برای اولین بار در جهان؛

جمع آوری DNA از هوا | پتانسیل جدید برای برنامه های زیست محیطی، بهداشتی و پزشکی قانونی

محققان دانشگاه کوئین مری لندن برای اولین بار نشان دادند که DNA حیوانات ریخته شده در محیط می تواند از هوا جمع شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از سایتک دیلی؛ این مطالعه  پتانسیلی برای برنامه های جدید زیست محیطی، بهداشتی و پزشکی قانونی DNA محیط زیست  (eDNA)، که تا به امروز عمدتا برای بررسی محیط های آبزی استفاده شده است، فراهم می کند.

ارگانیسم های زنده مانند گیاهان و حیوانات در اثر تعامل با آنها DNA را در محیط اطراف خود می ریزند. در سال های اخیر، eDNA به ابزاری مهم برای کمک به دانشمندان در شناسایی گونه های یافت شده در محیط های مختلف تبدیل شده است. با این حال، در حالی که طیف وسیعی از نمونه های محیطی، از جمله خاک و هوا، به عنوان منابع eDNA پیشنهاد شده است، اما تاکنون بیشتر مطالعات بر روی جمع آوری eDNA از آب متمرکز شده است.

DNA Analysis Concept

در این مطالعه، محققان کشف کردند که آیا می توان eDNA را از نمونه های هوا جمع آوری کرد و از آن برای شناسایی گونه های حیوانی استفاده کرد. آنها ابتدا از اتاقی که موش خال ، یک جونده اجتماعی که در مستعمرات زیرزمینی زندگی می کند، نمونه هوا گرفتند و سپس از تکنیک های موجود برای بررسی توالی DNA در هوای نمونه استفاده کردند.

با استفاده از این روش، تیم تحقیق نشان داد که نمونه برداری از DNA در هوا می تواند DNA موش خال را در داخل حیوان و از داخل اتاق با موفقیت تشخیص دهد. دانشمندان همچنین DNA انسان را در نمونه های هوا یافتند که نشان دهنده استفاده بالقوه از این روش نمونه برداری برای کاربردهای پزشکی قانونی است.

دکتر الیزابت کلار، مدرس ارشد دانشگاه کوئین مری لندن و اولین نویسنده این مطالعه، گفت: استفاده از eDNA  به موضوعی با علاقه روزافزون در جامعه علمی تبدیل شده است، به ویژه برای بوم شناسان یا متخصصان حفاظت از محیط زیست که به دنبال راه های کارآمد و غیرتهاجمی برای نظارت بر محیط زیست. در اینجا ما اولین شواهد منتشر شده را ارائه می دهیم که نشان می دهد eDNA حیوانات می تواند از هوا جمع شود و فرصت های بیشتری برای تحقیق در مورد جوامع حیوانات در محیط های سخت دسترسی مانند غارها و گودال ها فراهم می کند.

تیم تحقیقاتی هم اکنون با شرکای صنعت و بخش سوم از جمله شرکت NatureMetrics همکاری می کنند تا برخی از کاربردهای بالقوه این فناوری را زنده کنند.

دکتر کلار افزود: آنچه در ابتدا به عنوان تلاشی برای بررسی اینکه آیا این روش می تواند برای ارزیابی های زیست محیطی مورد استفاده قرار گیرد، در حال حاضر با کاربردهای بالقوه در پزشکی قانونی، انسان شناسی و حتی پزشکی، بسیار بیشتر شده است.

به عنوان مثال، این تکنیک می تواند به ما کمک کند تا انتقال بیماریهای منتقله از طریق هوا مانند Covid 19 را بهتر درک کنیم. در حال حاضر دستورالعملهای فاصله اجتماعی بر اساس فیزیک و تخمین می زند که ذرات ویروس چقدر می توانند حرکت کنند، اما با استفاده از این روش می توانیم از هوا نمونه برداری کنیم.

این تحقیق در مجله  PeerJمنتشر شده است.

 

زمان انتشار: شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 95513

مطالب مرتبط :
نارول

دانشمندان :

حلقه های مشبک نارول داده های زیست محیطی ارزشمندی را نشان می دهد

هدف از گرگ و میش نارول مشخص نیست، اگرچه ممکن است در شکار یا جذب جفت نقشی داشته باشد.

مخاط مصنوعی

دانشمندان مخاط مصنوعی با خواص ضد میکروبی تولید می کنند

یک تیم MIT موفق به ایجاد یک نسخه مصنوعی از مخاط شده اند، و نشان داده اند که این یک ضد میکروب موثر است - حتی بیشتر از مخاط واقعی.

استرس

استرس مزمن موجب ریزش مو می شود

دانشمندان در مورد مکانیسم های بیولوژیکی گزارش کردند که استرس مزمن سلول های بنیادی فولیکول مو را مختل می کند.

آژانس بهداشتی آمریکا

آژانس بهداشتی آمریکا "نگرانی" را درباره دادههای آزمایش واکسن آسترازنکا افزایش می‌دهد

یک آژانس دولتی ایالات متحده امروز سه شنبه این نگرانی را مطرح کرد که ممکن است آسترازنکا اطلاعات مربوط به داروی تاریخ گذشته را در اطلاعات ارائه شده در آزمایشات ایالات متحده برای واکسن کووید۱۹ خود ارائه دهد.

مولکول

مولکول مصنوعی ذخیره سازی داده های قوی تر DNA را ارائه می دهد

محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین (UCI) در حال توسعه روش هایی برای ذخیره مقادیر زیادی از داده ها روی رشته های DNA مصنوعی هستند که بسیار سخت تر از DNA طبیعی هستند.

الکل

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران:

مشروبات الکلی استاندارد در کشور وجود ندارد/ ثبت مرگ ۱۲ نفر بر اثر مشروبات الکلی در ۱۹ روز اسفند

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از مرگ ۱۲ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی غیر استاندارد در مازندران طی ۱۹ روز اسفند خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب