تصفیه آب آشامیدنی با فیلترهایی از شاخه های درختان

مهندسان MIT فیلترهایی را از شاخه های درختان برای تصفیه آب آشامیدنی تولید می کنند و می توانند ۹۹درصد از باکتری‌های موجود در آب آلوده را از بین ببرند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ام آی تی نیوز؛ فضای داخلی درختان غیرگلدار مانند کاج و جینکو حاوی چوبهایی است که با کاه مانند لوله های معروف به آوند چوبی پوشانده شده اند که آب را از طریق تنه و شاخه های درخت بیرون می کشند. مجاری Xylem از طریق غشاهای نازکی به هم متصل می شوند که به عنوان غربال طبیعی عمل می کنند و حباب های آب و شیره را فیلتر می کنند.

New Natural Wood Filters Remove 99% of Bacteria in Contaminated Water

برآورد می‌شود که ۷۹۰ میلیون نفر از جمعیت جهان معادل ۱۱ درصد جمعیت جهان به آب پاک دسترسی ندارند. بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها در حال کار بر روی روش‌هایی برای به حداقل رساندن این عدد هستند و یکی از این تیم‌ها را محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT)  تشکیل می‌دهند.

اکنون، همین تیم فناوری را پیشرفت داده و نشان داده است که در شرایط واقعی کار می کند. آنها فیلترهای جدید آویلوم ساخته اند که می توانند عوامل بیماری زا مانند E. Coli و روتاویروس را در آزمایشات آزمایشگاهی فیلتر کنند و نشان داده اند که این فیلتر می تواند باکتریها را از چشمه، شیر و آبهای زیرزمینی آلوده پاک کند. آنها همچنین تکنیک های ساده ای را برای افزایش ماندگاری فیلترها ایجاد کردند و به دیسک های چوبی امکان تصفیه آب را پس از ذخیره شدن در حالت خشک به مدت حداقل دو سال داد.

قسمت داخلی این نوع چوب حاوی چوب‌های نازک پوشیده شده از آوند است. آوندها مجراهای نی مانندی هستند که آب را از تنه و شاخه‌های درخت بالا می‌کشند. آوندها توسط غشایی که مانند غربال‌گر کار می‌کنند به یکدیگر متصل می‌شوند.

Xylem tissue in gymnosperm sapwood

این توانایی فیلتر کردن طبیعی همان چیزی است که تیم MIT بر آن تمرکز کرده و بر تحقیقات قبلی انجام شده در سال ۲۰۱۴ افزوده است.

محققان تکنیک های خود را به هند بردند و در آنجا از درختان بومی فیلترهای آوند آلیلی ساخته و فیلترها را با استفاده از کاربران محلی آزمایش کردند. بر اساس بازخورد آنها، تیم نمونه اولیه ای از یک سیستم فیلتراسیون ساده، مجهز به فیلترهای آویل چیل قابل تعویض را که آب را با سرعت یک لیتر در ساعت تصفیه می کنند، تهیه کردند.

این تیم برای جلوگیری از خشک شدن یا مسدود شدن فیلترهای چوب، به مدت یک ساعت بخش‌های کوچکی از چوب را در آب داغ خیسانده و سپس قبل از خشک شدن، آنها را در اتانول فرو بردند. این کار اجازه می‌دهد فیلتر نفوذ خود را حفظ کند و از مسدود شدن فیلتر جلوگیری شود.

نمونه‌های جدید این فیلترهای طبیعی در شرایط واقعی در هند، جایی که بیش از ۱۶۰ میلیون نفر به آب آشامیدنی پاک و مطمئن دسترسی ندارند، ایجاد و آزمایش شدند. به نظر می‌رسد این فیلترها قادر به از بین بردن باکتری‌هایی مانند "ای. کولی" و روتاویروس که یکی از مهم‌ترین دلایل اسهال است، هستند.

به طور دقیق، این فیلترها تصفیه کننده ۹۹ درصد از هر دو آلاینده فوق را از بین بردند. به سادگی با اضافه کردن یکی از این فیلترهای چوبی به یک شیر آب، کیفیت زندگی می‌تواند به شدت بهبود یابد.

آنچه در مورد این فیلترها بیشتر جالب است این است که می‌توان آنها را از درختان بومی تهیه کرد، یعنی دقیقاً همان کاری که محققان در مرحله تحقیق در هند انجام دادند. این فیلترها می‌توانند آب لوله کشی محلی را با اطمینان از وجود باکتری‌ها پاک کنند. آنها این کار را با سرعت یک لیتر در ساعت انجام می‌دهند و روزانه حدود ۱۰ تا ۱۵ لیتر آب را تصفیه می‌کنند.

این فیلترها همچنین پتانسیل استفاده در محیط‌های جمعی را برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها از آب آشامیدنی آلوده نشان می‌دهند.

اقدامات بعدی محققان، انجام آزمایشات و مطالعات بیشتر برای ادامه یافتن موثرترین روش برای همه افراد درگیر با این مشکل است.

این مقاله در Nature Communications منتشر شده است.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95484

مطالب مرتبط :
مخاط مصنوعی

دانشمندان مخاط مصنوعی با خواص ضد میکروبی تولید می کنند

یک تیم MIT موفق به ایجاد یک نسخه مصنوعی از مخاط شده اند، و نشان داده اند که این یک ضد میکروب موثر است - حتی بیشتر از مخاط واقعی.

نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

پزشکان دانشگاه پنسیلوانیا گزارش کردند؛

نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

یک بیمار پزشکی پن با یک فرم ژنتیکی نابینایی در دوران کودکی، پس از تزریق یک روش آزمایشی RNA درمانی در چشم، بینایی پیدا کرد که بیش از یک سال طول کشید.

دستگاه جدید پس از یک ساعت شناور بودن روی دریاچه، با کمک نور خورشید آب آشامیدنی تولید می کند

آب شیرین در دسترس همه:

فیلتر اسفنجی؛ اختراعی جدید برای تصفیه آب دریاچه ها به کمک نور خورشید

بسیاری از مکان هایی که بیش از سایر مناطق به تصفیه آب نیاز دارند، کمترین زیرساخت را نیز دارا هستند. و در این مناطق دستگاه تصفیه جدید وارد بازار می شود که متکی به انرژی خورشید است و گفته می شود عملکرد آن بهتر از سایر سیستم های تصفیه آب خورشیدی می باشد.

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد/ مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه تکمیل شد

توسط یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی؛

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد

محققان یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی در مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی غذایی یک گام جلوتر رفته و تولید چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در فیلم‌های چندلایه صنایع غذایی را طراحی و تولید کردند، آنها با توسعه این دانش چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در لوله‌های پنج لایه و پوشش‌های پلی اتیلنی سه لایه در صنایع نفت و گاز را نیز طراحی و تولید کردند.

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

با صدور بیانیه ای؛

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد اولین واکسن کرونا ویروس جهان را برای حیوانات ثبت کرده است، واکسن Carnivak-Cov از ابتدای اکتبر بر روی سگ، گربه، راسو، روباه و سایر حیوانات آزمایش شده و اثبات شده است که موثر است.

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه  و افزایش فشار برای محدودیت کامل فرانسه

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه

پزشکان مراقبت‌های ویژه در پاریس می‌گویند که افزایش عفونت ویروس کرونا می‌تواند به زودی توانایی آنها در مراقبت از بیماران را در بیمارستان‌های پایتخت فرانسه تحت فشار قرار دهد، و احتمالاً آنها را مجبور به انتخاب بیمارانی می‌کند که منابع لازم برای درمان را دارند.

۲۰ درصد بیماران تحت درمان جایگزینی کامل زانو درگیر آسیب حاد کلیه می‌شوند

محققان گزارش کردند:

۲۰ درصد بیماران تحت درمان جایگزینی کامل زانو درگیر آسیب حاد کلیه می‌شوند

محققان کلینیک میو، روچستر، مین بر طبق در یک مطالعه که در مجله جراحی استخوان و مفصل منتشر شده است، گزارش کردند: تقریباً ۲۰ درصد بیماران تحت درمان جایگزینی کامل زانو درگیر آسیب حاد کلیه می‌شوند.

عضو ستاد اجرای نقشه مهندسی فرهنگی مطرح کرد:

عضو ستاد اجرای نقشه مهندسی فرهنگی مطرح کرد:

بخش اعظم تغییرات فرهنگی ما در شرایط موجود ناخودآگاه است/دولتی را دنبال کنیم که تلاش دائمی برای الگوی اسلامی داشته باشیم

حسن بنیانیان عضو ستاد اجرای نقشه مهندسی فرهنگی با بیان این که در جامعه مطلوب اسلامی دین و فرهنگ باید تکلیف سیاست و اقتصاد را روشن کند، گفت: بخش اعظم تغییرات فرهنگی ما در شرایط موجود ناخودآگاه است، روش مردم سالاری پایه‌گذاری شده هم مربوط به دین نیست و برای جامعه این جواب نمی‌دهد، باید دولتی را دنبال کنیم که تلاش دائمی برای الگوی اسلامی را داشته باشیم و به حل ریشه‌ای مسائل فرهنگی توجه شود.

گل گاوزبان

توسط فناوران اردبیلی تحقق یافت؛

بومی سازی کشت نشایی گل گاوزبان در دامنه سبلان

فناوران اردبیلی موفق به بومی سازی کشت نشایی گل گاوزبان در ارتفاع بالای ۲۳۰۰ متری از سطح دریا و در شرایط جغرافیایی دامنه سبلان شدند.

پارچه

تبدیل پلاستیک های زائد به لباس های دوستدار محیط زیست

مهندسان MIT کاربرد جدیدی را برای یک پلاستیک معمول پیدا کرده اند، که قادر به چرخاندن پلی اتیلن به پارچه ای است که می تواند با اجازه دادن به تبخیر گرما و تبخیر رطوبت، فرد را به طور منفعل خنک کند. این کشف می تواند کیسه های پلاستیکی زائد را به لباس ورزشی تبدیل کند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب