مکمل قارچ درخت می تواند باعث کاهش مصرف کود در محصولات گوجه فرنگی شود

دانشمندان دانشگاه Southwest چین دریافتند که با افزودن قارچ به خاک کشاورزی گوجه فرنگی با استفاده از کود بسیار کمتری رشد می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ اگرچه قارچ Ceriporia lacerata باعث پوسیدگی چوب درخت می شود، اما جنبه خوبی نیز دارد. طبق یک مطالعه جدید، افزودن قارچ به خاک کشاورزی باعث می شود گوجه فرنگی با استفاده از کود بسیار کمتری رشد کند.

Tomatoes typically require a lot of fertilizer, which can be expensive and harmful to the environment

تا حدی به دلیل طولانی بودن دوره رشد، گیاهان گوجه فرنگی بیش از بسیاری از محصولات دیگر به عناصر غذایی نیاز دارند. در نتیجه، کشاورزان به طور معمول مقدار زیادی کود شیمیایی در مزارع خود استفاده می کنند.

این امر نه تنها وقت گیر و گران است بلکه باعث کاهش جمعیت میکروب های مفید در خاک می شود، بعلاوه با از بین رفتن کود اضافی خاک و ورود به آبراه ها باعث آلودگی می شود. بعلاوه، حتی اگر کودهای شیمیایی ممکن است عملکرد گوجه فرنگی را افزایش دهند، اما اغلب کیفیت میوه را کاهش می دهند.

دانشمندان دانشگاه Southwest چین در عوض به سویه خاصی از قارچ Ceriporia نگاه کردند که برای گوجه فرنگی بی ضرر است.

به طور معمول، هنگام رشد روی درختان و وجود آن در خاک، آنزیم هایی مانند پروتئازها و فسفاتازها ساطع می کند تا مواد مغذی را از محیط نزدیک دریافت کند. در حین انجام این کار، مواد مغذی آزاد می شود - از جمله مواد اولیه موجود در کود - که در غیر این صورت در ترکیبات طبیعی موجود در خاک "قفل" می شدند. سپس این مواد مغذی را گیاهان می توانند جذب کنند.

در آزمایش های صحرایی مشخص شد که وقتی سویه HG2011 Ceriporia lacerata به خاک بارور و غیر بارور اضافه شد، باعث بهبود جذب مواد مغذی و در نتیجه عملکرد گیاهان گوجه فرنگی در آن خاک می شود. نکته مهم، قارچ همچنین با افزایش نسبت قند به اسید همراه با مقدار قند محلول و ویتامین C، ارزش غذایی و عطر و طعم میوه را افزایش داد.

اکنون امید است که کمپوست حاوی قارچ بتواند در یک مکمل ارزان قیمت مورد استفاده قرار گیرد که باعث کاهش نیاز به کودهای سنتی می شود.

مقاله ای در مورد این تحقیق در این هفته در مجله Agricultural and Food Chemistry منتشر شد.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95530

مطالب مرتبط :
تسریع رشد گوجه فرنگی

تسریع رشد گوجه فرنگی با پروتئینی به نام پلاستید

محققان دانشگاه آکسفورد با دستکاری یک ژن خاص در گوجه فرنگی توانستند روند رشد و رسیده شدن گوجه فرنگی را کنترل کنند.

کانال سوئز

مشکل کانال سوئز چگونه از فضا قابل حل است؟

مدتی بود که به گل نشستن کشتی اورگرین در کانال سوئز شریان های تجارت بین المللی را متوقف کرده بود. حالا این مشکل حل شده است، اما شاید برایتان جالب باشد مکانیزم حل مشکل را بدانید.

توهم

ویروس جدیدی که باعث می‌شود مبتلایان رنگ‌های جدید ببیند+عکس

ویروس جدیدی شناسایی شده که عامل نوعی توهم رنگی در افراد می شود.

۱

فعال شدن ۳۰ هسته مسئله محور در گیلان/ مسئول پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی گیلان

هستی عشقی صحرایی عنوان کرد با توجه به اینکه یکی از اهداف مهم پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی مسئله محوری می باشد در این راستا هدایت دانشجویان به مسائل رشته تخصصی از مهمترین اهداف سازمان می باشد تا بتوانیم بهترین راه حل برای مشکلات جامعه داشته باشیم.

نظریه‌های توطئه ما را تقسیم می‌کنند، چگونه درباره آنها صحبت کنیم؟

محققان می‌گویند:

نظریه‌های توطئه ما را تقسیم می‌کنند، چگونه درباره آنها صحبت کنیم؟

اعتقاد به تئوری‌های توطئه باعث ایجاد مشکلاتی در خانواده‌ها و دیگر روابط نزدیک می‌شود. رشد اعتقادات توطئه‌آمیز در نتیجه رسانه‌های اجتماعی است و برای کسانی که به توطئه اعتقاد دارند، یافتن سایر معتقدان و اشتراک اطلاعات غلط را آسان می‌کنند. محققان می‌گویند بحث در مورد نگرانی‌های شما برای نزدیکان شما که به توطئه اعتقاد دارند، نیاز به یک رویکرد بسیار دقیق دارد.

بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کروناویروس (کووید ۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان؛

بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم

حمید رضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با کروناویروس (کووید ۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: بی‌برنامه‌گی مشهود برای تعطیلات نوروز و رنگ‌بندی نمادین؛ نتیجه‌اش می‌شود سفرهای میلیونی مردم با طیب خاطر به اقصی نقاط ایران، که در آینده نزدیک همه‌ی ایران قرمز می‌شود.

گوجه

گوجه فرنگی می‌تواند منبع داروی ضد پارکینسون باشد+عکس

گوجه فرنگی می‌تواند یک منبع مقرون به صرفه برای داروی پارکینسون باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب