقاضا دارم از کارشناسان اهل فن و مختصتص در تمام زمینه ها استفاده کنند و سلیقه های فردی و تعصبات بیجا را در تصیم گیری ها کنار گذاشته و انصاف و عدالت در تمام امور را سرلوحه خود قرار دهند .

 

گفت وگو از احسان ایوبی

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 95441

مطالب مرتبط :
خانه هوشمند

حرف‌هایی که یک شرکت دانش بنیان استان فارسی در عرصه هوشمندسازی دارد

یک شرکت دانش بنیان در شیراز توانسته با حضور جمعی از جوانان متخصص و متعهد به موفقیت های بسیار خوبی در عرصه هوشمندسازی منازل دست یابد.

ایده

ایده صنعتی بسیجی عشایری استان فارس

یک بسیجی مخترع عشایری گفت: درخواست دارم از کلیه مسئولین که از مخترعین، مبتکرین و کارآفرینان شهرستان بیشتر حمایت داشته باشند. ایده های بسیاری در شهرستان ها نهفته است که درصورت وجود امکانات و تجهیزات می تواند شکوفا شود.

نظام

نظام رتبه بندی تایمز اعلام کرد؛

رشد ۴۰ درصدی مراکز علمی ایران در رشته آمار و ریاضیات / دانشگاه بابل نوشیروانی برترین دانشگاه ایران انتخاب شد+جدول

نظام رتبه بندی تایمز، در جدیدترین بررسی خود، بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته آمار و ریاضیات را در سال ۲۰۲۰ معرفی کرده که خوشبختانه دانشگاه های کشورمان نیز در این رتبه بندی با رشد قابل توجهی همراه بوده است .

گنجینه ادبیات فارسی

دبیر ادبیات پژوهش سرای شهید شهریاری اصفهان تشریح کرد؛

۸ راه برای زنده نگه داشتن ادبیات فارسی

کارشناسان معتقدند ادبیات فارسی بسیار غنی و بی نظیری داریم، و بواسطه راهکارهایی می توان آن را در جامعه و زندگی مردم جاری کرد، با این حال آنچه انجام گرفته بسیار مختصر بوده و می توان گفت این حوزه مورد بی مهری قرار گرفته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب