به همت پایگاه علمی کوثرالمبین برگزار شد:

دوره آموزشی با موضوع " پرخاشگری در کودکان و راه های درمان آن "

پایگاه علمی کوثر المبین دوره آموزشی مجازی با موضوع " پرخاشگری در کودکان و راه های درمان آن " را با حضور دکترفرخی از اساتید روانشانسی برگزار نمود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمانشاه، پرخاشگری در کودکان پدیده‌ی شایعی است که به صورت‌های مختلفِ جسمی، عاطفی و تنشِ قابل توجه در آنها دیده می‌شود. اگرچه این مسئله بخشی طبیعی در روند رشد کودک است، اما از او انتظار می‌رود که در مدرسه احساساتش را کنترل و مدیریت کند. هرچه آموزش‌های خانواده در این زمینه از سن کمتری آغاز شود احتمال اینکه فرزند بتواند بر پرخاشگری‌اش غلبه کند بیشتر می‌شود.

همین موضوع پرخاشگری در کودکان، عوامل بوجود آورنده آن و راه های درمان این بیماری، انگیزه ای شد تا پایگاه علمی خواهران کوثرالمبین سپاه ناحیه کرمانشاه با همکاری دکتر فرخی از اساتید روانشاسی استان، دوره ای آموزشی برای اعضای بسیجی این پایگاه برگزار نمایند.

در این دوره که به صورت مجازی برگزار گردید، دکتر فرخی درخصوص بیماری پرخاشگری گفت:  کودکانی که رفتار پرخاشگرانه دارند معمولا خودانگیخته، بی‌قرار و زودرنج‌اند و پژوهش‌ها نشان می دهد که این مسئله با توانایی‌های گفتاری و طبیعت ذاتی بچه‌ها در ارتباط است.

وی اظهار داشت: پرخاشگریِ موردی در کودک طبیعی است اما اگر به کرات یا بر طبق یک الگوی مشخص اتفاق بیفتد خطرناک خواهد بود.

فرخی در پاسخ به سوال چه عواملی در بروز پرخاشگری در کودکان تاثیر دارند؟ اظهار نمود: پرخاشگری معمولا از ناتوانی کودک درکنار آمدن با خشم، عوامل بیولوژیکی، بدرفتاری والدین یا کمبود مهارت‌های ارتباطی ناشی می‌شود و دلایل مختلفی در بروز اینچنین رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان وجود دارد که می توان به عوامل ژنتیکی، الگوهای خانوادگی ناسالم، خصوصیات فردی، تماشای بیش از حد تلویزیون و عوامل محیطی اشاره نمود.

این استاد روانشناسی سپس به توضیح هریک از این عوامل که در بروز بیماری پرخاشگری در کودکان تاثیرگذارند پرداخت.

دکتر فرخی در بخش بعدی این دوره آموزشی مجازی، به پاسخ سوالی پیرامون چگونه با رفتار‌های پرخاشگرانه‌ی بچه‌ها برخورد کنیم؟ پرداخت و افزود: از همان ابتدای کار، باید ابتکار عمل را به دست گرفت و اجازه نداد کودک رفتارهای پرخاشگرانه را ادامه دهد که در این زمینه چند راهکار ساده شامل: سبک تربیتی، گفتگوی مناسب، نظارت بر تاثیر دوستان، الگوسازی و قدردانی می تواند کارساز باشد.

وی سپس درخصوص راهکار های عنوان شده چنین توضیح داد: سبک تربیتی نقش مهمی در آموزش در زمان پرخاشگری ایفا می‌کند. مثلا، اگر فرزند شما به دوستش آسیب رساند، به جای آنکه همانجا سرش فریاد بکشید از این واقعه استفاده کنید تا به فرزندتان نشان بدهید چطور رفتارهای پرخاشگرانه می‌تواند به دیگران آسیب بزند. سپس کودک‌تان را وادار کنید از صمیم قلب از دوست‌اش عذرخواهی کند.

گفتگوی مناسب  نیز یکی از راهکارهاست که موقع برخورد با فرزند پرخاشگر، باید آرام بود و سعی نمود موقع حرف زدن با او درباره‌ی کاری که کرده‌ است آرامش خود را حفظ کرد و با او درباره‌ی نتیجه‌ی رفتارش صحبت کنید – مثلا اینکه اگر به این روش ادامه دهد بچه‌های دیگر ممکن است دیگر تمایلی به بازی کردن با او نداشته باشند.

فرخی ادامه داد: دوستان نقش بسیار مهمی در زندگی فرزند شما دارند مثلاً اگر فرزند شما شاهد بدرفتاری دوستش با والدین یا برادر و خواهرانش باشد در او اثر منفی گذاشته و آنرا برای خود می پذیرد که در چنین مواردی باید درباره‌ی اشتباه بودن رفتار دوستش با او صحبت کنید.

وی گفت: الگو سازی نیز مقوله مهمی است که اگر والدین در رفتارها و برخوردهای خود بایکدیگر پرخاشگر نبوده بلکه با صبر و بردباری با هم رفتار کنند به عنوان الگوی رفتاری خوب برای فرزندان عمل کرده اند.

دکتر فرخی استاد روانشاسی در خاتمه از راهکار تشویق و ترغیب سخن گفت و عنوان نمود: همانطور که در قرآن آیات فراوانی در راستای تشویق مومنین( آیات تبشیر) برای انجام کارهای نیک و پسندیده ذکر شده است ما نیز نتیجه می گیریم استفاده از سیستم انگیزش و پاداش به  کاهش پرخاشگری کودک کمک می‌کند. مثلاً اگر کودک تان در یک مهمانی رفتار خوبی داشت او را غرق تحسین کنید و به او نشان دهید که این رفتارش چقدر شما را خوشحال کرده است که این تشویق باعث می‌شود فرزندتان احساس خوبی پیدا کند و بیشتر این رفتار را تکرار کند.

زمان انتشار: شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۳:۱۱

شناسه خبر: 95694

مطالب مرتبط :
دوره آموزشی مدیریت مصرف رسانه در خانواده

دوره آموزشی مدیریت مصرف رسانه در خانواده برگزار می شود

دوره آموزشی کارگاه مدیریت مصرف رسانه در خانواده با همکاری پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می ‌شود.

بازدید

در بازدید از پایگاه علمی کوثرالمبین عنوان شد:

مصمم به حفظ جایگاه برتر خود در بین پایگاه های علمی هستیم

مسئول پایگاه علمی خواهران کوثرالمبین؛ مصمم هستیم علاوه بر دفاع از جایگاه و عنوان برتر سال گذشته، امسال نیز افتخاری دیگر برای استان کرمانشاه به ارمغان بیاوریم.

امید جدیدی در برابر سرطان نادر و غیر قابل درمان چشم/ داروی پیشرفته

در اجلاس سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان اعلام شد:

یک داروی جدید مرگ و میر سرطان چشم را نصف می‌کند

محققان اعلام کردند: یک داروی پیشرفته آزمایشی در بیماران مبتلا به سرطان نادر اما تهاجمی چشم تقریباً نیمی از خطر مرگ را کاهش می‌دهد.

نشست

پایگاه علمی کوثر المبین برگزار نمود:

نشست هیات روشنگری با هدف برنامه ریزی ویژه برنامه های اردیبهشت ماه

پایگاه علمی کوثرالمبین سپاه ناحیه کرمانشاه، نشست هیات روشنگری پایگاه را با هدف بررسی و برنامه ریزی ویژه برنامه های اردیبهشت ماه برگزار نمود.

فن بیان

معاونت علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی برگزار می نماید:

کارگاه آموزشی جامع کشوری با محوریت " ثروت بیان در ۱۴۰۰ "

معاونت علمی و پژوهشی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان (پردیس شهید صدوقی)کرمانشاه، کارگاه آموزشی جامع کشوری با محوریت "ثروت بیان در ۱۴۰۰" را به صورت مجازی و آنلاین برگزار می نماید.

دیدار

خانه نخبگان بسیج ثلاث باباجانی انجام داد:

دیدار اعضای کارگروه حقوقی و قضایی خانه نخبگان با دادستان شهرستان

اعضای کارگروه حقوقی و قضایی خانه نخبگان بسیج علمی و پژوهشی ثلاث باباجانی درراستای بررسی مسائل و مشکلات قضایی، صبح امروز با دادستان این شهرستان دیدار کردند.

اموزش ابتدایی

برگزاری دوره‌ی آموزشی ویژه ارزیابان کشوری برنامه سنجش صلاحیت و توسعه شایستگی

دوره ی آموزشی ارزیابان برنامه سنجش صلاحیت و توسعه شایستگی نیروی انسانی دوره‌ی ابتدایی با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از معاونین آموزش ابتدایی، روسای ادارات تکنولوژی و گروههای آموزشی و ارزیابان کشوری توسط دبیرخانه این برنامه و از طریق وبینار برگزار گردید.

نماز جمعه

از سوی ستاد نماز جمعه اعلام گردید:

نماز جمعه این هفته برگزار نخواهد شد

دبیرستاد نماز جمعه استان کرمانشاه اعلام نمود، با توجه به شیوع پیک چهارم کرونا و در راستای رعایت دستور العمل های ستاد مبارزه با کرونا، نماز جمعه این هفته در کرمانشاه برگزار نخواهد شد.

گردشگری سلامت

پتانسیل بالای ایران در گردشگری سلامت

گردشگری سلامت به عنوان فرایند سفر به کشوری دیگر در جهت جستجوی درمان پزشکی تحت تأثیر عوامل جمعیت شناختی، اقتصادی و سبک زندگی شناخته می شود که بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال طول می کشد.

کودک

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین/کودک را به سکوت وادار نکنید

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران بر ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین تاکید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب