به همت معاونت علمی، پژوهشی و فناوری منتشر شد:

چهارمین شماره از ماهنامه علم و فناوری با نگاهی به اخبار برگزیده اسفندماه ۹۹

معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت نبی اکرم (ص)، چهارمین شماره از ماهنامه علم و فناوری را با نگاهی به اخبار برگزیده اسفندماه سال ۱۳۹۹ منتشر نمود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمانشاه، معاونت علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت نبی اکرم (ص)، در راستای اطلاع‌رسانی اخبار و فعالیت‌های شاخص علمی و پژوهشی در سطح نواحی بسیج استان، اقدام به انتشار ماهنامه تخصصی - آموزشی، اطلاع‌رسانی نمود که با استقبال خوب بسیجیان و مخاطبین روبرو گردید و در حال حاضر نیز چهارمین شماره از ماهنامه علم و فناوری با نگاهی به اخبار برگزیده اسفندماه سال 1399 منتشر گردید.

پرورش و تولید گیاهان دارویی ضمن کمک به‌سلامت جامعه در پیشرفت اقتصادی نیز نقش به سزایی دارد

اولین خبر این ماهنامه به برگزاری جلسه مرکز رشد گیاهان دارویی شهید محسن فخری‌زاده شهرستان کنگاور می‌پردازد که با حضور مسئولان مرکز رشد گیاهان دارویی استان کرمانشاه، نماینده معاونت علمی و پژوهشی سپاه نبی اکرم (ص) استان، ریاست جهاد کشاورزی شهرستان، مسئولین ترویج کشاورزی دهستان‌های تابعه و مسئول مرکز رشد گیاهان دارویی شهید فخری‌زاده در سالن جلسات ناحیه مقاومت بسیج سپاه کنگاور برگزار گردید.

در این جلسه مهندس کبیری ریاست جهاد کشاورزی شهرستان با مثبت ارزیابی نمودن فعالیت‌های مرکز رشد گیاهان دارویی شهید فخری‌زاده از آمادگی جهاد کشاورزی شهرستان در راستای تجهیز زمین‌های اختصاص‌یافته جهت کشت گیاهان دارویی شهرستان و همچنین ارائه خدمات و مشاوره دراین‌رابطه سخن گفته که از هیچ کوششی دریغ نخواهند نمود.

مهندس مرادی مسئول مرکز رشد گیاهان دارویی استان کرمانشاه نیز که مهمان این جلسه بود، اظهار داشت: باتوجه‌به افزایش مصرف گیاهان دارویی و همچنین متناسب با آمار کشورهای اروپایی که نزدیک به 40 درصد داروهای موجود در بازار پایه گیاهی دارند، پرورش و تولید گیاهان دارویی می‌تواند ضمن کمک به‌سلامت جامعه در پیشرفت اقتصادی نقش به سزایی داشته باشد.

وی در ادامه افزود: توانمندی­ها، ظرفیت­ها، مزیت­های نسبی و رقابتی استان کرمانشاه و خصوصاً شهرستان کنگاور در زمینه گیاهان دارویی شامل: وجود گونه­های متعدد گیاهان دارویی در منطقه کنگاور، اشتغال بخشی از مردم شهرستان در زمینه تولید گیاهان دارویی، تجاری‌سازی برخی گیاهان دارویی شهرستان و تعداد زیاد مبتکران در حوزه گیاهان دارویی می‌تواند شهرستان کنگاور را به قطب کشت گیاهان دارویی در غرب کشور و حتی کشور نماید.

در ادامه یکی از کشاورزان روستای شورچه شهرستان کنگاور برای اختصاص زمین کشاورزی خود به میزان 30  هکتار جهت کشت گلخانه‌ای گیاهان دارویی اعلام آمادگی نمود.

 

استفاده از ظرفیت پایگاه‌های مقاومت جهت شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی نیروهای افتخاری در ستاد مدیریت بحران

تجربه‌نگاری جواد عارفی نیا جوان بسیجی ناحیه مقاومت شهرستان کنگاور در خصوص رخداد وقوع زلزله خبر دوم این ماهنامه است که وی با اشاره به زلزله آذرماه سال 1397 شهرستان سرپل ذهاب به آن می‌پردازد.

عارفی نیا عنوان می‌نماید: در ساعات اولیه حادثه زلزله، تأمین اسکان موقت اولویت اول و سپس موضوع تأمین مواد غذایی و امنیت در اولویت‌های بعدی می‌باشند که متأسفانه در زلزله سرپل ذهاب در زمینه اسکان دچار مشکل بودیم و ستاد مدیریت بحران بسیار ضعیف عمل نمود تا اینکه نیروی انتظامی، ارتش، سپاه و نیروهای مردمی ورود پیدا کردند.

وی اظهار می‌دارد: از دیگر مشکلات در این حادثه که به‌وضوح قابل‌لمس بود، مشکل تأمین مواد غذایی اولیه و نحوه توزیع نمودن آن بود که بسیار کند انجام گرفت و در ساعات و روزهای اولیه حادثه قابل‌قبول نبود و مشکل تأمین امنیت نیز در این حادثه بسیار جدی بود.

عارفی نیا تصریح می‌نماید: در زلزله شهرستان سرپل ذهاب شخصاً با چند تن از همکاران حضور داشتم و در طول مدت حضور در مناطق زلزله‌زده، اقدام به شناسایی افراد بومی و هماهنگ نمودن آنها جهت بررسی اقلام موردنیاز منطقه و توزیع به‌موقع در بین آنها نمودیم که هم از بی‌نظمی جلوگیری شد و هم با مدیریت زمان کمک‌های مردمی به‌موقع به دست افراد زلزله‌زده رسید.

 وی در ادامه پیشنهاد می‌دهد: ستاد مدیریت بحران قبل از هرگونه حادثه، اقلام موردنیاز اولیه را در مکانی مشخص در هر شهرستان انبار نماید، به‌صورت متناوب تاریخ مصرف بررسی شود، افراد جمع‌آوری‌کننده کمک‌های مردمی از قبل مشخص‌شده باشند، توزیع اقلام اولیه توسط افراد آشنا به هر محل انجام گیرد، قرارگاه توزیع اقلام اولیه به‌صورت هدفمند و محله‌ای و گسترده و شبکه‌ای کار نماید.

جواد عارفی نیا اضافه می‌نماید: با توجه به اینکه کشور ما بر روی کمربند زلزله واقع شده و استان کرمانشاه نیز شاهد زلزله‌های متعددی بوده، می‌بایست آمادگی کامل برای مقابله با چنین حوادثی را داشته باشیم که در این‌گونه حوادث حفظ آرامش، اقدام سریع و مؤثر، تصمیم به‌موقع و پرهیز از حرکت‌های جو زدگی و تصمیم بر اساس واقعیت‌های پیشرو می‌تواند مثمر ثمر باشد.

وی در ادامه از به‌کارگیری ظرفیت پایگاه‌های مقاومت جهت شناسایی افراد مشتاق و سازماندهی و ثبت‌نام آنها جهت حضور در محله‌ها و توزیع اقلام اولیه بر اساس شناخت افراد محله نام می‌برد و آن را اقدامی مؤثر در چنین حوادثی می‌داند که با ارائه آموزش‌های لازم در این راستا می‌توانند ستاد مدیرت بحران را یاری نمایند.

 

ایجاد بستر مناسب برای کارایی بهتر زیرمجموعه، از شاخصه‌های یک مدیر خوب است

سومین مطلبی که در صفحه نخست این ماهنامه آمده به موضوع ابعاد فردی رفتار سازمانی پرداخته و چنین عنوان می‌نماید: یکی از ابعاد رفتار سازمانی، تأثیر شخصیت خود فرد بر نوع رفتار وی در سازمان است، باید گفت شخصیت فرد به نوبه خود بسیاری از تفاوت‌های رفتاری افراد در سازمان را توجیه می‌کند. این‌که فرد درون‌گرا باشد یا برون‌گرا به‌سادگی بخشی از رفتارها و نوع تعاملات فرد در سازمان را توجیه می‌کند. این‌که عزلت‌گزین باشد یا برتری‌طلب باشد و یا مهر طلب، همگی در نوع رفتار فرد تأثیرگذار هستند.

در این دیدگاه، مدیر یک مجموعه باید بتواند به‌خوبی محیطی برای تعامل سازنده افراد با شخصیت‌های مختلف ایجاد کند تا بتواند محیط پویاتر و امیدبخش را برای افراد بسازد تا افراد بااخلاق و رفتارهای متفاوت بتوانند در آن به حداکثر کارایی خود دست یابند.

آنچه از این مطلب استنباط می‌شود این است که ما هرگز نمی‌توانیم شخصیت افراد را تغییر دهیم، پس به امید اینکه همة افراد در نهایت مثل هم خواهند شد و مجبور هستند با شرایط کنار بیایند، تیم تشکیل ندهیم و افراد را استخدام نکنیم.

 

مرکز هدایت و حمایت یک مرکز راهبردی تحقیقات تجربی و فنی بوده که وظیفه سیاست‌گذاری، مدیریت و هدایت را از شروع تعریف مسائل تا حل کامل آن عهده‌دار می‌باشد

در صفحه دوم ماهنامه معاونت علمی و پژوهشی سپاه نبی اکرم (ص) به معرفی مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات پرداخته و عنوان می‌نماید: به‌طورکلی در یک مرکز "هدایت و حمایت از تحقیقات"، فرایند مدیریت و کمک به تبدیل علم و فناوری به محصول موردنیاز، با استفاده از ظرفیت و شبکه نخبگانی تخصصی در سراسر کشور صورت می‌پذیرد. این مرکز هدایت و حمایت باید مدیریت دانایی، توانایی و نیازمندی در کشور را در حوزه مربوطه برعهده بگیرد (آژانس اطلاعاتی علمی).

نگارنده اضافه می‌نماید: مرکز هدایت و حمایت در زمینه اشراف اطلاعاتی همانند یک مشاور املاک عمل می‌کند که باید از یک طرف نیازمندی‌های موجود در کشور را شناسایی کند و از طرف دیگر توانمندی‌های موجود در کشور را بشناسد.

در ادامه آمده است: مرکز هدایت و حمایت باید در چهار مؤلفه دانش، مهارت، تکنیک و ابزار در سراسر کشور اشراف اطلاعاتی داشته باشد. شبکه‌ای که تجارت، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی را به هم ارتباط می‌دهد و منبع مهم ابداع ایده‌های جدید در همه صنایع به شمار می‌رود.

در بخش بعدی معرفی مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات تصریح شده است که در بخش رابطه صنعت و دانشگاه موانع زیادی وجود دارد (چالش‌های پیش رو) که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: عدم اشراف صاحبان صنایع به ماهیت تحقیق دانشگاهی، فقدان سرمایه و اعتبار کافی برای پروژه‌های کوچک با ریسک بالا، کم‌اهمیتی به تجاری کردن واحدهای دانشگاهی، بی‌اطلاعی از نیازهای صنعت توسط دانشگاه.

نگارنده در ادامه برای این مرکز اهدافی را پیش‌بینی نموده و اظهار می‌دارد: مرکز هدایت و حمایت به‌عنوان یک مرکز راهبردی تحقیقات تجربی و فنی بوده که وظیفه سیاست‌گذاری، مدیریت و هدایت در این زمینه را از شروع تعریف مسائل تا حل کامل آن عهده‌دار می‌باشد. این مرکز به‌منظور رفع نیازها و یا توسعه فناوری کشور از طریق شناسایی و سازماندهی عناصر مؤثر در آن فناوری ازجمله دانش، مهارت، تکنیک، ابزار، تجهیزات و با بهره‌گیری از سرمایه انسانی توانمند، از طریق ایجاد شبکه‌های اجتماعی تخصصی، مراکز هدایت و حمایت ملی و استانی تحت نظارت سازمان مرکزی و سازمان‌های استانی و همچنین یکپارچه‌سازی و انسجام‌بخشی توان علمی اقشار دانشور جهت مشارکت فعال و مؤثر در عرصه نهضت نرم‌افزاری و تولید علم از طریق بهره‌گیری بسترهای حقیقی و مجازی تشکیل می‌شوند، هدف از تشکیل این مجموعه، شناسایی توانمندی و نیازمندی‌های استانی و ملی و مدیریت و راهبری آن‌ها از شناسایی یک مسئله تا حل آن و ارائه نتیجه کاربردی حل مسئله می‌باشد.

در بخش پایانی معرفی مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات، از شناسایی عناصر مؤثر در توسعه فناوری (دانش، مهارت، تکنیک و ابزار و تجهیزات) بدین شرح نام‌برده شده است:

مدیریت دانش و توان در حوزه تخصصی مرکز

ایجاد سامانه علمی و شبکه‌سازی سرمایه انسانی توانمند در کمک به تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای و توسعه فناوری در موضوع فعالیت مرکز برابر با نیازمندی‌های کشور

رصد وضع موجود و مطلوب حوزه تخصصی مرکز

شناسایی مسائل و مشکلات در حوزه تخصصی مرکز

به اشتراک‌گذاری مسائل و مشکلات صاحب‌نظران، خبرگان، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان و ارائه راهکارها و پیشنهادها به مبادی ذی‌ربط

 

آخرین موضوعی که در شماره چهارم ماهنامه علمی و پژوهشی به آن پرداخته شده است موضوع علم و پژوهش در بیانیه گام دوم انقلاب است که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) مطرح گردید و معظم‌له در بخشی از این بیانیه عنوان می‌نماید: جبران عقب‌ماندگی علمی، فقط از طریق "جهش‌های علمی" و "انقلاب‌های معرفتی" و "بهره‌گیری از راه‌های میان‌بر"، ممکن است و نباید تصور کرد که تکاپوهای عادی ما را به سرمنزل مقصود می‌رساند.

قدرت از رهگذر معرفت حاصل می‌شود

دکتر مهدی جمشیدی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلام با اشاره به کلام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب که می گوید: «دانش، آشکارترین وسیله "عزت" و "قدرت" است، زیرا روی دیگر دانایی، توانایی است. ازاین‌رو، باید بر نیاز کشور به جوشاندن چشمه دانش در میان خود اصرار بورزیم» و با نگاهی به کلام گهر بار امام علی السلام که  می فرماید: اَلعلمُ سلطانٌ وَ مَن وَجدهُ صالَ بهِ و مَن لَم یجدهُ صیلَ عَلیهِ؛ دانش، سلطنت و قدرت است هرکه آن را بیابد، با آن یورش بَرد و پیروز شود و هر که آن را نیابد، بر او یورش برند و مغلوب گردد.( ابن ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، جلد 20 صفحه 319). اظهار می دارد: علم فقط کارکرد ذهنی ندارد و این‌گونه نیست که به عالم معرفت، متوقف و منحصر بماند بلکه خواه‌ناخواه، به عالم غیر معرفت نیز راه می‌یابد و بر آن نیز اثر می‌گذارد.

جمشیدی می‌گوید: به بیان دیگر، علم اگرچه کمال نفس است، اما موجبات تفوق و تسلط را نیز فراهم می‌کند و عظمت و اقتدار می‌بخشد و بااین‌حال، مسئله‌ای نیست که ما تنها ازاین‌جهت طالب و مشتاق علم باشیم که دغدغه قدرت داریم و سودای غلبه، بلکه همچنان که اشاره شد، علم به طور ذاتی نیز، ارزش است و کمال و اعتلای نفس مستقل از آنچه که در بیرون می‌گذرد پیشرفت و ترقی است.

تمدن غربی به‌واسطه علم عالم‌گیر و غالب شد

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلام در بخش بعدی شرح خود بر بیانیه گام دوم انقلاب، بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب را که فرمودند: «دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود، ثروت و نفوذ و قدرت دویست‌ساله فراهم کند و سوءاستفاده از دانش و باوجود تهی‌دستی در بنیان‌های اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آن‌ها را به دست گیرد» آورده و تصریح می‌نماید: در این تعبیر اولاً تمدن غربی، دانش‌بنیان و پایه انگاشته شده؛ ثانیاً علم به‌مثابه گرانیگاه اقتدار تمدنی آن دانسته شده؛ ثالثاً این تمدن، مبتلا به فقر در ارزش‌های عالی الهی و انسانی معرفی‌شده؛ رابعاً خصوصیت گسترش خواهی و افزون‌طلبی به این تمدن نسبت‌داده‌شده است. وی می‌گوید: این‌که غرب توانست زمام و عنان جوامع دیگر را در دست گیرد و ارزش‌های فرهنگی خود را بر آن‌ها تحمیل کند و در پی یکسان‌سازی فرهنگی در گستره جهانی برآیند و آنگاه از فرهنگ نیز فراتر رود و در عرصه‌های سیاست و اقتصاد جوامع غیر غربی را نیز به تصرف خود درآورد، همگی برخاسته از قدرت علمی این تمدن بود و اینک نیز غرب از همین مزیت به نفع خود سوءاستفاده می‌کند.

سنگ بنای انقلاب علمی گذاشته شده است

جمشیدی سپس به بندی دیگر از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در خصوص انقلاب علمی در بیانیه گام دوم انقلاب که می‌فرماید: «اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و سنگ بنای یک انقلاب علمی گذاشته شده است» پرداخته و اظهار می‌نماید: کسی که به چنین امر مهمی توجه یافت و حساسیت فراوان درباره آن از خویش نشان داد و به صد زبان و بیان آن را تکرار کرد و مطالبه نمود تا سرانجام به گفتمان تبدیل شد مقام معظم رهبری بوده است.

وی ادامه می‌دهد: ایشان در طول دو دهه گذشته، به هر مناسبی به مسئله تولید علم و نهضت نرم‌افزاری اشاره کرد و فرهیختگان و نخبگان علمی را همواره به‌سوی حرکت در راستای آن فراخواند و خوشبختانه، این اهتمام خاص، به نتایج درخشانی رسید و ما توانستیم در علم، به پیشرفت‌های خیره‌کننده دست یابیم.

دکتر جمشیدی اضافه می‌نماید: آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) به جامعه علمی تفهیم کرد که اولاً علم را باید اساس و زیربنای پیشرفت دانست؛ ثانیاً ما به دلیل حکومت‌های بی‌لیاقت و کوته اندیش، در حد چند سده از غافله شتابان علم، جا ماندیم و دچار عقب‌افتادگی علمی شدیم؛ ثالثاً چنانچه حرکت علمی ما، درونی و بومی نباشد و توقف در مدار وابستگی و دنباله‌روی ادامه یابد، به شکوفایی و بالندگی حقیقی دست نخواهیم یافت؛ رابعاً جبران این عقب‌ماندگی فقط از طریق جهش‌های علمی و انقلاب‌های معرفتی و بهره‌گیری از راه‌های میان‌بر، ممکن است و نباید تصور کرد که تکاپوهای عادی و طبیعی، ما را به سرمنزل مقصود خواهد رسانید و عقب‌ماندگی عمیق تاریخی را جبران خواهد کرد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۷:۵۲

شناسه خبر: 95514

مطالب مرتبط :
نشست۱

در نشست بصیرتی عنوان شد:

انتخاب رئیس جمهور اصلح، اقتدار داخلی و خارجی را برای کشور به ارمغان می آورد

مهوش باقری گفت: انتخاب رئیس جمهور انقلابی، دلسوز، شجاع، ولایت مدار، معتقد به توان داخل و حامی جوانان، اقتدار داخلی و خارجی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد.

مرادی

گفتگوی علم و فناوری با جوان نخبه و مخترع کرمانشاهی؛

مخترع بسیجی با ۱۲ اختراع شاخص: آوازه نام ایران را در جهان طنین‌انداز خواهم کرد

مهندس جوان و مبتکر کرمانشاهی که ۱۲ اختراع شاخص را در کارنامه درخشان خود دارد، می‌گوید: همچنان سعی می‌کنم اختراعات علمی خود را ادامه داده تا آوازه نام ایران را در جهان طنین‌انداز کنم.

تولید

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری اردبیل مطرح کرد:

پیشرفت کشور متوقف بر دو عنصر علم و تولید

یک کشور برای دستیابی به اهداف خود نیازمند اولاً عنصر علم و ثانیاً عنصر تولید یعنی عمل و کار براساس دانش خود می باشد.

بیانیه گام دوم انقلاب کاملا پژوهشی و علمی است

فرمانده سپاه شهرستان دشتی،

بیانیه گام دوم انقلاب کاملا پژوهشی و علمی است

سرهنگ «محمدرضا زارعی تبار» فرمانده سپاه شهرستان دشتی در دوره توانمندی فرماندهان پایگاه های بسیج گفت: مدیر توانمند بر اساس چارچوب خاصی مجموعه را مدیریت می کندهر یک از فرماندهان بسیج در شهر و دیار خود باید سرآمد خوش رفتاری و خوشرویی با مردم باشد.

دکتر حمیدرضا ناصری

اهمیت توسعه و استاندارد سازی صنعت گیاهان دارویی بدلیل داشتن حوزه مشترک با بخش پزشکی و داروسازی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بین الملل بیابان دانشگاه تهران: از دیر باز طب سنتی ایران بر بستر تجربیات و به شکل شفاهی از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد و هم اکنون نیز این بخش از طب در قالب عطاری ها همچنان به کار خود ادامه می دهد اما طبیعتا با افزایش تقاضا و همچنین وجود حوزه مشترک فعالیت با بخش پزشکی و دارو سازی استاندارد سازی این محصولات اهمیت دارد و تدوین استانداردهای لازم در حوزه گیاهان دارویی باعث بهبود کیفیت فرآورده‌های استحصال شده و توسعه صنعت این حوزه می‌شود ولی با توجه به تنوع بالای محصولات چنین به نظر می آید که این ستاد به تنهایی قادر به پاسخگویی در این زمینه نخواهد بود

ماهنامه

در ماهنامه معاونت علمی و ‌پژوهشی خواهید خواند:

درخشش نخبه کرمانشاهی در پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری کشور

طرح سیستم آنالیز وضعیت شانه و مفاصل سید یحیی مرادی نخبه کرمانشاهی، به‌عنوان طرح برتر کشور در حوزه سلامت پنجمین جشنواره جهادگران علم و فناوری کشور شناخته شد.

جشنواره

کسب رتبه برتر مرکز هدایت و حمایت از گیاهان دارویی استان اردبیل در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری

مرکز هدایت و حمایت از گیاهان دارویی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری موفق به کسب رتبه برتر شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب