معرفی کتاب؛

کتاب جهش اجتماعی: گفتگویی درباره چگونگی روانشناسی تکامل ما

اگر قصد دارید مسیر اجتماعی شدن را طی کنید و بدانید مثلا اینکه رفتارهای تکاملی ما در اخلاق و ارتباطات میان فردی و در اجتماع چه اثراتی در روند صلح و یا جنگ داشته است یا اینکه مباحث شادکامی را دنبال کنید توصیه می کنم این کتاب را بخوانید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ اگر به دنبال این هستید، بدانید که هستید و از کجا آمده ایدتوصیه می کنم کتاب« جهش اجتماعی(با عنوان اصلی The Social Leap) » اثری از ویلیام فون هیپل در زمینه روانشناسی تکامل و ادراک اجتماعی بخوانید.

این کتاب با اشاره به جهش اجتماعی کاوش جذابی از ریشه های تکاملی روانشناسی مدرن را نشان می‌دهد و به سه قسمت تقسیم شده است: تکامل در مورد چگونگی تبدیل شدن به آنچه که هستیم ، گفتن اینکه گذشته چگونه به ما در درک حال کمک می کند و اینکه چگونه می توانیم از این دانش برای ساختن آینده بهتر استفاده کنیم ، سخن می گوید.

ویلیام فون هیپل زادۀ آلاسکا و دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه ییل و مدرک دکتری از دانشگاه میشیگان است. او بیش از صد مقاله و گفتار در کتاب‌ها و مجلات معتبر گوناگون منتشر کرده است.

ویلیام فون هیپل: ایده اصلی روانشناسی تکاملی این است که ذهن ما باید درست مانند بدن ما تکامل یابد.

در قسمتی از متن پشت جلد کتاب آمده است:

«کتاب جهش اجتماعی می‌کوشد که برخی یافته‌های علمی تازه دربارۀ شکل‌گیری ویژگی‌های زیستی و روانی انسان را به‌زبانی ساده بیان کند و ضمن ارائۀ روایتی جذاب از تاریخ تحولات زیستی گونۀ انسان، چگونگی و چرایی شکل‌گیری برخی ویژگی‌های روانی در انسان را توضیح می‌دهد. ایدۀ محوی کتاب «فرضیۀ مغز اجتماعی» است که می‌گوید: بزرگی مغز انسان برای مقابله با چالش‌های پیچیده‌ای است که زندگی در محیط اجتماعی و تعامل با سایر همنوعان پیش روی او می‌گذارد.»

    جان کلام اینکه روان‌شناسی تکاملی داستانی است دربارۀ اینکه تکامل چگونه ژن‌های ما را شکل داده است، ژن‌هایی که به نوبۀ خود ساختار اصلی ذهن ما را شکل می‌دهند، اما این داستان اصلاٌ مبتنی بر موجبیت ژنتیکی نیست. محیط هم ساختار ذهن ما را شکل می‌دهد، فرهنگ و ارزش‌ها و سلایق هم در شکل‌گیری شخصیت ما – و این که در آینده چه مسیری را طی می‌کنیم – نقش اساسی دارند. (کتاب جهش اجتماعی اثر ویلیام فون هیپل – صفحه ۳۱)

 

فون هیپل می‌نویسد:

وقتی که اجداد ما برای حل چالش‌های زندگی در علفزار از قضا راه‌حلی اجتماعی یافتند، رشته‌ای از رویدادها را به جریان انداختند که سرانجام به خاستگاه‌های بشری‌مان رسید و به همین دلیل است که من حرکت از جنگل‌های بارانی به سوی علفزار را «جهش اجتماعی» می‌خوانم. (کتاب جهش اجتماعی اثر ویلیام فون هیپل – صفحه ۵۲)

درباره کتاب ویلیام فون هیپل

نویسنده این کتاب تلاش دارد به سوالاتی از قبیل: چرا انسان شب‌ها از تاریکی می‌ترسد، چرا برای دوستانمان در زندگی آرزوی موفقیت می‌کنیم اما اگر روزگار به کامشان باشد نمی‌توانیم جلوی حسادتمان را بگیریم، چرا از دست رؤسای سختگیر می‌نالیم اما اگر خودمان در آن سِمت باشیم مثل آن‌ها رفتار می‌کنیم و مهم‌تر از همه چرا شادکامی انسان تا این اندازه زودگذر است، پاسخ دهد.

این کتاب با عنوان جهش اجتماعی، توسط ویلیام فون هیپل نوشته شده است و توسط میثم محمد امینی به فارسی برگردانده شده است و دارای 359 صفحه است.

«شادکامی ما را به کارهایی برمی‌انگیزد که به بقا و تولید مثلمان کمک می‌کنند، اما شادکامی به‌خودی‌خود و فی‌نفسه غایت نیست. تکامل اغلب شادکامی ما را در راه اهداف دیگر قربانی می‌کند. (کتاب جهش اجتماعی اثر ویلیام فون هیپل – صفحه ۲۹۲)»

    همکاری و تقسیم کار قابلیت‌های ما را گسترش داد و از موقعیت شکار به مرتبۀ بالاترین شکارگر رسیدیم. (کتاب جهش اجتماعی – صفحه ۸۷)

    در گذار به زندگی در مزرعه، یکی از دشوارترین چالش‌های اجداد شکارگر – خواکجوی ما تطبیق یافتن با نابرابری بود، اما این تطبیق ضرورت داشت. نابرابری نتیجۀ ناگزیر مقتضیات و فرصت‌های مالکیت و ذخیره‌سازی مرتبط با کشاورزی است. (کتاب جهش اجتماعی – صفحه ۹۸)

    هیچ‌چیزی برای ما مهم‌تر از پیوندهای اجتماعی‌مان نیست، زیرا برای بقا و تولید مثلِ اجدادمان هیچ‌چیزی این اندازه اهمیت نداشت. در نتیجه، شیوه‌های بسیاری برای حفظ پیوند با گروه در ما تکامل یافته است؛ و یکی از مهم‌ترین این شیوه‌ها این است که بدانیم دیگران چه فکر می‌کنند. آگاهی از افکار دیگران کمکمان می‌کند با رفتار بعدی اعضای گروه تطبیق یابیم و آن را پیش‌بینی کنیم. (کتاب جهش اجتماعی – صفحه ۱۴۶)

اگر قصد دارید مسیر اجتماعی شدن را طی کنید و بدانید مثلا اینکه رفتارهای تکاملی ما در اخلاق و ارتباطات میان فردی و در اجتماع چه اثراتی در روند صلح و یا جنگ داشته است یا اینکه مباحث شادکامی را دنبال کنید توصیه می کنم این کتاب را بخوانید. پیشنهاد می‌کنیم فقط در صورتی که به مباحث تکاملی علاقه دارید سراغ این کتاب بروید. چون در غیر این صورت کتاب برای شما خسته‌کننده خواهد بود.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۳:۳۹

شناسه خبر: 95564

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

معرفی کتاب در سیارات چه می‌گذرد

پیشنهاد ما برای نوروز شما: کتاب در سیارات چه می‌گذرد؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب