یک محقق و فعال عرصه رنگ و پوشش‌ مطرح کرد:

پوشش‌های اپوکسی جهت حفاظت تاسیسات زیر زمینی طراحی و تولید شد

عطا محمد بابااحمدی، گفت: پوشش اپوکسی بدون حلال با مقاومت دمایی تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد اولین محصول دانش بنیان برای حفاظت از تاسیسات زیرزمینی در کشور است که توسط محققان شرکت دریا رنگ اصفهان طراحی و تولید شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، عطا محمد بابااحمدی مدیرعامل شرکت دریا رنگ اصفهان، گفت: پوشش اپوکسی بدون حلال (Solvent Free Epoxy) با مقاومت دمایی تا 130 درجه سانتیگراد اولین محصول دانش بنیان برای حفاظت از تاسیسات زیرزمینی در کشور است که توسط محققان شرکت دریا رنگ اصفهان طراحی و تولید شد، میزان نیاز کشور به این محصول حدود 400 هزار تن برآورد شده است، اگر از خارج خریداری شود ارزبری آن تقریبا 10 میلیارد دلار خواهد بود.

بابا احمدی بیان کرد: پوشش‌‌ها در تعریف کلی، موادی هستند که برای حفاظت از خوردگی سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پوشش‌‌های حفاظتی ممکن است آلی یا معدنی باشند، بحث ما در این مورد مربوط می‌شود به پوشش‌های پلیمری که برای حفاظت از سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 وی اظهار کرد: در کشور نفت‌خیز ایران یک حوزه بسیار وسیع برای بحث پوشش‌‌های حفاظتی وجود دارد، به عنوان مثال، شرکت ملی گاز ایران چیزی حدود 70 هزار کیلومتر خط لوله زیرزمینی دارد یا خطوط لوله زیرزمینی نفت چیزی حدود 20 هزار کیلومتر است همینطور سازمان آب آمارهای قابل توجهی از سازه‌های زیر زمینی را در اختیار دارد.

این محقق با اشاره به این مطلب که لوله‌‌های زیرزمینی و تمامی تاسیسات زیرزمینی در معرض خوردگی قرار می‌گیرند و از دیرباز هم پوشش‌هایی برای این گونه سازه‌‌ها مورد استفاده بوده است، تصریح کرد: طبق مدارک موجود در جهان، از سال 1920 میلادی از پوشش‌های پایه قیری استفاده شده است، همچنین با نگاهی به تاریخچه‌ی انواع پوشش‌ها استفاده از مواد پلیمری متعدد مثل کولتارها، پلی اتیلن‌ها، پلی پروپیلن پوشش‌هایFBE ، پوشش‌های پلی اورتان و پوشش‌های اپوکسی مایع، متداول بوده است که هر کدام مزایا و معایبی داشته‌‌اند

وی با بیان این که شرکت دریا رنگ اصفهان در سال 1376 تاسیس و شروع به کار کرده است، گفت: ابتدا حوزه فعالیت‌مان رنگ‌های صنعتی بود، بعد از آن به ساخت رنگ‌ها و پوشش‌‌های تخصصی دیگر گرایش پیدا کردیم و بیشتر تمرکز در استراتژی تولید هم روی نوآوری بود و دنبال این بودیم که محصولات جدید بسازیم که در عرصه خود کفائی کشور عزیزمان ایران نقش موثری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت دریا رنگ اصفهان تصریح کرد: پوشش اپوکسی بدون حلال (Solvent Free Epoxy) اولین محصول دانش بنیان برای این منظور در کشور است که توسط محققان شرکت دریا رنگ اصفهان طراحی و تولید شده است.

وی افزود: این شرکت مفتخر به دریافت نشان محصول برتر از سازمان صنایع و معادن استان اصفهان برای تولید این پوشش و پوشش اپوکسی سالونت فری نوولاک با مقاومت دمایی تا 130 درجه سانتیگراد شده است.

مدیر عامل شرکت دریا رنگ اصفهان ادامه داد: پوشش اپوکسی بدون حلال (Solvent free Epoxy) بر طبق استانداردهای بین المللی مانند: BS EN10289 و ISO 21809 و استاندارد داخلی  IGS-M-TP- 027 که ویژگی‌های مربوط به این پوشش را تعریف می‌کنند تولید شده است، در ویژگی‌های این استانداردها موارد متعددی لحاظ گردیده است که الزام‌های اساسی این استانداردهاست.

 

مسیر دستیابی به پوشش اپوکسی را بر طبق یک استاندارد دنبال کرده‌اید، پیچیدگی‌های خاصی هم داشت؟

بابا احمدی با اشاره به این که تصمیم گرفتیم محصول را بومی‌‌سازی کنیم برای این کار تمهیدات خاصی لازم بود، گفت: برای تولید پوشش اپوکسی، فازهای مطالعاتی، فازهای تحقیقاتی، آزمایشگاهی و تحقیقات میدانی حدود دو سال زمان برد.

وی با تصریح این که در مسئله پوشش فلزات دغدغه‌‌های زیادی در کشور داریم، گفت: لوله‌‌ها و تاسیسات زیر زمینی به شدت در معرض خوردگی قرار می‌گیرند که به منظور حفاظت از آنها در برابر خوردگی از دو روش توام اعمال پوشش و حفاظت کاتدی استفاده می‌شود ولی همین مسئله اعمال حفاظت کاتدیک روی سازه‌‌های زیر زمینی، مشکلاتی هم دارد و باعث می‌شود که هر پوششی مقاومت مناسب را نداشته باشد.

بابااحمدی گفت: در خصوص نکات اجرایی با توجه به اینکه شرایط اجرای پوشش تحت تاثیر شرایط اقلیمی نیز هست کشور ما شرایط اقلیمی متفاوت دارد که عاملی تاثیرگذار است بنابراین این محصول با روش‌‌های متنوعی نیز اجراء می‌شود.

وی بیان کرد: محصولاتی مانند رنگ و پوشش، کالای ناتمام هستند و وقتی یک کالا، تمام است که روی قطعه اجرا شود، به همین دلیل کیفیت خروجی این پوشش تابع دو قسمت کیفیت محصول ( که در کارخانه ساخته می‌شود) و کیفیت اجرا است، یعنی اگر محصولات خوبی هم بسازیم ولی اجرای مناسب نداشته باشد دچار مشکل می‌شویم، بر طبق رفرنس‌های تخصصی، چگونگی اجرا، 70 درصد کیفیت را تضمین می‌کند.

این متخصص در عرصه تولید رنگ و پوشش‌ها تصریح کرد: در خصوص اجرای پوشش، به دلیل جدید بودن این دسته از محصولات در ابتدا نیاز به آموزش گام به گام بود که خوشبختانه بعد از گذشت این مدت زمان، بسیاری از مجریان زحمت‌کش پوشش در این عرصه با تجربه شده‌اند و به خوبی در اجرای این محصول مهارت لازم را بدست آورده‌اند.

بابااحمدی اظهار کرد: با توجه به این‌که اولین تولیدکننده این محصول شرکت دریا رنگ اصفهان بوده است توانسته‌ایم سهم قابل توجهی از بازار را به دست آوریم، که تولید آن در داخل برای کشور فوق العاده مهم و صرفه اقتصادی بالایی دارد، مضافاً این که اشتغال‌زایی هم داریم.

مدیرعامل این شرکت تصریح کرد: طبق آمارهای موجود و حجم زیاد تاسیسات زیر زمینی در حوزه‌ی نفت و گاز، نیاز صنعت به استفاده از این محصولات رقم قابل توجهی در حدود 400 هزار تن برآورد شده است، ارزش مالی آن در حدود 120 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که معادل 4.8 میلیارد دلار خواهد بود که برای این صنعت رقم قابل توجهی می‌باشد، ولی اگر از خارج خریداری شود تقریبا دو برابر این رقم خواهد بود.

 

مزایای پوشش اپوکسی

این محقق چسبندگی بسیار خوب به سطح فلزات، سازگاری خیلی خوب با سیستم حفاظت کاتدیک، مقاومت در برابر غوطه‌وری در آب، اجرای آسان و قابلیت اجرا به روش‌های دستی و دستگاهی، امکان اجرا در ضخامت های بالا و مقاومت عالی در مقابل سایش و مقاومت الکتریکی بالا را بعنوان مزایای پوشش اپوکسی عنوان کرد.

 

طراحی و تولید اپوکسی نووالاک جهت مخازن اسیدی نیز از دیگر دستاوردهاست

وی با بیان این که در زمینه نوآوری از سال‌ها قبل خیلی موارد بوده که ورود کردیم مثل رنگ‌های پشت آینه که عمدتا از خارج وارد می‌شد یا ورقه‌های رنگی که منشا خارجی داشت و الان داخل تولید می‌شود، گفت: کارهای تخصصی دیگر که برای صنایع مختلف حالت خاص دارند نیز انجام گرفته، اما تمرکز ما روی پوشش اپوکسی است و اخیرا هم با فرمولاسیون متفاوت‌تری اپوکسی نووالاک را برای مخازن اسیدی توانسته‌ایم در داخل کشور تولید کنیم.

 

قضیه تحریم برای ما تولیدکنندگان فرصت بود

این محقق خاطرنشان کرد: در مجموع در این قضیه‌نوآوری، فرصت‌‌هایی جامعه به ما داد، قضیه تحریم یک جاهایی برای ما تولیدکنندگان فرصت بود، البته مسئولان هم همکاری خوبی با تولید کنندگان دارند، خوبی تحریم این بود که تولید کنندگان خارجی کمتر می‌توانند در بازار کار کنند و فرصت برای تولید کنندگان داخلی فراهم می‌شود که بتوانند خود را نشان دهند و فعالیت کنند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه صنعت کشور هنوز قادر نیست که کلیه مواد اولیه مورد نیاز را تولید کند، هنوز هم وابستگی وجود دارد که این خود در شرایط تحریم مشکلاتی به همراه دارد، با کوشش شرکت‌های دانش بنیان باید به سمت خود کفائی هرچه بیشتر قدم برداریم. .

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95477

مطالب مرتبط :
دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد/ مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه تکمیل شد

توسط یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی؛

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد

محققان یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی در مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی غذایی یک گام جلوتر رفته و تولید چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در فیلم‌های چندلایه صنایع غذایی را طراحی و تولید کردند، آنها با توسعه این دانش چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در لوله‌های پنج لایه و پوشش‌های پلی اتیلنی سه لایه در صنایع نفت و گاز را نیز طراحی و تولید کردند.

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

با صدور بیانیه ای؛

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد اولین واکسن کرونا ویروس جهان را برای حیوانات ثبت کرده است، واکسن Carnivak-Cov از ابتدای اکتبر بر روی سگ، گربه، راسو، روباه و سایر حیوانات آزمایش شده و اثبات شده است که موثر است.

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه  و افزایش فشار برای محدودیت کامل فرانسه

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه

پزشکان مراقبت‌های ویژه در پاریس می‌گویند که افزایش عفونت ویروس کرونا می‌تواند به زودی توانایی آنها در مراقبت از بیماران را در بیمارستان‌های پایتخت فرانسه تحت فشار قرار دهد، و احتمالاً آنها را مجبور به انتخاب بیمارانی می‌کند که منابع لازم برای درمان را دارند.

آموزش تاب‌آوری به زوجین، طلاق و از هم گسیختگی خانواده‌ها را کاهش می‌دهد

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان گفت:

آموزش تاب‌آوری، طلاق و از هم گسیختگی خانواده‌ها را کاهش می‌دهد/ ضرورت درس مهارت‌های زندگی در مدرسه و دانشگاه

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، گفت: تقویت تاب آوری و آموزش مهارت‌های آن به افراد، از عوامل موثر در افزایش استحکام خانواده‌ها و کاهش پدیده طلاق در جامعه است، درس مهارت‌های زندگی در مدارس و دانشگاه ضرورت دارد.

اولین واکسیناسیون علیه پروتئین جهش یافته در بیماران مبتلا به تومور مغزی آزمایش شد

پزشکان آلمانی گزارش کردند:

اولین واکسیناسیون علیه پروتئین جهش یافته در بیماران تومور مغزی آزمایش شد

پزشکان و محققان سرطان هایدلبرگ و مانهایم در آلمان برای اولین بار آزمایشات بالینی را برای آزمایش واکسن مختص جهش علیه تومورهای بدخیم مغزی با ۳۲ بیمار انجام داده‌اند، این واکسن در ایجاد پاسخ ایمنی مطلوب در تومورهای سرطان مغز ایمن و موثر است،

کوله پشتی

کوله پشتی مجهز به هوش مصنوعی به نابینایان اجازه می دهد بدون سگ و عصا در انظار عمومی راه بروند

گروهی از محققان دانشگاه جورجیا کوله پشتی مجهز به تجهیزات هوش مصنوعی را با هدف جایگزینی سگ های راهنما و عصا برای نابینایان ایجاد کرده اند.

محصول کشاورزی

طراحی محصولات با تکنولوژی پیشرفته برای رشد در صورت نیاز به کمک

شرکت InnerPlant مستقر در کالیفرنیا فناوری InnerPlant برای کمک به رشد گیاهان در هنگام پریشانی ایجاد کرده است.

ایمنی‌زایی نامیدکننده واکسن‌های فایزر و مدرنا برای گیرندگان پیوند عضو و نقص ایمنی

توسط محققان پزشکی جان هاپکینز ؛

یافته‌های ناامید‌کننده ایمنی‌زایی واکسن‌های "فایزر" و "مدرنا" برای گیرندگان پیوند عضو و نقص ایمنی منتشر شد

محققان پزشکی جان هاپکینز نتایج اولین بررسی نحوه پاسخ افرادی که پیوند اعضای جامد دریافت کرده‌اند و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند و به اولین دوز یکی از دو واکسن "مدرنا" و "فایزر" پاسخ می‌دهند، به طرز ناامیدکننده‌ای نشان می‌دهد که تنها ۱۷ درصد این افراد آنتی بادی‌های قابل تشخیص علیه کروناویروس جدید تولید می‌کنند.

عصاره قاصدک کروناویروس جدید با پنج جهش سنبله را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند

محققان گزارش کردند:

عصاره قاصدک انواع کروناویروس جدید را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند

محققان در یک مطالعه جدید هیجان انگیز گزارش کردند:عصاره قاصدک کروناویروس جدید با پنج جهش سنبله را در شرایط آزمایشگاهی مهار می‌کند.

داروی

محققان دانشگاه کلرادو آنشوتس گزارش کردند:

داروی "سارگراموستیم" باعث بهبود حافظه بیماران آلزایمر خفیف تا متوسط می‌شود

محققان پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتس در یک کارآزمایی بالینی گزارش کردند: داروی سارگراموستیم دارویی که اغلب برای تقویت گلبول‌های سفید خون پس از درمان‌های سرطان استفاده می‌شود، در درمان و بهبود حافظه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط نیز موثر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب