عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین/کودک را به سکوت وادار نکنید

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران بر ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، یکی از مشکلاتی که خانواده ها در سال های آغازین زندگی کودک خود با آن مواجه حرف زدن یا لکنت زبان فرزند است.

از کودک در حرف زدن دچار مشکل باشد علایم و نشانه هایی دارد که می توان با توجه کردن به آنها مشکل را پیدا کرد و به حل و برطرف کردن آن پرداخت.

به رفتار کودک خود دقت کنید

در همین ارتباط مریم تشویقی مشاور، روانشناس کودک و نوجوان و عضو سازمان نظام روانشناسی ایران توضیحاتی برای همه هموطنان به ویژه پدرها و مادرها بیان کرد.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران با اشاره به نشانه های وجود مشکل احتمالی در حرف زدن کودک اظهار کرد: اگر شما نگران گفتار و تکلم کودک خود هستید، به نکاتی که با توجه به آنها می توانید بفهمید فرزندتان مشکل دارد یا خیر دقت کنید.

وی در توضیح سخنان خود بیان کرد: در این زمینه باید به رفتار کودک خود دقت کنید و  عدم پاسخ کودک به صداها یا ناتوانی در ایجاد صدا و ناتوانی در رساندن دقیق منظور را بررسی کنید.

توجه به واکنش های کودک

تشویقی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه توصیه هایی برای پدر و مادرها عنوان کرد: اگر در کودک 12 تا 24 ماهه خود چند مورد را دیدید حتما باید آنها را پیگیری کنید و پشت گوش نیندازید.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در همین ارتباط یادآور شد: اگر کودک شما تا 12 ماهگی از اشاره و ادا مثل تکان دادن دست در هنگام خداحافظی استفاده نمی کند حتما باید این مسئله را بررسی کنید.

وی اضافه کرد: اگر کودک شما تا 18 ماهگی به جای به کارگیری کلمات در ارتباط با دیگران از ایماء و اشاره استفاده می کند نیز باید این موضوع بررسی شود.

فهم درخواست های کلامی ساده

تشویقی در تکمیل سخنان خود گفت: اگر کودک شما تا 18 ماهگی قادر به تقلید صدا نیست. اگر کودک شما قادر به فهم درخواست های کلامی ساده و انجام آنها نیست این موضوعات را مورد بررسی قرار دهید و پشت گوش نیندازید.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کودکانی که قبل از 12 ماهگی، به صداها عکس العمل نشان نمی دهند ممکن است دچار مشکلات شنوایی باشند.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در پایان توصیه های خود برای پدر و مادرها تصریح کرد: وادار کردن کودک به سکوت، زمانی که تمایل به صحبت کردن دارد، باعث شکل ‌گیری عواطف منفی می‌ شود و حتی ممکن است او را دچار لکنت زبان کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95443

مطالب مرتبط :
۱۲۳

محققان مینه سوتا گزارش کردند:

رشد دریچه‌های ‌قلب آزمایشگاهی در گیرنده محقق شد/ روزنه امیدی برای هزاران کودک با نقص مادرزادی قلب

یک مطالعه جدید و پیشگامانه به سرپرستی محققان شهرهای دوقلوی مینه سوتا از دانشکده علوم و مهندسی و دانشکده پزشکی برای اولین بار نشان می‌دهد که دریچه‌های قلب آزمایشگاهی ایجاد شده در بره‌های جوان برای مدت یک سال قادر به رشد در گیرنده هستند.

کودک و نوجوان

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

تفاوت کمرویی کودکان و اضطراب اجتماعی/آیا کمرو بودن کودک ارثی است؟

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران به بیان تفاوت تفاوت کمرویی کودکان و اضطراب اجتماعی پرداخت.

کلاس آنلاین

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

چگونگی کاهش استرس فرزندان در زمان برگزاری کلاس های آنلاین/مزایای آموزش مجازی برای کودک بیان شود

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطالبی را درباره چگونگی کاهش استرس فرزندان در زمان برگزاری کلاس های آنلاین بیان کرد.

عاشورا

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

چگونگی آشنا کردن کودکان با واقعه عاشورا/خواندن کتاب و شرکت در محافل سوگواری از مهمترین روش ها است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: یکی از اقدامات مهم والدین در زمینه آموزش واقعه کربلا و عاشورا به فرزندانشان، این است که آرام آرام و گام به گام فرزندان را با این مسئله آشنا کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب