در آزمایشگاه و دانشگاه برکلی؛

حسگر فوق نازک دانشمند ایرانی غلظت فوق العاده پایین دی اکسید نیتروژن را تشخیص می‌دهد

امین عزیزی، دانشمند فوق دکترا از دانشگاه برکلی دستگاه حسگر فوق نازک را تولید کرده است که می‌تواند تلفن هوشمند شما را به یک حسگر گاز فوق العاده هوشمند تبدیل کند. این سنسور در دمای اتاق کار می‌کند و قادر است غلظت فوق العاده پایین دی اکسید نیتروژن حداقل ۵۰ قسمت در میلیارد را تشخیص دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از فیز، امین عزیزی، دانشمند فوق دکترا از دانشگاه برکلی دستگاه حسگر فوق نازک را تولید کرده است که می‌تواند تلفن هوشمند شما را به یک حسگر گاز فوق العاده هوشمند تبدیل کند. این سنسور در دمای اتاق کار می‌کند و قادر است غلظت فوق العاده پایین دی اکسید نیتروژن حداقل 50 قسمت در میلیارد را تشخیص دهد.

دی اکسید نیتروژن، یک آلاینده هوا که توسط اتومبیل‌های دارای سوخت فسیلی و اجاق گازهای سوزان ساطع می‌شود نه تنها برای آب و هوا مضر است بلکه برای سلامتی ما نیز مضر است. تماس طولانی مدت با NO2 با افزایش بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تنفسی مانند آسم و عفونت‌ها ارتباط دارد.

دی اکسید نیتروژن بدون بو و نامرئی است، بنابراین شما به یک سنسور ویژه نیاز دارید که بتواند غلظت‌های خطرناک گاز سمی را با دقت تشخیص دهد. اما بیشتر سنسورهای موجود در حال حاضر انرژی بر هستند زیرا برای دست‌یابی به عملکرد مناسب معمولاً باید در دماهای بالا کار کنند.

یک حسگر فوق نازک که توسط تیمی از محققان آزمایشگاه برکلی و دانشگاه برکلی ساخته شده است، می‌تواند به این مسئله پاسخ باشد.

در مقاله‌‌ای که در مجله نانولیتر منتشر شده است، تیم تحقیقاتی یک سنسور اتمی دو بعدی را گزارش دادند که در دمای اتاق کار می‌کند و بنابراین انرژی کمتری نسبت به سنسورهای معمولی مصرف می‌کند.

محققان می‌گویند سنسور جدید دوبعدی که از آلیاژ تک لایه رنیم نیوبیم دی سولفید ساخته شده است - همچنین دارای ویژگی شیمیایی برتر و زمان بازیابی است.

امین عزیزی، دانشمند فوق دکترا از دانشگاه برکلی و نویسنده اصلی مطالعه حاضر، می‌نویسد: برخلاف سایر دستگاه‌های دوبعدی ساخته شده از موادی مانند گرافن، سنسور جدید دوبعدی به صورت انتخابی به مولکول‌های دی اکسید نیتروژن پاسخ می‌دهد و کمترین پاسخ را به سایر گازهای سمی مانند آمونیاک و فرمالدئید می‌دهد. علاوه بر این، سنسور دوبعدی جدید قادر است غلظت فوقانی دی اکسید نیتروژن حداقل 50 قسمت در میلیارد را تشخیص دهد.

هنگامی که یک سنسور مبتنی بر دی سولفید مولیبدن یا نانولوله‌های کربنی دی اکسید نیتروژن را تشخیص داد، بهبودی آن در حالت اولیه در دمای اتاق ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. عزیزی گفت: "اما حسگر ما فقط چند دقیقه طول می‌کشد."

عزیزی گفت: سنسور جدید فقط فوق نازک نیست - همچنین انعطاف‌پذیر و شفاف است، که آن را به کاندیدایی مناسب برای حسگرهای پوشیدنی برای نظارت بر محیط زیست و بهداشت تبدیل می‌کند. "اگر سطح دی اکسید نیتروژن در محیط محلی بیش از 50 قسمت در میلیارد باشد، این می‌تواند برای فرد مبتلا به آسم بسیار خطرناک باشد، اما در حال حاضر، حسگرهای گاز دی اکسید نیتروژن شخصی غیر عملی هستند."  وی افزود: حسگر آنها اگر در تلفن‌های هوشمند یا سایر وسایل الکترونیکی پوشیدنی قرار گیرد، می‌تواند این خلا را پر کند.

"سنسور دی‌اکسیدنیتروژن نازک با عملکرد بالا" توسط امین عزیزی و رحمت الله اسکندری  طراحی و تولید شده است، الکس زتل و ماروین کوهن دانشمندان هیئت علمی در بخش علوم مواد آزمایشگاه برکلی و اساتید فیزیک در دانشگاه برکلی، در این تحقیق همکاری داشتند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://phys.org/news/2021-03-ultrathin-sensor-lungsand-climate.html

زمان انتشار: دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۶:۳۸

شناسه خبر: 95552

مطالب مرتبط :
دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

محققان کشف کردند:

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

گروهی از محققان در دانشگاه شانگ‌های جیائو تانگ کشف کردند: دست انسان به عنوان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره برای رمزگشایی اطلاعات و تولید سیگنال پیچیده است.

ماده تاریک

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی؛

دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی دانشمند کالج دانشگاهی لندن با استفاده از هوش مصنوعی سه زیرگروه جدید ام اس با عنوان "منجر به قشر"، "با هدایت ماده سفید با ظاهر طبیعی" و "منجر به ضایعه" را از اسکن مغزی (MRI) شناسایی کرد.

یک ماده قابل کاشت

توسط محققان دانشگاه جورجیا؛

"چسب مغز" برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی ایجاد شد

یک ماده قابل کاشت "چسب مغز" که در دانشگاه جورجیا ساخته شده است می‌تواند با تقلید از ساختار حمایت کننده سلول‌های مغز برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی، راهی برای مداخله ارائه دهد.

سوئیچ مخفی درمان سکته قلبی کشف شد

موسسه تحقیقات قلب ویکتور چانگ اعلام کرد؛

سوئیچ مخفی درمان سکته قلبی کشف شد

دانشمندان در انستیتوی تحقیقات قلب ویکتور چانگ در سیدنی یک ژن جدید حیاتی معروف به Klf۱ را کشف کرده‌اند که امید می‌رود بتواند به قلب انسان‌ها کمک کند تا ماهیچه آسیب دیده قلب را پس از حمله قلبی ترمیم کند.

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

توسط دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان؛

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

به دلیل کمبود اندام جهانی و اهداکنندگان محدود عضو، هزاران بیمار در صورت صدمات شدید، بیماری یا شرایط ژنتیکی بدنبال اندام و بافت باقی مانده‌اند، اما اکنون سامان نقیه‌ محقق ایرانی با چاپ زیستی جدید سه بعدی، ساختار متخلخل از لایه آلژینات ایجاد کرده است که چنین ساختاری منافذ متصل به هم دارد و یک محیط سلول دوستانه فراهم می‌کند.

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان اعلام کرد:

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با اشاره به این که براساس واکاوی مشکلات زناشویی مراجعه کنندگان، اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است، گفت: مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم.

یک مقام رسمی EMA واکسن آسترازنکا با ترومبوز مرتبط است

سرانجام پذیرفتند:

یک مقام رسمی EMA ، واکسن آسترازنکا با لخته خون مرتبط است

یک مقام عالی رتبه در آژانس داروهای اروپایی (EMA) در مصاحبه‌ای که امروز سه‌شنبه منتشر شد، گفت که بین واکسن آسترازنکا کرونا ویروس و لخته‌های خون ارتباط وجود دارد.

سرانجام واکسنی داریم که علیه

بر طبق گزارش موسسه تحقیقاتی اسکریپس وIAVI؛

سرانجام یک واکسن علیه "اچ آی وی" کار می‌کند

امید به مقابله با اچ آی وی، ویروس نقص ایمنی انسانی، نزدیک‌تر از هر زمان دیگری است. واکسن جدیدی علیه این ویروس نوید داده شده در آزمایشات فاز۱ است که منجر به تولید آنتی بادی‌های کارآمد در ۹۷٪ از شرکت کنندگان می‌شود.

ضایعات ماهی

پلاستیک زیست تخریب پذیر که از ضایعات ماهی تهیه می شود

تیمی در دانشگاه Memorial of Newfoundland کانادا با استفاده از ضایعات ماهی پلاستیک زیست تخریب پذیر ایجاد کرده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب