سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان گفت:

آموزش تاب‌آوری، طلاق و از هم گسیختگی خانواده‌ها را کاهش می‌دهد/ ضرورت درس مهارت‌های زندگی در مدرسه و دانشگاه

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، گفت: تقویت تاب آوری و آموزش مهارت‌های آن به افراد، از عوامل موثر در افزایش استحکام خانواده‌ها و کاهش پدیده طلاق در جامعه است، درس مهارت‌های زندگی در مدارس و دانشگاه ضرورت دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، گفت: تقویت تاب آوری و آموزش مهارت‌های آن به افراد، از عوامل موثر در افزایش استحکام خانواده‌ها و کاهش پدیده طلاق در جامعه است،درس مهارت‌های زندگی در مدارس و دانشگاه ضرورت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، تاب‌آوری را مجموعه مهارت‌هایی برای مواجهه صحیح با شرایط دشوار زندگی، حفظ آرامش درونی و کسب سازگاری مناسب با مسائل و مشکلات موجود در  پیرامون خود، برشمرد و افزود: امروزه خانواده‌های ایرانی با مسائل متعددی اعم از افزایش تورم و کاهش قدرت خرید، بیکاری، مصرف‌گرایی و افزایش سطح توقعات در بعد اقتصادی و فردگرایی، استقلال طلبی و آزادی خواهی‌های افراطی در بعد روانی و اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند که تقویت مهارت تاب‌آوری به حل و فصل درست این مسائل کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از تعارضات زناشویی ناشی از عدم مدیریت صحیح هیجانات و برخوردهای شتاب‌زده و افراطی در مواجهه با مشکلات خانوادگی است، تصریح کرد: افراد تاب‌آور، درک درست‌تری از هیجان‌های خود دارند و در هنگام بروز احساساتی نظیر خشم و برانگیختگی عصبی یا ناکامی، شکست و سرخوردگی، به جای برون‌ریزی یکباره هیجانات خود و ایجاد مشاجره با همسر و فرزندان، تحمل و بردباری به خرج داده و پس از کسب آرامش درونی، به بررسی دقیق مشکل و پیدا کردن راه حل‌های منطقی برای آن می‌پردازند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آموختن مهارت حل مساله را یکی از عناصر مهم تاب‌آوری دانست و خاطرنشان کرد: همه زوجین در سال‌های زندگی مشترک با مسائل و مشکلات گوناگونی مواجه می‌شوند اما برخی با اتخاذ شیوه صحیح حل مساله، به واکاوی مشکل، یافتن راه حل‌های منطقی و رفع و رجوع مساله می‌پردازند و برخی دیگر با واکنش‌های تند و هیجان‌زده، به سرعت، به سمت متارکه و جدایی پیش می‌روند.

این متخصص پزشکی اجتماعی، گفتگو، همدلی و ایجاد روابط اجتماعی گسترده را از دیگر مهارت‌های مهم تاب‌آوری عنوان کرد  و اظهار داشت: افراد برخوردار از مهارت تاب‌آوری، در هنگام مواجهه با مشکلات شغلی، اجتماعی و خانوادگی، در وحله نخست، به گفتگو با طرف مقابل اعم از همسر، کارفرما، دوست پرداخته و درصدد حل تعارضات پیش آمده و بهبود روابط بین فردی برمی‌آیند و در مرتبه بعد، چنانچه به کمک دیگران نیاز باشد، ضمن برقراری ارتباط صمیمانه با نزدیکان خود یا متخصصین امر، از آنها درخواست مشورت و همفکری می‌کنند، از این رو با اتکا به اندیشه و تجارب دیگران، مشکلات پیش‌آمده را به راحتی رفع و رجوع می‌کنند.

امینی، اعتماد به نفس بالا و دارا بودن هویت مستحکم را یکی از عوامل موثر در افزایش تاب‌آوری ذکر کرد و افزود: افرادی که از اعتماد به نفس بالا و هویت استواری برخوردارند، در هنگام رویارویی با مسائل زندگی، احساس ضعف و ناتوانی نمی‌کنند بلکه با تکیه بر تجارب و توانایی‌های خود، به جای یاس و افسردگی، به مقابله با شرایط پیش‌آمده و از میان برداشتن موانع می‌پردازند.

وی ادامه داد: افراد دارای هویت مستحکم همچنین، خود را حق به جانب و مبرا از خطا و اشتباه نمی‌دانند و در هنگام بروز تنش‌های بین فردی در زندگی مشترک یا محیط‌های شغلی، به سادگی اشتباه خود را پذیرفته و فضا را به سمت صمیمیت و وفاق بیشتر پیش می‌برند.

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان، فرافکنی، غفلت از خود و ربط دادن مشکلات به عوامل بیرونی را از جمله رفتارهای نابالغانه در مواجهه با مسائل زناشویی ذکر نمود و تصریح کرد: افراد فاقد مهارت‌تاب آوری در هنگام مواجهه با مشکلات، موضوع را از محیط خانه فراتر برده و والدین و خواهر و برادرهای خود و همسرشان را نیز درگیر مساله می‌کنند که این امر، جایگاه و شانیت آنها را تنزل داده و زمینه را برای دخالت‌های مستمر دیگران فراهم می‌کند.

وی تحلیل درست از مسائل و پرهیز از اغراق و فاجعه‌سازی را عاملی مهم در حفظ زندگی مشترک و رسیدن به آرامش و تفاهم ذکر نمود و خاطرنشان کرد: تقویت تاب‌آوری موجب می‌شود افراد به جای اغراق در تحلیل مشکلات که حاصل آن، مواجه شدن با احساس ضعف، اضطراب و ناتوانی است، به مشکلات پیش‌آمده به عنوان یک فرصت برای کسب تجارب جدید نگاه کنند و مهارت‌های خود را در رویارویی با مسائل، به شدت افزایش دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، توکل، خوش‌بینی و معنویت را از دیگر عوامل موثر در تاب‌آوری و سازگاری بهتر با مشکلات زندگی برشمرد و تاکید کرد: امید به بهبود شرایط، اتکا بر معنویت و انجام مناسک دینی نظیر توکل، توسل و دعا از فشارهای روانی افراد کاسته و آنها را در رویارویی با مسائل زندگی مقاوم تر می‌کند.

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان، درس مهارت‌های زندگی در مدارس، کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی در دانشگاه‌ها، جلسات آموزشی پیش از ازدواج در مراکز بهداشت و نشست‌های مشاوره فردی و گروهی در مراکز مشاوره شهر را از جمله ظرفیت‌های مناسب برای آموختن مهارت تاب‌آوری به افراد دانست و یادآو شد: هرگونه تلاش برای انتقال این مفاهیم به زوجین، به منزله سرمایه‌گذاری عظیمی است که بنیان خانواده‌ها را حفظ نموده و از بروز هزینه‌های مادی و معنوی ناشی از طلاق و از هم گسیختگی خانواده‌ها پیشگیری می‌کند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۵:۱۰

شناسه خبر: 95474

مطالب مرتبط :
اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان اعلام کرد:

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با اشاره به این که براساس واکاوی مشکلات زناشویی مراجعه کنندگان، اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است، گفت: مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم.

۱

فعال شدن ۳۰ هسته مسئله محور در گیلان/ مسئول پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی استان گیلان

هستی عشقی صحرایی عنوان کرد با توجه به اینکه یکی از اهداف مهم پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی مسئله محوری می باشد در این راستا هدایت دانشجویان به مسائل رشته تخصصی از مهمترین اهداف سازمان می باشد تا بتوانیم بهترین راه حل برای مشکلات جامعه داشته باشیم.

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد/ مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه تکمیل شد

توسط یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی؛

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد

محققان یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی در مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی غذایی یک گام جلوتر رفته و تولید چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در فیلم‌های چندلایه صنایع غذایی را طراحی و تولید کردند، آنها با توسعه این دانش چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در لوله‌های پنج لایه و پوشش‌های پلی اتیلنی سه لایه در صنایع نفت و گاز را نیز طراحی و تولید کردند.

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه  و افزایش فشار برای محدودیت کامل فرانسه

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه

پزشکان مراقبت‌های ویژه در پاریس می‌گویند که افزایش عفونت ویروس کرونا می‌تواند به زودی توانایی آنها در مراقبت از بیماران را در بیمارستان‌های پایتخت فرانسه تحت فشار قرار دهد، و احتمالاً آنها را مجبور به انتخاب بیمارانی می‌کند که منابع لازم برای درمان را دارند.

پوشش‌های اپوکسی

یک محقق و فعال عرصه رنگ و پوشش‌ مطرح کرد:

پوشش‌های اپوکسی جهت حفاظت تاسیسات زیر زمینی طراحی و تولید شد

عطا محمد بابااحمدی، گفت: پوشش اپوکسی بدون حلال با مقاومت دمایی تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد اولین محصول دانش بنیان برای حفاظت از تاسیسات زیرزمینی در کشور است که توسط محققان شرکت دریا رنگ اصفهان طراحی و تولید شد.

۲۰ درصد بیماران تحت درمان جایگزینی کامل زانو درگیر آسیب حاد کلیه می‌شوند

محققان گزارش کردند:

۲۰ درصد بیماران تحت درمان جایگزینی کامل زانو درگیر آسیب حاد کلیه می‌شوند

محققان کلینیک میو، روچستر، مین بر طبق در یک مطالعه که در مجله جراحی استخوان و مفصل منتشر شده است، گزارش کردند: تقریباً ۲۰ درصد بیماران تحت درمان جایگزینی کامل زانو درگیر آسیب حاد کلیه می‌شوند.

عضو ستاد اجرای نقشه مهندسی فرهنگی مطرح کرد:

عضو ستاد اجرای نقشه مهندسی فرهنگی مطرح کرد:

بخش اعظم تغییرات فرهنگی ما در شرایط موجود ناخودآگاه است/دولتی را دنبال کنیم که تلاش دائمی برای الگوی اسلامی داشته باشیم

حسن بنیانیان عضو ستاد اجرای نقشه مهندسی فرهنگی با بیان این که در جامعه مطلوب اسلامی دین و فرهنگ باید تکلیف سیاست و اقتصاد را روشن کند، گفت: بخش اعظم تغییرات فرهنگی ما در شرایط موجود ناخودآگاه است، روش مردم سالاری پایه‌گذاری شده هم مربوط به دین نیست و برای جامعه این جواب نمی‌دهد، باید دولتی را دنبال کنیم که تلاش دائمی برای الگوی اسلامی را داشته باشیم و به حل ریشه‌ای مسائل فرهنگی توجه شود.

اولین واکسیناسیون علیه پروتئین جهش یافته در بیماران مبتلا به تومور مغزی آزمایش شد

پزشکان آلمانی گزارش کردند:

اولین واکسیناسیون علیه پروتئین جهش یافته در بیماران تومور مغزی آزمایش شد

پزشکان و محققان سرطان هایدلبرگ و مانهایم در آلمان برای اولین بار آزمایشات بالینی را برای آزمایش واکسن مختص جهش علیه تومورهای بدخیم مغزی با ۳۲ بیمار انجام داده‌اند، این واکسن در ایجاد پاسخ ایمنی مطلوب در تومورهای سرطان مغز ایمن و موثر است،

لباس

لباس هوشمندی که می تواند حرکات شما را اندازه گیری کند

پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"، لباس‌های هوشمندی طراحی کرده‌اند که می‌توانند به بررسی وضعیت بدن کاربر بپردازند و در عین حال مانند لباس‌های معمولی نرم و راحت هستند.

کوله پشتی

کوله پشتی مجهز به هوش مصنوعی به نابینایان اجازه می دهد بدون سگ و عصا در انظار عمومی راه بروند

گروهی از محققان دانشگاه جورجیا کوله پشتی مجهز به تجهیزات هوش مصنوعی را با هدف جایگزینی سگ های راهنما و عصا برای نابینایان ایجاد کرده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب