توسط یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی؛

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد

محققان یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی در مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی غذایی یک گام جلوتر رفته و تولید چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در فیلم‌های چندلایه صنایع غذایی را طراحی و تولید کردند، آنها با توسعه این دانش چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در لوله‌های پنج لایه و پوشش‌های پلی اتیلنی سه لایه در صنایع نفت و گاز را نیز طراحی و تولید کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه (multi layers) مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی غذایی یک گام جلوتر رفته و تولید چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در فیلم‌های چندلایه صنایع غذایی را طراحی و تولید کردند، آنها با توسعه این دانش چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در لوله‌های پنج لایه PEX/AL/PEX و پوشش‌های پلی اتیلنی سه لایه در صنایع نفت و گاز را نیز طراحی و تولید کردند، این محصولات که طی فرآیند اکستروژن واکنشی تولید می‌شود در تکنولوژی‌های برتر طبقه بندی می‌شوند.

جواد مفتخریان مدیر تحقیق و توسعه شرکت آریا پلیمر پیشگام در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری به زمینه استفاده از چسب‌های بین لایه‌ای در صنایع مختلفی همچون صنایع فیلم‌های بسته‌بندی، تولید لوله‌های چند لایه و پوشش‌های پلی اتیلنی خطوط لوله انتقال نفت و گاز اشاره کرد و گفت: اهمیت این محصول در صنایع بسته‌بندی در رابطه با انتقال و نگهداری برخی از مواد غذایی است که نیازمند بسته‌بندی‌های مخصوص برای زمان‌های چند روز، چند هفته تا حتی چند ماهه می‌باشد، این بسته‌بندی‌ها باید بگونه‌ای باشد که خواص محتویات دچار تغییر نشود از این رو صنایع بسته‌بندی دنیا به سمت بسته‌بندی‌ها و فیلم‌های چند لایه گرایش یافته‌اند.

 وی افزود: فیلم‌های چند لایه مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که مقاومت فوق العاده بالا در برابر  نفوذ اکسیژن به داخل بسته‌بندی جهت جلوگیری از تخریب و فاسد شدن مواد غذایی داشته باشد، همچنین لازم است از نفوذ رطوبت به خارج از فضای بسته بسته بندی برای تامین رطوبت لازم جهت تازه‌تر ماندن مواد غذایی برخوردار باشد.

این محقق ادامه داد: جمع‌آوری این ویژگی‌ها در کنار هم، نیاز به استفاده از فیلم‌های چند لایه از ترکیب لایه‌های قطبی همچون پلی آمید و پلی اتیل وینیل الکل EVOH و لایه‌های غیر قطبی همچون پلی اتیلن و پلی پروپیلن دارد.

مفتخریان سپس با بیان این که در همین راستا فیلم‌های چند لایه در جهان رشد یافته‌اند، تصریح کرد: محققان ما نیز با توجه به سوابق کاری شرکت و برخورداری از دانش لازم در این حیطه وارد شدند و توانستیم چسب بین لایه Tie Layer مورد نیاز در صنایع بسته‌بندی را تولید کنیم.

مفتخریان با اشاره به این که معضلی که در کشور با آن روبرو بودیم این بود که برای تولید فیلم‌های چندلایه از نظر چسب‌‌ها وابسته بودیم که علاوه بر خروج ارز، محدویت‌هایی هم در خصوص واردات وجود داشت، اظهار کرد: با توجه به این که شرکت آریا پلیمرپیشگام در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی در کشور پیش‌تاز است، در سال 1399 موفق شدیم که چسب‌های بین لایه‌ای فیلم‌های چندلایه را در داخل کشور طراحی، تولید و به بازار عرضه کنیم.

این محقق با تصریح این که تولید چسب‌های بین لایه‌ای به دلیل این که طی فرآیند اکسپروژن واکنشی تولید می‌شود جز تکنولوژی‌های برتر است، گفت: دسته اول چسب‌های بین لایه‌ای که توانستیم تولید کنیم در فیلم‌های صنعت بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

وی گفت: کاربرد چسب‌های بین لایه‌ای فقط محدود به فیلم‌های صنعت غذایی نیست و در صنایع دیگری هم از جمله لوله‌های پنج لایه PEX/AL/PEX مورد استفاده در صنایع ساختمانی و پوشش‌های پلی اتیلنی سه لایه در صنایع نفت و گاز کاربرد دارد، برای همین این محصول دانش‌بنیان هم تولید شد.

مفتخریان در توضیح کاربرد چسب‌های بین لایه‌ای قابل استفاده در صنایع لوله‌های ساختمانی، بیان کرد: در صنایع ساختمانی لوله‌های چند لایه پکس آلومینیوم پکس وجود دارد که در سیستم‌های گرمایش از کف در صنایع خانگی و لوله‌های پکیج استفاده دارد. در این دسته از لوله‌ها چون هم دمای بالای آب نزدیک 100 درجه سانتیگراد و هم آب سرد باید باشد از پلیمرها به تنهایی نمی‌توانیم لوله تولید کنیم، بلکه مجبور به استفاده از ترکیب فویل‌های آلومینیوم و لایه‌های پلی اتیلن شبکه شده یا تقویت شده در این لوله‌های چند لایه بوده و به همین دلیل نیز چسب‌های بین لایه‌ای وظیفه‌ای مشابه فیلم‌های چند لایه را دارا بوده و آلومینیوم را به لایه پلی‌اتیلن چسبانیده و این اتصال مناسب باعث می‌شود سیستم گرمایش از کف ایمنی داشته باشیم و از ترکیدی لوله جلوگیری شود.

مفتخریان در پایان با بیان این که پیش از این، چسب‌های بین لایه‌ای از کشورهای مختلف وارد می‌شد و در حال حاضر امکان رقابت با کیفیت مشابه و کیفیت مناسب‌تر  با کشورها خارجی وجود دارد، ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک ضمن شکوفایی صنعت چسب‌های بین لایه در همه ابعاد محصولات پلیمری، مقدمات صادرات این محصولات نیز مهیا شود.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95501

مطالب مرتبط :
فیلتر

تصفیه آب آشامیدنی با فیلترهایی از شاخه های درختان

مهندسان MIT فیلترهایی را از شاخه های درختان برای تصفیه آب آشامیدنی تولید می کنند و می توانند ۹۹درصد از باکتری‌های موجود در آب آلوده را از بین ببرند.

مقالات

سنجش درجه و اعتبار مجلات بین المللی و داخلی بر اساس شاخص Q

شاخص Q در مجلات علمی یکی از فاکتورهای سنجش و رتبه بندی علمی است که برای تفکیک مجلات درجه یک از مجلات فاقد اعتبار استفاده می شود.

واکسن

آخرین خبر از واکسن آسترازنکا :

متخصصان می گویند واکسن AstraZeneca COVID-۱۹ با لخته شدن خون ارتباط ندارد

گزارش لخته شدن خون در افرادی که این واکسن را دریافت کرده اند، نگرانی هایی ایجاد کرده است.

مخاط مصنوعی

دانشمندان مخاط مصنوعی با خواص ضد میکروبی تولید می کنند

یک تیم MIT موفق به ایجاد یک نسخه مصنوعی از مخاط شده اند، و نشان داده اند که این یک ضد میکروب موثر است - حتی بیشتر از مخاط واقعی.

بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کروناویروس (کووید ۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان؛

بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم

حمید رضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کروناویروس (کووید ۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم با طیب خاطر به اقصی نقاط ایران، که در آینده نزدیک همه‌ی ایران قرمز می‌شود.

 مورد لخته شدن خون ملبورن

معاون ارشدترین مقام پزشکی استرالیا می‌گوید:

مورد لخته شدن خون ملبورن "احتمالاً" با واکسن آسترازنکا مرتبط است

معاون مقام ارشد پزشکی استرالیا می‌گوید "به احتمال زیاد" ارتباطی بین واکسن آسترازنکا و یک مرد در ملبورن که در بیمارستان بستری شده با لخته خون وجود دارد.

تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، احساس دلگرمی و حرکت جدید تولید کننده است

معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان گفت:

تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، دلگرمی تولید کننده و حرکت جدید است

بیژن شمس معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ گفت:. تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، احساس دلگرمی و حرکت جدید تولید کننده است.

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

با صدور بیانیه ای؛

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد اولین واکسن کرونا ویروس جهان را برای حیوانات ثبت کرده است، واکسن Carnivak-Cov از ابتدای اکتبر بر روی سگ، گربه، راسو، روباه و سایر حیوانات آزمایش شده و اثبات شده است که موثر است.

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه  و افزایش فشار برای محدودیت کامل فرانسه

هشدار پزشکان پاریس در مورد کمبود تخت مراقبت ویژه

پزشکان مراقبت‌های ویژه در پاریس می‌گویند که افزایش عفونت ویروس کرونا می‌تواند به زودی توانایی آنها در مراقبت از بیماران را در بیمارستان‌های پایتخت فرانسه تحت فشار قرار دهد، و احتمالاً آنها را مجبور به انتخاب بیمارانی می‌کند که منابع لازم برای درمان را دارند.

پوشش‌های اپوکسی

یک محقق و فعال عرصه رنگ و پوشش‌ مطرح کرد:

پوشش‌های اپوکسی جهت حفاظت تاسیسات زیر زمینی طراحی و تولید شد

عطا محمد بابااحمدی، گفت: پوشش اپوکسی بدون حلال با مقاومت دمایی تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد اولین محصول دانش بنیان برای حفاظت از تاسیسات زیرزمینی در کشور است که توسط محققان شرکت دریا رنگ اصفهان طراحی و تولید شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب