بر طبق گزارش موسسه تحقیقاتی اسکریپس وIAVI؛

سرانجام یک واکسن علیه "اچ آی وی" کار می‌کند

امید به مقابله با اچ آی وی، ویروس نقص ایمنی انسانی، نزدیک‌تر از هر زمان دیگری است. واکسن جدیدی علیه این ویروس نوید داده شده در آزمایشات فاز۱ است که منجر به تولید آنتی بادی‌های کارآمد در ۹۷٪ از شرکت کنندگان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس ZME، امید به مقابله با اچ آی وی، ویروس نقص ایمنی انسانی، نزدیک‌تر از هر زمان دیگری است. واکسن جدیدی علیه این ویروس نوید داده شده در آزمایشات فاز1 است که منجر به تولید آنتی بادی‌های کارآمد در 97٪ از شرکت کنندگان می‌شود.

اچ آی وی و ایدز، بیماری که باعث آن می‌شود ، بدون شک از ترسناک‌ترین تشخیص‌های پزشکی است که امروزه می‌توان شنید. نه تنها علائم وحشتناک، بلکه همچنین علاج ناپذیر بودن علائم را نیز باعث می‌شود. اما شاید برای مدت طولانی دیگر غیر قابل درمان بودن، ادامه نداشته باشد، زیرا تحقیقات جدید راهی امیدوار کننده در برابر این بیماری کشنده و عامل بیماری زا را نشان می‌دهد.

 

بالاخره مصونیت

"ما و دیگران سال‌ها پیش فرض کردیم که برای القا آنتی بادی‌های خنثی‌کننده گسترده (bnAbs) ، شما باید فرآیند را با تحریک سلول‌های B مناسب شروع کنید – سلول‌هایی که دارای خواص ویژه هستند و به آنها امکان می‌دهد به سلول‌های ترشح کننده bnAb تبدیل شوند".

دکتر ویلیام شیف، استاد و ایمونولوژیست موسسه تحقیقاتی اسکریپس و مدیر اجرایی طراحی واکسن در مرکز آنتی بادی خنثی کننده IAVI، که در آن واکسن تولید شده است، توضیح داد."در این آزمایش، سلول‌های مورد هدف فقط یک در هر میلیون سلول B بدون تکلیف بودند. برای دریافت پاسخ آنتی بادی مناسب، ابتدا باید سلول‌های B مناسب را ترمیم کنیم. داده‌های این آزمایش توانایی ایمونوژن واکسن در انجام این کار را تأیید می‌کند. "

این واکسن، محصول همکاری بین موسسه تحقیقات اسکریپس و سازمان تحقیقات غیرانتفاعی واکسن IAVI)) است، از یک روش واکسیناسیون جدید برای کمک به بیماران در ایجاد آنتی بادی علیه اچ آی وی استفاده می‌کند. این روش شامل ایجاد سلول‌های B بدون تکلیف در بدن ما برای تولید آنتی بادی‌های کاملاً خنثی کننده است که به نوبه خود با پاتوژن مبارزه می‌کنند. امید است که این "bnAbs" بتواند در کنار سطح ویروس اچ آی وی به پروتئین‌هایی موسوم به خوشه متصل شود. این خوشه‌ها از نظر ساختار و عملکرد بسیار متفاوت در سویه‌های مختلف پاتوژن هستند، به این معنی که واکسن می‌تواند به طور گسترده‌ای در برابر آن کارآمد باشد.

این توانایی عملکرد در بین سویه‌ها یکی از مهمترین موارد فروش این واکسن است. اچ آی وی بیش از 38 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده اما هنوز درمانی برای آن فراهم نشده است زیرا ویروس دارای سرعت جهش بسیار سریعی است، به این معنی که می‌تواند با سیستم ایمنی بدن و رویکردهای درمان سنتی سازگار شود.

محققان اعلام کردند: این واکسن قرار است اولین واکسن در چند مرحله واکسیناسیون باشد که هدف آن آمادگی بدن ما برای تولید طیف وسیعی از bnAbs است و به طور بالقوه می‌تواند در برابر ویروس‌های دیگری که تاکنون از ما دور بوده‌اند ، کمک کند.

 

آزمایش فاز 1 شامل 48 فرد بالغ سالم است

بر طبق اعلام تیم تحقیقاتی، آزمایش فاز 1 شامل 48 فرد بالغ سالم است که یا دارونما یا دو دوز از ترکیب واکسن همراه با کمکی تهیه شده توسط GlaxoSmithKline دریافت کرده‌اند. تا پایان آزمایش، 97٪ از شرکت کنندگان در گروه‌های آزمایشی (یعنی آن‌هایی که دارونما دریافت نکرده‌اند) نوع مورد نظر آنتی بادی را در جریان خون خود داشتند.

این تیم توضیح می‌دهد، این اولین بار است که ما در القای ترشح آنتی بادی‌های ضد خنثی‌کننده گسترده بر ضد ویروس اچ آی وی موفق هستیم، دکتر جولی مک الراث، محقق اصلی و معاون ارشد رئیس و مدیر بخش واکسن و بیماری‌های عفونی فرد هاچ، آن را "یک مطالعه مهم در زمینه واکسن ایدز می‌داند".

دکتر شیف می‌گوید: "این مطالعه اثبات اصول یک مفهوم جدید واکسن برای اچ آی وی را نشان می‌دهد، مفهومی که می‌تواند در سایر عوامل بیماری‌زا نیز به کار رود."

"با همکاری بسیاری از اعضای تیم تحقیق، ما نشان دادیم که می‌توان واکسن‌ها را برای تحریک سلول‌های ایمنی نادر با ویژگی‌های خاص طراحی کرد و این تحریک هدفمند می‌تواند در انسان بسیار کارآمد باشد. ما اعتقاد داریم که این روش در ساخت واکسن ایدز کلیدی و احتمالاً در ساخت واکسن علیه سایر عوامل بیماری‌زا مهم خواهد بود. "

نیازی به گفتن نیست، از آنجا که این فقط آزمایش فاز 1 بود، ما هنوز فاصله زیادی تا رسیدن این واکسن در یک واکسیناسیون نداریم. با این حال، نتایج راه را برای فاز 2 و (امیدوارم) فاز 3 برای دارو هموار کنند. برای گام بعدی، این تیم قصد دارد تا با شرکت بیوتکنولوژی مدرنا برای ساخت و آزمایش واکسن مبتنی بر mRNA برای همان کار ترکیب فعلی آنها همکاری کند - در صورت موفقیت، این روند را به طور قابل توجهی تسریع می‌کند.

مرکز و مدیر کنسرسیوم NIH برای واکسن HIV / AIDS می‌گوید: هنوز، در حال حاضر، این ترکیب به عنوان اثبات مفهوم عمل می‌کند. این نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن ما می‌تواند برای مقابله حتی با عوامل بیماری‌زای وحشتناک آماده باشد. "این آزمایش بالینی نشان داده است که ما می‌توانیم پاسخ‌های ایمنی را به روش‌های قابل پیش‌بینی برای ساخت واکسن‌های جدید و بهتر، و نه فقط برای اچ آی وی، هدایت کنیم. ما معتقدیم که این نوع مهندسی واکسن می‌تواند به طور گسترده‌تری استفاده شود، و یک روز جدید در واکسینولوژی ایجاد می‌کند. "

تیم افزوده است که می‌توان از همین روش برای ایجاد واکسن‌های جدید برای سایر بیماری‌های سرسخت مانند آنفلوانزا، دنگ، زیکا، هپاتیت C و مالاریا استفاده کرد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/vaccine-hiv-passes-phase-one-trial-23637533/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۶:۰۰

شناسه خبر: 95554

مطالب مرتبط :
دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

محققان کشف کردند:

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

گروهی از محققان در دانشگاه شانگ‌های جیائو تانگ کشف کردند: دست انسان به عنوان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره برای رمزگشایی اطلاعات و تولید سیگنال پیچیده است.

ماده تاریک

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی؛

دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی دانشمند کالج دانشگاهی لندن با استفاده از هوش مصنوعی سه زیرگروه جدید ام اس با عنوان "منجر به قشر"، "با هدایت ماده سفید با ظاهر طبیعی" و "منجر به ضایعه" را از اسکن مغزی (MRI) شناسایی کرد.

یک ماده قابل کاشت

توسط محققان دانشگاه جورجیا؛

"چسب مغز" برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی ایجاد شد

یک ماده قابل کاشت "چسب مغز" که در دانشگاه جورجیا ساخته شده است می‌تواند با تقلید از ساختار حمایت کننده سلول‌های مغز برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی، راهی برای مداخله ارائه دهد.

سوئیچ مخفی درمان سکته قلبی کشف شد

موسسه تحقیقات قلب ویکتور چانگ اعلام کرد؛

سوئیچ مخفی درمان سکته قلبی کشف شد

دانشمندان در انستیتوی تحقیقات قلب ویکتور چانگ در سیدنی یک ژن جدید حیاتی معروف به Klf۱ را کشف کرده‌اند که امید می‌رود بتواند به قلب انسان‌ها کمک کند تا ماهیچه آسیب دیده قلب را پس از حمله قلبی ترمیم کند.

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

توسط دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان؛

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

به دلیل کمبود اندام جهانی و اهداکنندگان محدود عضو، هزاران بیمار در صورت صدمات شدید، بیماری یا شرایط ژنتیکی بدنبال اندام و بافت باقی مانده‌اند، اما اکنون سامان نقیه‌ محقق ایرانی با چاپ زیستی جدید سه بعدی، ساختار متخلخل از لایه آلژینات ایجاد کرده است که چنین ساختاری منافذ متصل به هم دارد و یک محیط سلول دوستانه فراهم می‌کند.

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان اعلام کرد:

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با اشاره به این که براساس واکاوی مشکلات زناشویی مراجعه کنندگان، اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است، گفت: مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم.

فوتوسنتز

بهبود کارایی دستگاه فتوسنتز مصنوعی با گذشت زمان

دانشمندان دانشگاه میشیگان (UM) و آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور نوع جدیدی از فناوری را به نمایش گذاشته اند که نه تنها می تواند هیدروژن تولید کند، بلکه در حین استفاده دچار تغییرات مورفولوژیکی شود که باعث می شود با گذشت زمان کارآمدتر شود.

یک مقام رسمی EMA واکسن آسترازنکا با ترومبوز مرتبط است

سرانجام پذیرفتند:

یک مقام رسمی EMA ، واکسن آسترازنکا با لخته خون مرتبط است

یک مقام عالی رتبه در آژانس داروهای اروپایی (EMA) در مصاحبه‌ای که امروز سه‌شنبه منتشر شد، گفت که بین واکسن آسترازنکا کرونا ویروس و لخته‌های خون ارتباط وجود دارد.

واکسن کرونا

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

بیم و امیدهای روزهای کرونایی مازندران

اگرچه این روزها شاهد تغییر وضعیت رنگ‌ها کرونایی در استان مازندران هستیم اما برنامه‌ریزی برای تزریق واکسیناسیون گروه‌های پرخطر زمینه امیدواری برای کاهش تلفات انسانی این بیماری فراهم شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب