دانشمندان مخاط مصنوعی با خواص ضد میکروبی تولید می کنند

یک تیم MIT موفق به ایجاد یک نسخه مصنوعی از مخاط شده اند، و نشان داده اند که این یک ضد میکروب موثر است - حتی بیشتر از مخاط واقعی.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ ممکن است کمی ناخالص باشد، اما مخاط در بدن ما نقش اساسی دارد. اکنون، یک تیم MIT موفق به ایجاد یک نسخه مصنوعی از این موارد شده اند، و نشان داده اند که این یک ضد میکروب موثر است - حتی بیشتر از مخاط واقعی.

مخاط سطوح داخل بدن ما را که در تماس با دنیای خارج - بینی، دهان، گلو و دستگاه گوارش است - می پوشاند. این مکان برای مرطوب نگه داشتن این بافت های حساس وجود دارد، اما همچنین نقش مهمی در محافظت از ما در برابر تهدیدات خارجی مانند باکتری ها دارد.

Researchers have created artificial mucus proteins that may lead to new antibacterial materials

تحقیقات نشان داده است که موکین ها، پروتئین های تشکیل دهنده مخاط، می توانند در چندین عملکرد حیاتی در باکتری ها تداخل داشته باشند، از جمله توانایی آنها در برقراری ارتباط با یکدیگر، تولید سموم و چسبیدن به سلول های میزبان. تولید مجدد این قابلیت ها می تواند مواد مفید ضد میکروبی را ایجاد کند که احتمال کمتری منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی در باکتری ها می شود.

 لورا کیسلینگ، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما واقعاً دوست داریم بفهمیم چه ویژگی هایی از مخاط برای فعالیت آن ها مهم است و از این ویژگی ها تقلید می کنیم تا بتوانید مسیرهای حدت در میکروب ها را مسدود کنید

اما یک مشکل وجود دارد. موکین ها به شکل برس های باریک بلند و نازکی در آمده اند، که شامل ستون فقرات آمینو اسیدها با مولکول های قند به نام گلیکان ها است که از کناره ها بیرون آمده است. اندازه بزرگ و شکل پیچیده این پروتئین ها، تکثیر آنها را برای دانشمندان دشوار کرده است.

برای مطالعه جدید، تیم از روش جدیدی برای ایجاد مخاط استفاده کرده است. آنها با استفاده از یک کاتالیزور مبتنی بر تنگستن، یک حلقه کربن را در یک مولکول خطی که حاوی پیوند دوگانه کربن است، باز کردند. نکته مهم، این پیکربندی پیوندهای دوتایی "سیس" است که در آن اتمهای کربن گروههای شیمیایی را از یک طرف متصل کرده اند. این در تضاد با تنظیمات "ترانس" است که در آن گروه ها در طرف مقابل ظاهر می شوند.

The structures of the different types of mucins. The synthetic cis polymers (center) showed the highest levels of antimicrobial activity

این تیم پی برد که این پیکربندی سیس نزدیک به شکل موکینهای طبیعی است و به آنها اجازه می دهد محلول تر باشند. در آزمایش های بعدی، محققان مخاط های مصنوعی را در معرض سموم تولید شده توسط باکتری های عامل وبا قرار دادند. آنها دریافتند که نه تنها پلیمرهای مصنوعی سیس در جذب آن سموم بهتر از ترانس هستند، بلکه حتی از موکزهای طبیعی نیز بهتر عمل می کنند.

این تیم امیدوار است که این یک شروع امیدوارکننده است و می توان آنها را با اصلاحاتی در گلیکان ها بهتر کرد. این تمرکز کار آینده خواهد بود.

این تحقیق در مجله ACS Central Science منتشر شده است.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95512

مطالب مرتبط :
فیلتر

تصفیه آب آشامیدنی با فیلترهایی از شاخه های درختان

مهندسان MIT فیلترهایی را از شاخه های درختان برای تصفیه آب آشامیدنی تولید می کنند و می توانند ۹۹درصد از باکتری‌های موجود در آب آلوده را از بین ببرند.

نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

پزشکان دانشگاه پنسیلوانیا گزارش کردند؛

نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

یک بیمار پزشکی پن با یک فرم ژنتیکی نابینایی در دوران کودکی، پس از تزریق یک روش آزمایشی RNA درمانی در چشم، بینایی پیدا کرد که بیش از یک سال طول کشید.

دی ان ای

برای اولین بار در جهان؛

جمع آوری DNA از هوا | پتانسیل جدید برای برنامه های زیست محیطی، بهداشتی و پزشکی قانونی

محققان دانشگاه کوئین مری لندن برای اولین بار نشان دادند که DNA حیوانات ریخته شده در محیط می تواند از هوا جمع شود.

تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، احساس دلگرمی و حرکت جدید تولید کننده است

معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان گفت:

تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، دلگرمی تولید کننده و حرکت جدید است

بیژن شمس معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ گفت:. تغییر رویکرد به مدیریت جهادی زمینه پشتیبانی تولید، احساس دلگرمی و حرکت جدید تولید کننده است.

یاسمن سفید

خواص گل یاسمن سفید

گل یاسمن سفید حاوی روغن فرار و آلکالوئیدهای پیریدینی است، اثرات تسکینی و ضد میکروبی گیاه را به این ترکیبات نسبت می دهند.

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد/ مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه تکمیل شد

توسط یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی؛

دستیابی به تکنولوژی برتر تولید چسب‌های بین لایه‌ای محقق شد

محققان یک شرکت پیشتاز در حوزه تولید محصولات اکستروژن واکنشی در مسیر بومی سازی تولید فیلم‌های چند لایه مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی غذایی یک گام جلوتر رفته و تولید چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در فیلم‌های چندلایه صنایع غذایی را طراحی و تولید کردند، آنها با توسعه این دانش چسب‌های بین لایه‌ای قابل کاربرد در لوله‌های پنج لایه و پوشش‌های پلی اتیلنی سه لایه در صنایع نفت و گاز را نیز طراحی و تولید کردند.

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

با صدور بیانیه ای؛

روسیه اولین واکسن کووید برای حیوانات را ثبت کرد

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد اولین واکسن کرونا ویروس جهان را برای حیوانات ثبت کرده است، واکسن Carnivak-Cov از ابتدای اکتبر بر روی سگ، گربه، راسو، روباه و سایر حیوانات آزمایش شده و اثبات شده است که موثر است.

aa

محققان در مجله پزشکی نیوانگلند گزارش کردند؛

خاصیت ضد میکروبی مس فوق العاده و کووید۱۹ استثنا نیست

« ویروس هایی مانند آنفلوانزا، باکتری هایی مانند E. coli ، اشکال فوق العاده مقاومی مانند MRSA یا حتی کورو ویروس ها به راحتی توسط مس در طی چند ساعت از بین می روند. در بیمارستانها، مس حتی در اشکال فوق العاده مقاوم میزان آلودگی را کاهش می دهد، و هیچ دلیلی وجود ندارد که کووید۱۹ مقاومتر و استثنا باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب