التیام تنگی عروق خونی و ترمیم بافت های آسیب دیده با استنت هوشمند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی یک استنت روکش شده با اگزوزوم را با یک ماشه "آزاد سازی هوشمند" ایجاد کرده اند که می تواند هم از تنگی عروق خونی باز شده جلوگیری کند و هم درمان مشتق شده از سلول های بنیادی را به بافت گرسنه خون یا ایسکمیک تحویل دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی یک استنت روکش شده با اگزوزوم را با یک ماشه "آزاد سازی هوشمند" ایجاد کرده اند که می تواند هم از تنگی عروق خونی باز شده جلوگیری کند و هم درمان مشتق شده از سلول های بنیادی را به بافت گرسنه خون یا ایسکمیک تحویل دهد.

محققان می گویند این استنت هوشمند می تواند به جلوگیری از برخی از عوارضی که این ایمپلنت ها به همراه دارد ، کمک کند. استنت در ماده ای پوشش داده می شود که پاسخ التهابی را به حداقل می رساند ، در حالی که باعث ترمیم بافت می شود.

آنژیوپلاستی یک روش معمول در باز کردن عروق مسدود شده است. یک بالون کوچک به داخل رگ وارد می شود و در محل انسداد تورم می شود ، سپس معمولاً یک استنت قرار داده می شود تا بعد از برطرف شدن بالون و انسداد ، رگ دوباره باریک شود.

اما متأسفانه همیشه مثل همیشه کار نمی کند. اگر استنت به رگ های خونی آسیب برساند ، می تواند باعث تکثیر سلول های عضلانی صاف رگ ها شود و سعی در آسیب رساندن به آن دارد. این پاسخ التهابی می تواند دوباره شریان را باریک کند ، بیماری به نام تنگی مجدد.

stent in blood vessel

استنت های پیشرفته تری بعداً برای مقابله با این مشکل ایجاد شدند. استنتهای شستشو دهنده دارو (DES) در داروهایی که تکثیر سلولی را کاهش می دهند ، پوشانده شده اند ، اما به طور ناامیدکننده ای از رشد سلولهای اندوتلیال نیز جلوگیری می کنند ، که برای ادغام مناسب ایمپلنت بسیار مهم است. هدف از مطالعه جدید یافتن تعادل بین دو نوع سلول بود.

کی چنگ «Ke Cheng» ، نویسنده مسئول مطالعه ، می گوید: در حالت ایده آل ، اگر بتوانیم سلول های عضلانی صاف را از واکنش بیش از حد و تکثیر متوقف کنیم ، اما سلول های اندوتلیال را برای پوشاندن استنت استخدام کنیم ، این پاسخ التهابی را کاهش می دهد و از تنگی مجدد جلوگیری می کند.

برای انجام این کار ، تیم نوع جدیدی از پوشش ساخته شده است که شامل اگزوزوم ها ، کیسه های ریزی است که توسط انواع سلول ها دفع می شود تا به آنها در ارسال "پیام" کمک کند. اگزوزوم ها به سه روش مختلف کمک می کنند - اولاً ، زیرا شبیه غشای سلول هستند ، سیستم ایمنی بدن آنها را خارجی نمی شناسد و از پاسخ التهابی جلوگیری می کند. آنها همچنین سلولهای اندوتلیال را برای تکثیر در سطح استنت ترغیب می کنند. و به عنوان یک پاداش اضافی ، آنها حتی می توانند در صورت صدمه به تقویت و ترمیم بافت کمک کنند.

اما بخصوص هوشمندانه ماشه ای است که در وهله اول اگزوزوم ها را آزاد می کند. این استنت هوشمند به جای اینکه فقط به آنها اجازه دهد یک باره بروند و به طور بالقوه درمان را هدر دهند ، فقط در پاسخ به مولکولهایی به نام گونه های واکنش اکسیژن (ROS) ، که در تعداد بیشتری در طی پاسخ التهابی تولید می شوند ، اگزوزومها را آزاد می کند.

چنگ می گوید: فکر کنید که این یک عملکرد آزادانه برای اگزوزوم هاست." "آسیب های ایسکمیک مجدد جریان خون ، که هنگامی رخ می دهد که جریان خون کاهش یافته و سپس دوباره برقرار می شود ، مقدار زیادی ROS ایجاد می کند. بگذارید بگوییم قلب توسط ایسکمی آسیب دیده است. ROS تقویت شده باعث ترشح اگزوزومها در استنت می شود و درمان احیا از طریق رگ خونی به محل آسیب می رسد.

در آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه ، تیم دریافت که استنت های هوشمند با موفقیت در طی 48 ساعت پس از آسیب ، 60 درصد از اگزوزوم های خود را آزاد می کنند ، که توسط تعداد بیشتری ROS ایجاد می شود. در مرحله بعد ، تیم آنها را بر روی موشهایی که آسیب دیدگی ایسکمیک داشتند آزمایش کرد و آنها را با سایر استنتهای گریز از دارو و استنتهای فلزی برهنه مقایسه کرد. آنها دریافتند که دستگاه جدید آنها در جلوگیری از تنگی مجدد و رشد سلولهای اندوتلیال و کاهش آسیب عروق خونی بهتر است.

چنگ می گوید: این استنت فعال زیستی باعث ترمیم عروق و ترمیم ایسکمیک می شود و بیمار پس از قرار دادن استنت نیازی به اقدامات اضافی برای درمان احیا ندارد." "استنت ناقل مناسبی برای اگزوزوم ها است و اگزوزوم ها باعث ترشح ایمن و استنت در ترمیم بافت می شوند.

این یک گام امیدوار کننده است ، اما البته هنوز برای این سیستم جدید خیلی زود است. تیم بعدی قصد دارد آن را در حیوانات بزرگتر آزمایش کند. در این بین ، استنت های هوشمند دیگری نیز در دست ساخت هستند که می توانند با ارسال هشدارهای بی سیم در اولین علائم تنگی عروق ، از تنگی مجدد جلوگیری کنند.

این تحقیق در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 95582

مطالب مرتبط :
ماده تاریک

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

یک ماده قابل کاشت

توسط محققان دانشگاه جورجیا؛

"چسب مغز" برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی ایجاد شد

یک ماده قابل کاشت "چسب مغز" که در دانشگاه جورجیا ساخته شده است می‌تواند با تقلید از ساختار حمایت کننده سلول‌های مغز برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی، راهی برای مداخله ارائه دهد.

سلامت

روز جهانی بهداشت: با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم

روز جهانی بهداشت در ۱۸ فروردین ( در ۷ آوریل ۲۰۲۱) تحت عنوان "با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم" نام گذاری شده است.

طاسی

خبری خوش برای افراد طاس :

یک قدم تا درمان طاسی سر با دستیابی به موفقیت در سلول های بنیادی

همه گیری COVID-۱۹ برنامه های بالینی انسانی را برای بازسازی مو به تأخیر انداخت، اما محققان به دنبال این هستند که همه چیز را به حالت قبل برگردانند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب