خواص گل یاسمن سفید

گل یاسمن سفید حاوی روغن فرار و آلکالوئیدهای پیریدینی است، اثرات تسکینی و ضد میکروبی گیاه را به این ترکیبات نسبت می دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ یاسمن سفید jusminum officinale از تیره زیتونیان بوده و بوته ای به ارتفاع 4.5 متر که دارای برگ های متقابل و برگچه های سرنیزه ای می باشد. گل های سفید آن منفرد و در خوشه های محوری قرار گرفته اند.

این گل در موسم گلدهی برداشت و بلافاصله در دمای اتاق خشک می گردند، پودر حاصل از آن درون ظروف دهانه بسته و تیره به دور از نور خورشید و رطوبت نگهداری می شود، گل های تازه نیز درون کیسه های مخصوص سبزی درون یخچال برای 3 ماه تازه می ماند.

گل یاسمن سفید حاوی روغن فرار و آلکالوئیدهای پیریدینی است، اثرات تسکینی و ضد میکروبی گیاه را به این ترکیبات نسبت می دهند.

آزمایشات نشان داد که وجود این رایحه در قفس شلوغ موش‌های آزمایشگاهی باعث می‌شود که موش‌ها فعالیت‌ خود را کاهش داده و در کنج قفس آرام بنشینند.

وقتی هوایی که مولکول‌های این رایحه را در خود دارد استشمام شود از ریه‌ها وارد جریان خون شده و از آنجا به مغز منتقل می‌شود.

اسکن‌های مغزی نشان داد که این مولکول‌ها روی ماده شیمیایی موجود در سلول‌های عصبی موسوم به «گابا» تاثیر می‌گذارد و با آرام کردن این سلول‌ها، اضطراب را کاهش داده و آرامش را تقویت می‌کند.

پروفسور هانس هات از دانشگاه روهر در بوخوم آلمان در این باره گفت: نتایج این تحقیق می‌تواند به عنوان مدرکی با اساس علمی برای اثبات رایحه‌درمانی مورد توجه قرار بگیرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که استشمام مولکول‌های روغن یاسمن، پیام‌هایی را به منطقه‌ای از مغز می‌فرستد که در کنترل احساسات نقش دارند.

محققان معتقدند که روغن این گیاه تاثیرات شفابخش گوناگونی دارد. این رایحه در 83 درصد از عطرهای زنانه و 33 درصد از عطرهای مردانه استفاده می‌شود.

یاسمن سفید را با نام‌هایی چون گل هاشم، یاسمن، یاسمن بستانی، یاسمن بوّا، سجلاب می‌شناسند. طبیعت این گیاه گرم و خشک است.

گیاه یاسمن سفید برای رفع لکه‌های سیاه پوست و رفع چروک صورت به شکل ضماد کاربرد دارد. بوییدن گل آن در تسکین سردرد موثر است.

مصرف دم‌کرده گل یاسمن سفید را شادی‌آور است و دم‌کرده آن برای رفع بلغم، سودا و زرداب اثرات مفیدی دارد.

فواید گیاه یاسمن سفید برای دفع کرم روده مفید است و دم‌کرده آن برای فلج، لقوه، خواب رفتن اعضا و درد مفاصل اثربخش است.

ریشه یاسمن سفید به‌صورت جوشانده برای درمان بیماری‌های قارچی پوست اثربخش است و برای تهیه دم‌کرده آن، از ۱ تا ۲ گرم گل در یک لیوان آب جوش استفاده می‌شود.

مصرف بیش از حد یاسمن سفید مضر بوده و باعث تشنج می‌شود.

 

 

زمان انتشار: جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 95516

مطالب مرتبط :
مخاط مصنوعی

دانشمندان مخاط مصنوعی با خواص ضد میکروبی تولید می کنند

یک تیم MIT موفق به ایجاد یک نسخه مصنوعی از مخاط شده اند، و نشان داده اند که این یک ضد میکروب موثر است - حتی بیشتر از مخاط واقعی.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب