محلول شیشه پاک کن بی کیفیت بلای جان خودرو و محیط زیست

محصولات شویندگی و پاک کنندگی نامناسب به مرور زمان و به دلیل استفاده از متانول در فرمولاسیون آن باعث از بین رفتن بخش های لاستیکی و پلاستیکی در خودرو خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ محلول شیشه شوی خودرو محصولی است که امروزه در بسته بندی های پلاستیکی در حجم های مختلفی به فروش میرسد. این محصول که در صورت تامین آن با کیفیت مناسب می تواند به بهبود دید راننده و رفع آلودگی های شیشه خودرو بیانجامد در سایه تولید توسط تولید کنندگان متفرقه و در سایه عدم نظارت مسئولین امر به بلای جان خودروها و محیط زیست تبدیل شده است.

محصولات فاقد کیفیتی که نه تنها شویندگی و پاک کنندگی مناسب را ندارند بلکه به مرور زمان و به دلیل استفاده از متانول در فرمولاسیون آن باعث از بین رفتن بخش های لاستیکی و پلاستیکی در خودرو خواهند بود.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از استفاده  یک محلول شیشه شوی نامرغوب و بی کیفیت مجبور شده اید به تعمیرگاه مراجعه کرده و تیغه برف پاک کن ها را تعویض کنید.

اما آنچه میتواند شما را در یافتن یک محلول استاندارد و مناسب یاری کند توجه به این نکات است:

شفاف و یکنواختی محلول شیشه شوی مناسب

یک محلول شیشه شوی مناسب از سختی آب حداقلی برخوردار بوده و مطابق با استاندارد 3305  ایران کاملا شفاف و یکنواخت باشد. متاسفانه استفاده از آبهای صنعتی با توجه به اینکه عمده تولید کنندگان این محصول در شهرکهای صنعتی مستقرند باعث ایجاد لکه هایی بر روی شیشه میگردد.

بایستی حداقل 9 درصد حجمی آن را الکل اتیلیک یا ایزوپروپیلیک تشکیل داده باشد. بیشتر محصولاتی که در این حوزه تولید میشود به دلیل اختلاف بالای قیمتی بین ایزوپروپیل الکل و متانول، از متانول در محصول خود استفاده میکنند. این امر هر چند در ظاهر میتواند به کاهش قیمت منجر گردد ولی در دراز مدت باعث بروز مشکلات عدیده به خصوص دربخش های فلزی و پلاستیکی خودرو می شود.

استفاده از مواد شوینده با میزان PH بالا یا پایین

استفاده از مواد فعال شوینده آنیونی و کاتیونی با توجه به نوع آن میتواند محلول بدست آمده را به سمت اسیدی شدن یا بازی شدن پیش ببرد که هر دو این موارد میتواند به آسیب هایی بر روی خودرو در بلند مدت بیانجامد. یک محلول مناسب باید در پی هاش بسیار نزدیک به 7 قرار داشته باشد.

استفاده از پلاستیک در بسته بندی

متاسفانه تمام تولید کنندگان محلول های شیشه پاک کن خودرو از بطری ها و شیرینگ های پلاستیکی برای عرضه محصول خود استفاده می کنند که این امر علاوه بر مشکلات زیست محیطی بسیار زیاد به دلیل باقی ماندن بلند مدت این بطری ها در فروشگاه ها و در مقابل نور خورشید باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان در صورت تماس فیزیکی با محلول شیشه پاک کن می شود.

بازه زمانی بلند مدت از زمان خرید محصول تا مصرف آن

بازه زمانی بلند مدت از زمان خرید محصول تا مصرف آن باعث می شود تا تولید کنندگان حجم بیشتری از رنگ های شیمیایی را در محلول مخلوط کنند تا محلول در زمان تحویل به مشتری و علیرغم کاهش رنگ در اثر گذشت زمان به رنگ مناسبی رسیده باشد. غافل از اینکه این مواد شیمیایی به طرق مختلفی پس از خشک شدن محلول و از طریق هوای کابین تاثیرات سوء زیادی را بر مصرف کننده باقی گذاشته و میتواند باعث بیماری مصرف کننده شود.

استفاده از نگهدارنده های سرطان زا

به دلیل آنکه حدود 90 درصد یک محلول شیشه پاک کن از آب تشکیل شده این محلول در صورت راکد ماندن باید به محل رشد جلبک ها یا سایر میکروارگانیسم ها تبدیل شود اما به لطف استفاده گسترده از مواد نگهدارنده علی الخصوص مواد نگهدارنده سمی و قدرتمند هیچگاه محلولهای شیشه پاک کن جلبک نمیبندد. اما این امر در نهایت یک خطر بالقوه برای مصرف کننده ای است که با این محلول در تماس مستقیم می باشد.

در نهایت لازم است خاطر نشان شویم که یک محلول شیشه پاک کن مناسب میتواند با استفاده از مواد شیمیایی یا ارگانیک مناسب سلامتی شما، خودروشما و طبیعت را تضمین کرده  و ما را در انجام مسئولیتمان در حفظ و حفاظت از محیط زیست یاری رساند تا باز هم شاهد شکفتن غنچه ها در بهار سبز و زیبای کشور عزیزمان باشیم.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵:۱۱

شناسه خبر: 95717

مطالب مرتبط :
آب بطری برای محیط زیست ۳۵۰۰ بار بدتر از آب لوله کشی است

موسسه سلامت جهانی بارسلونا گزارش کرد؛

آب بطری برای محیط زیست ۳۵۰۰ بار بدتر از آب لوله کشی است

بر هیچ کس پوشیده نیست که آب بطری بیشتر از آب لوله‌کشی روی محیط زیست تأثیر منفی می‌گذارد. اما احتمالاً تعجب خواهید کرد که ببینید چقدر بدتر است. محققان موسسه سلامت جهانی بارسلونا دقیقاً آن را محاسبه و نشان داده‌اند که آب بطری برای محیط زیست ۳۵۰۰ بار بدتر از آب لوله کشی است.

فراخوان اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز»

توسط معاونت فرهنگ‌سازی بسیج دانشجویی با همکاری بسیج اساتید استان اصفهان؛

فراخوان اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز»

اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز» به همت معاونت فرهنگ‌سازی ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان با همکاری بسیج اساتید استان برگزار می‌شود.

امید جدیدی در برابر سرطان نادر و غیر قابل درمان چشم/ داروی پیشرفته

در اجلاس سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان اعلام شد:

یک داروی جدید مرگ و میر سرطان چشم را نصف می‌کند

محققان اعلام کردند: یک داروی پیشرفته آزمایشی در بیماران مبتلا به سرطان نادر اما تهاجمی چشم تقریباً نیمی از خطر مرگ را کاهش می‌دهد.

گیاه خرفه

خُرفه گیاهی سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین

خُرفه به عنوان غذای برتر آینده دارای بسیاری از ترکیبات مغذی و غنی از آنتی اکسیدان و اسید های چرب می باشد.

زمین پاک

تغییر الگوهای مصرف جان محیط زیست را به خطر انداخته است

تغییر در عادت‌ها و الگوهای مصرف از یک طرف و مـحدودیت‌های اسـتفاده از منابع طبیعی از سوی دیگر، افزون‌ بر به وجود آوردن انواع معضلات پیچیده در کیفیت زندگی انسان، موجب‌ بروز انواع ناسازگاری‌های زیـست مـحیطی شده است.

ضرورت پیگیری درآمد زایی و ایجاد لایسنس، پیشران‌ها و آب شیرین کن های هسته‌ای

یک استاد دانشگاه گفت:

فناوری هسته‌ای باید تکمیل و تعمیق و برای مردم ملموس شود

مجید توانپور مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان اصفهان، گفت: باید فناوری هسته‌ای را تکمیل کنیم تعمیق بدهیم و وجود آن را برای مردم ملموس کنیم،

ایده خلاقانه نروژی ها برای کاهش آلودگی سواحل دریاها

اپلیکیشن ها به کمک دریاها می آیند:

ایده خلاقانه نروژی ها برای کاهش آلودگی سواحل دریاها

اپلیکیشن طراحی شده توسط تیمی از دانشگاه علم و صنعت نروژ می تواند به شما کمک کند تا مکان دقیق زباله های پلاستیکی رها شده در کنار سواحل را ثبت کنید تا در اولین زمان ممکن برای پاکسازی آن اقدام نمایند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب